Jugoslavija je bila socijalna država koja je bankrotirala

Ostavite komentar


  1. Браво!
    Коначно да то неко брате каже и притом тако лепо објасни да и „неписменом“ буде
    јасно!
    Ја то зовем – „живели смо на леру“.

  2. Zbog te građanske prošlosti je i izbila revolucija. Ovo što živimo je povratak u 1941. Štagod da je bilo u Jugoslaviji današnje kolonije koje sebe smatraju državama nemaju ekonomsko i moralno pravo ni da sanjaju. Razumem, liberali baš i ne fermaju moral…

  3. Nesto ste pobrkali u vezi zaduzivanja,veliki deo duga postao je drzavni nakon sto preduzeca to nisu mogla vracati,kao npr. JAT,zastava…za razliku od danas veliki deo tih kredita se koristio za nabavku osnovnih sredstava…danas imamonbankrot drzavi,koja ne moze da placa elementarne stvari kao npr. Pidzame u bolnicama ili carsave…mislim da uopste tekst Vam je los zlonameran, …

  4. Jygoslavija nije bankrotirala,srusena je od demagoga i lopova u svim republikama.

  5. Покојна југославија је била католичка творевина. Богу хвала да смо се ослободили те наказе, која је функционисала са америчким кредитима. Проблем је да ли можемо да преживимо ослобођење, обзиром какве последице је оставила. Повијање кичме, цинкарење и увлачење су најтраженији квалитет код потчињених. Нико не цени рад и залагање.

  6. Savrsen opis nesposobnosti politike nakon Josip Broza Tita,legendarnog vodje juznoslavenskih naroda koji su snagu nasli u zajednistvu borbe protiv istog neprijatelja u 2. sv.ratu.Bila je to ekonomski i vojno jedna od najjacih evropskih zemalja.Ali posle 1980. nestaju potosacki krediti,a braca zaboravljaju na solidarnost i ljubav,a krece pljacka svih dobara i pripreme za raspad koji sledi.Najvecu odgovornost za to snosi upravo-Beograd.Dajte nam ideju,ali pravu.

  7. Најпре, Србија је данас реално више задужена него цела Југославија, Југославија је некада све успешно производила а Србија нема ни једну домаћу фирму која је на нивоу на десетине великих фирми из доба Југославије, Професор Стојиљковић пре неколико дана је управо на овим странама изјавио да преко 70% грађана живи испод људског достојанства, што није био случај у Југославији, а друго је политичко питање, које је директно повезано са неспособним и полтронским српским кадровима.

  8. Ranije kad sam citao dal u muzici, kulturi, privredi itd treba neka reforma da se uvede, javi se savez boraca da je protiv. Jezi mi se od komunizma. A ovi sto su dosli posle je samo nastavak. Raspad Jugoslavije se i desio zato sto nije bilo reforme i zato sto smo sto kaze Misa „izgubili pamćenje o građanskom društvu i građanskim vrednostima“.

  9. Opljackana a ne bankrotirala Gos’n Miso Brkicu .
    Da li možda danas radnik ima gradjansku svest ?
    Gde je uopšte taj radnik danas , o daaa eno ga u lokalnoj birtiji senluci besmisleno u kratkim periodima kada je pripusten od strane Swet Shop-a gde dirinci nebrojene sate .
    To je socijalna i kulturna aktivnost radnistva , danas .
    Zartovan je primitivnim nacionim pitanjem da se ne bi slučajno dosetio socijalne drame koju svi , izuzev onih koji su se nakrali na neki način preživljavamo .
    Da nismo imali gradjansko društvo u doba Nikole Pašića ?
    Jugoslavija je bila najbolje društvo u istoriji Balkana pored svih svojih nedostataka ali upravo u momentu kada je trebalo da evoluira u još humanije društvo desila se takozvana „tranzicija“ , verovatno najveća pljačka u istoriji sveta . Mi smo vodeći u uništenju svega sto je od koristi .
    Citao sam članke gospodina Brkica i sve je tu lepo objasnjeno , ali odgovora na poneka pitanja nema .
    Šta će nekome jahta od 100 ili više metara ?
    Zar posedovati ili deliti s nekim Beneteau od 12 metara sa 3 sobe a cenom od pola miliona Evra nije dovoljno da se vozikas po celom svetu ?
    Šta će nekome privatni mlazni avion ?
    Nemački general se žali da nemaju dovoljno vojnih aviona , ali zato na sreću imaju na hiljade privatnih .
    Svet je , Gos,n Brkicu ojađen zbog sveopšte nesmotrenosti kao sto pokazuje skupltura Edwina Wurma
    „Man who swallawed the world“
    ili još bolje kako to implicira stih pesme grupe Queen
    „I want it now and I want it all“

  10. Još jedan sjajan liberalno demokratski pedagoški tekst gospodina Brkića.

  11. Trebalo je još samo da dodate kako su otplaćeni, oprošteni…
    Zahvaljujući Pariskom i Londonskom klubu poverilaca, nakon rušenja Miloševića.

  12. Tada je cela Jugoslavija imala dug od 19 milijardi dolara. Nije se do danas ta vrednost mnogo promenila.
    Vučić je 2012. godine zatekao dug Srbije od 15 milijardi dolara, a sada smo na najmanje 33 milijarde dolara duga. Nakon nerazumnog ulaženja u sporedni EKSPO 2027 imaćemo dug od 55 milijardi dolara.

  13. Jugoslavija je bila dužna 11%BDP-danas je svaka republika dužna 80-110%…ovo su bankrotirane države,a ne Juga

  14. Lepo objašnjeno, ali prostrano. Vrišti kompleks nečega što je autora gušilo, a to nije njegova građanska sloboda. Rođen sam pred raspad Juge, i nisam svedok vremena. Ali autor ne pominje da s druge strane, kapitalizam i neoloberalizam proždiru svet. Da se radnik nostalgično seća da je mogao na letovanje zaista umesto da sada gleda plaže na slikama. Socijaldemokratija, balansirana, jedina će imati uspeh u narednih 100 god. Ne kapitalazim. Socijalizam SFRJ je, ako ništa mogao, ili je, poslužio kao vrhunski eksperiment za osmisljavanje novog ekonomskog poretka. Ali nabrajati sada statističke podatke nakon smrti Broza i tvrditi jedno…nije realno
    Pozdrac

  15. yuga sa 22miliona stanovnika 1974 nije imala stranih dugova.1980 dug je iznosio 14,6 milijardi dolara,sto se moglo zaraditi za 4 meseca.posle broza pocela je masovna pljacka drzave od republickih mocnika,koji su umisljali da zamene broza.mocnici sveta planirali su rasturanje yuge,gde je vodecu ulogu imala nemacka,dok su englezi poslali svog mornarickog majora da zameni broza.vojska je cuvala privelrgije a ne drzavu.rat se u reziji zapada vodio zbog pljacke i otimacine stranih i domacih huskaca i ratnih profitera,koji su pokrali izbore,novac vlast i sve vrednosti zivota i rada.radilo se i zaimalo se.sa pasosom juge moglo ici svugde po svetu.danasnji vlastodrsci sa idejom: “ i posle tita, tito“ al da oni budu tito.sadanasnji vlastodrsci opljackali su drzavu i gradane,koji su najsiromasniji na planeti.sadasnji drzavni spoljni dug srbije je 5omilijardi evra,sa isto tolikim dugom privrede,banaka,kredita,spoljih ulaganja.svaki gradanin duguje 16000evra,a zivi u bedi.vladari u bivsoj yugi postali su strani vazali,a gradani robovi,bez ikakvih gradanskih prava,sa nametnutim ekonomskim i politickim nasiljem.cak im je otet i glas,pa umesto da biraju svoje predstavnike vlasti,to za njih cine lopovi koji su ih pokrali,jer gradaninu nije omoguceno po ustavu da bezuslovno bira i bude biran. u yugi vise smo radili i bili srecniji nego sada,jer su lopovi bili u zatvorima a ne na vlasti.sadasnji vlastodrsci su lopovi i razbojnici,a u odnosu na njih broz ne da je bio zlatan,vec vaistinu zlatan.

  16. zato što se ta ‘građanska’ Belle Epoque, u Sorabiji – nije dogodila. Za vakta kraljevine, opet je sve konce držala oligarhija dinastičkog lika a naličja profiterskog gazdovanja, dvoru i širitima blizu. Bar je Bankrotslavija opismenila ovaj vilajet

  17. To je to,dubinska analiza kako su nekad bila srećnija vremena i zašto se neće ponoviti!

  18. Žao mi je što se od svih oblika i manifestacija, zabluda i činilaca raznih društvenih blagostanja kroz koje su prošli stanovnici ove teritorije, gospodin Brkić najžešće obrušava na socijalist.samoupravljanje i naravno radnike i njihovu „klasu“ i sindikate.
    Potpuno je u pravu da nema besplatnog ručka, pa ni socijalne sigurnosti, uvek neko to mora da plati.
    Nekako mi se čini da će i ove dugove – koji su mnogo veći od 19 milijardi dolara, ovog demokratskog, liberalnog društva – opet platiti radnici i njihova deca i unuci, sumnjam da će oni koji su ekonomski temelj „građanskog društva“.
    Konačno, kakvi god bili zaključci svih stručnjaka-ekonomista o bilansu tog bivšeg uređenja (a pro po – duga zbog ekonomske sigurnosti „ogromni troškovi socijalne države “ sic!), čini mi se da je sve ono materijalno što je izgrađeno u tom periodu i ostalo ovim liberalnim da maznu u prvobitnoj akumulaciji kapitala, a još više ono u tzv. nadgradnji – obrazovanju, nauci, kulturi,umetnosti … vredelo mnogo više od 19 milijardi dolara, pozajmljenih.

  19. Svaka čast autoru ovog teksta. Ovo je jedno od retkih korektnih sagledavanje naše propasti nad diktatorskim komunustickim režimom.

  20. Ima tu dosta istine. Zapad je npr. kroz vijekove kolonijalizma gomilao novac i moć. I do današnjeg doba, održava svoj socijalni sistem štampanjem novca bez pokrića. Kroz dolare i evro finansira konačno čitav svijet njihov socijalni sistem. Naravno i vojska je tu da štiti trenutni svjetski poredak. Ne postoji blagostanje koje nije uslovljeno nečijim siromaštvom.

  21. 100% tačno. Ja bih dodao da je prvi bankrot bio 1965 godine, i tada je 3 miliona radnika oterano da radi na zapadu, što je bio privremeni spas. Inflacija je bila od 25% do 50%, u zavisnosti koliko para treba štampati za setvu i žetvu.

  22. Opet , blago rečeno, “pljuvanje” po najozbiljnijoj državi koju smo imali. I to argumentima koji su uglavnom klimavi, izvučeni iz vremena i konteksta. Ali, pored svega ostalog, i to je oblik vladanja današnjih režima, u poslednjih 30-tak godina.

  23. Ako se uporedi razrušena, siromašna i nepismena država koju su komunisti zatekli sa onom koju su oteli nacionalisti može jasno da se vidi gde su otišle pare, što danas nikako nije slučaj. Radnici su imali 40-časovnu radnu nedelju, vikende, godišnje odmore, bolovanja, lečenje, obrazovanje, dobijali su stanove a sada imaju Veliku Srbiju, otprilike tri puta manju od prethodne koja se zvala Jugoslavija.

  24. lastar
    4. mart 2024. u 08.26
    Tada je cela Jugoslavija imala dug od 19 milijardi dolara…..

    Današnja vrednost tih 19 mlrd je preko 190 mlrd.
    ako nisi bot, bolje se ne javljaj, ispadaš glup u društvu

  25. A inače sindikati su u „punokrvnom“ kapitalizmu zanemarljiva snaga, tek onako „dekorativni“, potpuno inferiorni pregovarači po pitanju zaštite radničkih interesa i generalni štrajkovi su im recimo poput karnevala, neki „relikt prošlosti“? Neće biti da je tako a hoće biti da je Zakon o radu RS jedan od najgorih ako ne i najgori u Evropi sa više kriminalnih nego pravnih elemenata. To je zato što se dobranom delu neuke mase decenijama prezentuje „hteli ste kapitalizam – eto vam ga“ i zato što su se sindikati (samo)uništili transformisanjem u jeftini privezak aktuelnih vlasti sa potpuno otuđenim od baze korumpiranim vrhuškama. Nego, koliko ono beše zvanični dug zemlje Srbije, 40-ak milijardi eur za sada?

  26. Veoma jasno spakovano ono što svi znamo, a ne želimo sa verujemo. Još kad je napisano od strane takvog autoriteta kakav je gospodin Miša Brkić ostaje samo da se čudimo kako uopšte postojimo. P.S. Verovatno nije bilo mesta da se opiše neverovatno bahato razbacivanje novca na vojni budžet sa generalskim stanovima i ostalim beneficijama pripadnika JNA.

  27. I Srbija ima 20 % vlastitih obrtnih sredstava i duz a kao sami djavo. Plus, prosula je svoje i tudje krvi kao samo prokletstvo. Juga je bar boljela radnika.

  28. Surovo tačna, realna analiza. Bio sam svedok i uživalac „bolje prošlosti“. Drug Tito se držao koncepta: „drži vodu dok majstori odu“. A onda je otišao, ostavljajući nacionalnim liderima da se dogovore ko će biti „Vođa umesto Vođe“. Pošto regionalni lideri nisu mogli da ponude svojim glasačima ikakvu suvislu ekonomiju, našli su dobitnu kombinaciju – krivi su neprijatelji iz bivše države. Uz guslanja o nacionalnim genima i pravima na „svete zemlje“, krenule su horde krvavih očiju. Oni koji su se uzdizali na priči o neprijateljima, realno su ih dobili, a koji su rezultati epske bitke među bivšom braćom, jasno su se pokazali: propast civilizacije, bez šansi da se uspostavi ikakvo građansko društvo bazirano na racionalnim interesima zajednice. Ostalo je isto lelekanje gusli, a neprijatelja je sve više. Onih spolja i ovih unutra. Sa onima spolja neće biti lako, ali zato imamo ove iznutra – na dohvat pendreka. Nažalost, ovaj trend „krivi su neprijatelji“ se širi Planetom, a kada uz ratne trube krene da se odlučuje ko je Planetarni Vođa, više neće biti nikoga da to potvrdi. Osim Nestorijanaca koji će na vreme da se presele na Mars.

  29. Tra-la-la pisanje,a od stručne osobe,je zlonamerno,i sagledano ne iz 1. ugla,nego 1 stepen od celog kruga.Ja imam 65 godina,pola života sam proživeo u toj državi koju on pljuje,a pola u ovoj nazovi državi.Nije za poređenje,ovo je brlog lopova,bezakonja i ništavila koje će nas uništiti.

  30. Zao mi je sto moram da polemisem sa uvazenim novinarom gdinom Brkicem,cije tekstove rado citam, ali ova nova verzija istorijskog revizionizma, koja je nazalost prisutna i u ovoj sferi i na ovim stranicama,pocinje polako da stipa za oci.Treba na neki nacin osporiti ovaj danasnji „procvat“ i bezanje mladih iz Srbije,pa reci da i pored ogromnih para sa Zapada,ovo nije brodolom, nego da je ono bilo uzas. E pa jeste propala je Jugoslavija iz vise razloga,jedan je da su SAD prestale da finansiraju SFRJ nakon 1981 godine, za razliku od Poljske. Pa zamislite ovu danasnju uspesnu Srbiju, tigra od papira,sta bi bilo da nema finasiranja,tj bacanja para iz dzakova od strane iste te Amerike i EU. Dakle SR Srbija je imala usred te zaduzenosti samo 7 mlrd dolara duga,pa kako smo dosli do 40 i vise milijardi ako smo uspesni. Drugo, te pare su koriscene za izgradnju termo centrala,puteva pruga, nije bas da se sve finansiralo zaduzivanjem “ Prva petoletka“ je imala profit od 500 miliona dolara godisnje,nisu joj trebali dugovi da bi se finansirala, Genex je izvozio godisnje oko 4,5 mlrd dolara robe uglavnom iz zapadnih republika. Ima podatak da je ona Jugoslavija izvozila 70 mlrd dolara roba i usluga. Danasnja Srbija izvozi 27 mlrd a Slovenija sa 2 mil stanovnika 53 mlrd dolara. Naravno bila je druga prica,zemlja je bila zatvorena, drugaciji je bio sistem, ali cinjenica je da su oni koji su bili uspesni u SFRJ uspesni i danas nakon raspada, oni koji nisu bili uspesni nisu ni danas. Izdvajati samo radnicku klasu i prebacivati svu odgovornost na nju nije bas u redu.Problem kod ovih nostalgicara za onom Kraljevinom Jugoslavijom je sto se to predstavlja kao da su pre II sv rata ziveli u blagostanju, nosili muskarci halfcilindre a zene haljine, a ne da je ona Jugoslavija bila zaostala zemlja sastavljena od 2 zaostale provincije,jedne austro-ugarske i druge otomanske. NIsu ti radnici i komunisti zatekli posle rata blagostanje kao u Americi nego tugu i jad. Trebalo je na goloj ledini podici fabrike koje su radile i izvozile. Posle su dosli ovi partizani sa bradama i sve to unistili. I sad kao opravdanje za to sto su uradili (jedino oni i islamska drzava) sada treba reci kao lisica da je kiselo grozdje.Pa kad nista nije valjalo u toj radnickoj Jugoslaviji,onda lepo nemojte samo da unistite fabrike, unistitie i Djerdap i Teslu i pruge i puteve,stanove izgradjene posle rata, vratite se da zivite na selo vasih predaka i uzivajte u tom blagostanju bez svega toga sto vam je taj srbomrzitelj zloglasni Broz ostavio.

  31. Kakav je I sta je bila Jugoslavije 1945 a kakva 1990. NIKADA u istoriji nije I nece biti vidjen Takav preporod jedne spaljene,nepismene ,sirotinjske zemlje izasle iz krvavog rata.Danas prisustvujemo vise od tri decenije unistavanja ,epohalnih pljacki I vracanja u pretkolonijalno doba sa „elitom“ gorom od rulje ,razvratno bogatom ,koja je otela I unistila svu materijalnu supstancu Koji je Narod Jugoslavije stvorio I od nje ziveo.

  32. Najčešće stvari u životu nisu samo bele ili samo crne. To je problem sa ovom analzom, u kojoj doduše ima puno istine.
    Radnička klasa se inače nije usrećila ni posle raspada Jugoslavije. Države koja je po mom mišljenju bila najveća promašena investicija Srba. Država čiji su temelj postavili Srbi, a na račun koje su neki drugi narodi, koji državu nikada nisu imali, postali državotvorni.
    Tito je bio faraon, autokrata poštovan u svetu. Mnogi Srbi i danas u vođi traže Tita. Mislim da je to pomoglo usponu Slobe – Slobode (komunista – nacionalista, srpski izum!), a i sadašnjem autokrati.
    Narod i vlast (mentalitet) inače nisu se skoro uopšte promenili u prethodnih stotinak godina. Knjiga Rudolfa Arčibalda Rajsa kao da je danas pisana.

  33. Eh. Srbija.
    Otislo je previse ljudi sa svescu i razumom.
    Nade je sve manje i sve izgleda utabano ka BRIKSu i cekanjem prikike za ratni zlocin na Kosovu (jer trenutna zelja i Kosovo i Evropa bi znacila dvojezicni Ustav i drzavu, jer ne mozes smatrati dva miliona ljudi manjinom).

    Pa evo banalnog primera pesme za evroviziju, imas Konstraktu koja je za tri klase intelktualno iznad svih, narod dominantno izglasa poziv na genocid, a pobedi pesma o depresiji. To je nasa realnost

  34. Jugoslavija je bila država, Srbija nije, dug onolike Jugoslavije bio daleko manji, nego dug male Srbije, a da je SFRJ bankrotirala, ne bi bilo instant milionera, zahvaljujući pljački. Kritike Jugoslavije su na nivou kafanskih tračeva, a njeni glavni nedostaci su uglacnom posledica niskog nivoa svesti

  35. Kad mi Jugosloveni koji nismo nacionalisti pomremo u udzbenicima istorije ce pisati da smo ziveli kao u Enver Hodzinoj Albaniji a cetnici ce isterati Nemce u sedam ofanziva. Tito i ekipa se sigurno ne bi setili da vode danasnje kobajagi drzave na Balkanu kao sto ih vode danasnji mudraci.

  36. Jugoslavija je bila naša država, a sada su njene republike kolonije. Jugoslavija je davala sirotinji, a sada se uzima od sirotinje da bi se dalo bogatašima.

  37. Čovek lepo sve napisao! Kakva god da je bila ne može se uporediti sa ovom današnjom državom.
    U svakom pogledu bila je humanija i ravnopravnija ( u staležima).

  38. da više ne objavljuje ovakve „analize“,jer one to nisu .Evo,neka gospšodin analitičar objasni koliko je koštalo školovanje kadrova njegovog tipa i ko je to platio.Neka objasni koliko je školovano doktora,ing.,profesora ,nastavnika,VK i KV radnika svih profila,zaposlenih u našim fabrikama.Gosp. Brkiću znate li koliko je ta država zaradila od HE Đerdap i dr. hidrosistema,koliko je napravljeno aviona,kamiona,traktora,kombajna…Gosp. Brkiću da li ste čuli da je lider jedne afričke države pre neki dan otišao u kuću cveća i zahvalio Titu i državi koju ti tako opanjkavaš .Brkiću ,jesmo li imali koristi od toga?Još jedno od hiljade pitanja,koliko košta N.BGD,Novi ZGB,Skoplje,Banjaluka,sve renovirane ili izgrađene porodične kuće,imanja.Gosp.Brkiću,sa ovakvom „analizom“ Vi ste nivo Ljušića.Pozz,

  39. Pa i nije sve to tako.. Socijalističke države su imale jedan veliki problem, što su prihvatle da se nose na svetskom planu na ekonomskom KAPITALISTIČKOM MODELU!! ZNAČI PREDUZEĆE u socializmu nije bilo isto što i preduzeće u kapitalizmu, jer u socijalizmu nije najvažnije bilo biti lično bogat, tj nije bi trebalo DA SE LJUDI TAKO MERE!! Merkantilistički, otimanje , kroz trgovinu zarade, profita!! Država od države itd…Prosto nije bilo vreme da su se te ideje mogle ostvarit!!!

  40. Naravno, moj komentar ste opet prekočili! Ne znam zašto DANAS ne želi da prizna ocene koju su bazirane na činjenicama, nego objavljuje samo one komentare koji su paušalni?

  41. Krajem 70-tih godina prošlog veka 19 milijarde dolara je isto kao danas preko 100 milijarde dolara. A tek kolike su kamate bili na te kredite, pa onaj kredit od preko 5 milijarde dolara koji je Broz uzeo 1978.g. sa grejs periodom od 35 godina kada smo celo vreme svih tih 35 godina plaćali kamatu i to veliku kamatu i koji nam je prošle godine došao na naplatu i koga ćemo otplacivati sve do 2042. godine. Zadužio nam Broz i cukun unuke samo da bi njemu i njegovim voljenim saradnicima lepo bilo.Prema tome ne veličajte više tu suludu tvorevinu zvanu Jugoslavija, za koju je kriv najpre Kralj Aleksandar Karađorđević a onda i mi koji smo oberučke prihvatili ovde Broza, divili mu se, pevali mu, a on nam je rasturio ne samo tu Jugoslaviju već je rasturio i Srbiju.

  42. Bilo bi interesantno saznati kako se dodje do prostora za pisanje članaka u Danas-u ?
    Jasno je da imate svoju kvalitativnu kontrolu , ali na primer neko kao Gospodin Miša Brkic ima u kontinuitetu , rekao bih svoju stalnu rubriku .
    Da li se možda radi o suvlasnistvu ? , duboko se izvinjavam ako grešim .
    Agenda njegovih članaka je veoma ideoloski anti-socijalisticka , čitalac stice utisak da se radi o nekakvoj misiji gradi se slika o jednom generacijskom i visoko urbanom fenomenu .
    Za sve sto ne valja kriv je Socijalizam a sve sto valja to je novo i uvezeno s nadirućim kapitalizmom .
    Ja i dalje mislim da je Danas najbolje štivo za citanje ali bih pored gospodina Brkica voleo da vidim više tekstova od Profesora Bakica i Profesora Stoiljkovica .
    Pored svega sto nam sama reč Socijalizam dolazi do ušiju sa strahom i nepoverenjem samo potpuno neinformisana osoba može da smatra ovo danasnje društvo boljim od predhodnog .
    Ne očekujem odgovor ali bio bih srećan da ovo neko pročita , sa vaše strane .

  43. Prema izračunu ekonomskih stručnjaka iz BiH, kako piše portal Indikator, države nastale nakon raspada Jugoslavije danas imaju vanjski dug veći od 130 milijardi eura (180 milijardi dolara) dok je prije rata, odnosno 1991. godine, dug Jugoslavije iznosio 11 milijardi eura (15,6 milijardi dolara).
    Ekonomski stručnjaci u BiH naglašavaju da to ne oslikava pravo stanje jer vrijednost američkog dolara danas nije ista kao prije 25 godina. Ali slažu se da je javni dug zemalja bivše Jugoslavije danas više od pet puta veći nego što je bio pred raspad zemlje, piše portal Indikator.ba.

  44. Pa i početkom dve hiljaditih je bankrotirala (Živković premijer, Dinkić guverner, Djelić ministar finansija…sve as do asa)

  45. Autor namjerno izostavlja da kaze koliki je procenat duga u odnosu na BDP bio? 18%!

  46. Prilicno tacno opisano, ali, za razliku od kontrolisane a nuzne socijalne države, dobili smo iste dugove AV zs koje je odgovoran, u drzavi bezakonja, bankrota, bede, parrijskih interesnih grupa, imovinskog kriminala i progona ljudi, prekarno primitivnu „drzavu“ rezim koji uništava zivote ljudi i porodica. Dakle, iz zaduzene drzave Jugoslavije, dosli smo do „ekonomske Maloga“ koja unistava bedom, bespolicom, bankrotima, sivim podzemnim tokovima, sukobima i brutalnoscu, sopstvene gradjane. Bez gradjana, drzsvs ne postoji, a roboclasnicki sistem Srbije, Ecropa je prevazisla u 12 veku. Ideologija rezima na vlasti „napretka“ i raznih besmislenih partija koje troše i nista ne proizvode, ukljucujuci i najveću, prevazidjena je i pogubna zs ljude i gradjane, izvoriste sivih tokova, krimogenizacije, odmazde i beznadja, koje EU tako glomazno nesvrsishodna, vidi a ne vidi.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

23. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Marko Nastić, di džej

Tokom svih ovih godina čitajući Danas naučio sam šta predstavlja nezavisno novinarstvo i koliko je to danas veoma retko.