Klasno pitanje u eri digitalnog radnika

Ostavite komentar


  1. Писац ове колумне је велики заговорник либералног капитализма, па према томе у недостатку радне снаге, радно време и плате ће најзад одрђивати тржиште радне снаге а не неки орган или послодавци.

  2. Nemačka radna sedmica je 4,5 sata duža od one u Srbiji. Radno vreme od 8 sati u Nemačkoj je računato bez pauze. Radnik iz Nemačke iz svog ugla bi rekao da je u Srbiji radno vreme 7,5 sati. Radnik iz Srbije, gledajući na svoj način račinanja radnog vremena, bi rekao da u Nemačkoj rade 9 sati (8 sati čistog rada i 1 sat pauze)

  3. Kakve veze ima broj radnih sati sa konkurentnoscu privrede, da mozda to sto radnici po indiji i vijetnamu imaju 3 puta manje plate nego u nemackoj nema znacaja sto su im proizvodi konkurentniji? Plus sto imaju 100 puta vise radnika nego Srbija. Da ne pominjemo sve ostale faktore…

  4. U Srbiji radna nedelja traje 48 sati
    za veliku većinu radnika… To je realnost.

  5. „„humanistička“ novotarija“?!?!?!?!?
    „pragmatični ekonomski interes koji privredi treba da obezbedi šansu… “
    A gde je tu sansa za humans???

  6. Radna snaga nula a imamo najviše euro milijardera
    u regionu. Kakvo čudo bi tek napravili u Belgiji i Japanu.

  7. Zato treba zasukati rukave i raditi,medjutim treba ostaviti i zakonsku mogućnost da ukoliko poslodavac to može da omogući – slobodnim ugovorom sa zaposlenim, da zakon to prepozna i omogući dogovaranje o radnom vremenu.

    Trebalo bi osloboditi zakon od krutih stega birokratije…

  8. Ma kakva četvorodnevna radna nedelja – reče čovek koji napiše jedan tekst nedeljno, a kada se ubija od posla onda napiše dva teksta za nedelju dana.

  9. Тако су нам Немци и Јевреји увалили и комунизам и социјализам.

  10. Bravo gospodine Jakšiću !!!
    Svaki vaš tekst je pravo osveženje!!!
    Toliko mudrosti sipate, dragi Boško…

  11. Gospodin Brkić bi mogao da proveri svoje podatke pre nego što ih iznese u javnosti. Netačno je da je u Juznoj Koreji radna nedelja 52 sata. To se da lako proveriti običnim Google upitom: „Forty hours per week is the basic full-time workload in South Korea, and then 12 hours per week of overtime is allowed. So if we want to let people work more than 52 hours per week, then in principle that’s not allowed; it’s prohibited,“ said Eunjee Kim, an attorney with Bae, Kim & Lee in Seoul.19. 6. 2023.“ 52 sata je MAKSIMUM sa 12 sati prekovremenog rada, ne regularna radna nedelja.

  12. I ja imam vec godinama vise od 60 sati nedeljno i nije to problem da firma placa prekovremeno,nocni rad,praznike i rad za vikende.Ali oni to ne placaju jer imaju nekoga sa vlasti koji ih stiti od inspekcije rada koja je takodje nezainteresovana da izadje i stane tome na put.A sto se tice tih cetvorodnevnih radnih nedelja toga ima u drzavnim sluzbama davno tako da su Nemci mogli da pitaju ove nase horde za utisak i ustede vreme za eksperimentisanje.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 25. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Dragan Velikić, pisac

Danas su jedine dnevne novine koje ne uređuje podzemlje.