Od Titove železare do Vučićevih stadiona

Ostavite komentar


  1. Ima se, može se. Ovo vreme će u našoj Istoriji , ako Narod opstane, biti zabeleženo kao vreme bahatosti i totalnog ludila.Srbija je zagađena neuslovnim deponijama,reke su pretvorene u kanalizaciju, suša će ove godine uništiti male i srednje poljoprivrednike… U toj situaciji vlast ulaže u stadion,izložbene prostore, dovodi nam nove trovače vode , vazduha i zemlje….

  2. Vreme je da se srbi i Srbija pogledaju u ogledalu! Negativna selekcija t.k.z. partijskih kadrova u vreme posle drugog svetskog rata, poslušnici, kvazmitološki nacionalni populisti od 88.g, danas E.U.stabilokratni marodnjački diktatori.Umesto da iz veoma skupih grešaka kao normalni narodi resetuju sistem i od Srbije naprave Ekološku bogatu uredjenu poljoprivrednu zemlju, zaštite vode, vazduh, šume -izgrade puteve, železnice… Oslobode i racionalizuju državni politički sistem, obrazovno-kulturni prostor za najbolje od nas naprave kvalitativni iskorak na Balkanu…AL…I DA LI više volimo besmislenu kvaz-urbanizaciju, korupciju, stvaranje kaste tajkuna-špekulanata, koji će u trenu ispariti sa „svojim“političarima i Prepustiti zemlju i narod Kapitalističkim Lihvarima i sa Zapada i Istoka TO ĆE BITI MNOGO GORE NEGO BOMBARDOVANJE 99.te!!!Rio Tinto nećeš kopati!!!

  3. Stadioni nisu promašene investicije. Idealni su, a i vrlo praktični, za održavanje predizbornih ili sličnih manifestacija. Nisu potrebne ograde i redari .Kada dodje narod autobusima udobno se smešta na stadion, a po završetku nazad u autobus.

  4. „Po cemu je ovaj kraj poznat? Po grozdju? Po gvozdju? Pravite zelezaru majku mu boziju“ anegdota jeste ali ne i istina..Pocinkovani lim iz Smedereva je isao i u Kragujevac -Yugo, Zastava kamioni, ali i u Priboj-Fap, takodje za vojnu industriju ali i civilnu. Nekad je Srbija proizvodila motore (po licenci doduse ali je proizvodila) za citav niz proizvoda. Takodje je dostigla maksimum svog tehnicko-tehnoloskog razvoja 1990/1991 – Lola Robotika. Ponovo tekst koji krene dobro u analizi sadasnjeg stanja ali nikakvo konkretno resenje ne daje u daljim koracima – re-industrijalizacija? Ok, kako? Mozda je bolje da autor napravi intervju sa sadasnjim „kapetanima industrije“(proizvodjacima a ne uvoznicima) i da ih pita sta i kako? Ako kapetana ima? U svakom slucaju bilo bi intresantnije.

  5. Za vreme tog „zlog“ komunizma je privreda od 1950 do 1980 porasla 6 puta. Koliko je narasla od 2000? I za vreme komunizma su sve fabrika bile NAŠE a sada sve pripada strancima. Besplatno zdravstvo, lekovi, besplatno školstvo, mladi dobijali stanove od firmi, firme plaćale odmore… 1980 Jugoslavija je na 22 miliona stanovnika bila dužna 4 milijarde dolara. To je do 1990 naraslo do 20 milijardi. Samo Srbija sa 6 miliona stanovnika je sada dužna 40 milijardi dolara. Znači, rasprodali smo sve što su komunisti napravili, zadužili čukununuke i gde smo sada. Zamislite, za vreme tog komunizma napravljeni Đerdap i pruga Beograd-Bar (254 tunela i 243 vijadukta). Naše građevinske firme radile u inostranstvu. Imali svoj auto koji je bio auto godine u Evropi. Deca išla na pionirske radne akcije, omladina išla na Omladinske radne akcije… nisu se ubijala. A te kapitalističke zemlje su postale bogate zato što su osvajale kolonije kao što sada rade sa nama. Mogao bih ovako do sutra.

  6. „Bilo je to doba društvenog kapitala, svačijeg i ničijeg, takozvana „Alajbegova slama““
    A sada je ta slama ulog kriznog menadzera srpskog polusveta za ad hoc „projekte“ I stvaranje organizovanog haosa za gradjane Srbije.

  7. Izgleda da mu je nanesena teska narcisiodna povreda prosli put kad je u tekstu prikriveno agitovao da se kompletna Srbija pretvori u rudnik, pa promenio pricu, bez da prizna svoju gresku.

  8. Jedan previše ozbiljan čovek i novinar ne bi trebalo da prepričava čaršijske priče kako bi dokazivao i potvrđivao svoje liberalne teze. Naime, Sartid je nastao 1913. godine, značajno pre doba u kom je Josip Broz mogao napraviti „lapsus“ sa gvožđem i grožđem.

  9. „,za vreme tog komunizma napravljeni Đerdap i pruga Beograd-Bar“ Mi nikakve koristi skoro pa nismo imali ako ne racunas uvoz vecitih studenata, crnogorskih kriminalaca, direktora, wanna be „bezbednjaka“ koji bastine NKVD tradiciju „zastite gradjana“ ? Za hidroelektrane si u pravu.

  10. Pre par ili nešto više godina, opozicija u Crnoj Gori i Hrvatskoj pobunila se zbog nenormalno visokih cena koje su njihove vlade plaćale kineskim izvođačima za izgradnju autoputeva. Cena po kilometru bila je oko 6-7 miliona evra. Srbija plaća Veselinoviću, Radojičiću i raznim „vođama navijača“ i po 20 miliona evra po kilometru, što je oko 3 puta više od onog što su platili Hrvatska i Crna Gora za autoputeve kroz kamenjare i planine, dok mi takve „prepreke na putu“ nemamo, pa vi vidite koliko Acova lopovska vlast pljačka Srbiju u kojoj živi preko 500.000 ljudi ISPOD granice siromaštva.

  11. Sjasi Kurta da uzjase Murta je jedini moguci opis vladanja kod nas u zadnjih 100 godina.
    Posle Broza i njegovih komunjara, Milosevic i njegovi socijalisti, Djindjic-Tadic i njihove demokrate i sada Vucic i njegovi naprdnjaci. Svaka garnitura je na prvom mestu obezbedjivala sebe i svoje bliznje. Sistem je ostajao isti samo su detalji kradje i propaganda usavrsavani u zavisnosti od vanjskih prilika i novi medijskih dostignuca.

  12. „Pitanje nije „gde smo“ nego „kuda idemo“. Odgovor na oba pitanja glasi: POJMA NEMAMO!

  13. Drzavna mega korupcija i mafijaski sistem politicari-“biznismeni” razbija Srbiju, socijalizam-kapitalizam je od drugorazrednog znacaja. Svi na vlasti su do bola ogrezli u korupciju, u normalnoj drzavi svi od presednika opstine do presednika drzave bi bili po zatvorima.

  14. Nezavisno od teme, kad autor nekog razmatranja da belo – crnu sliku o razmatranoj temi, izgubim volju da do kraja pročitam. G. Brkić stalno piše istu pesmu – liberalni kapitalizam je jedina prava stvar, država je smetnja.
    Dobro, a zašto onda velike USA banke zavapiše 2008.godine da od te smetnje zvane država dobiju ogromne pare za vađenje iz g..ana u koja su zbog sopstvene pohlepe sebe uvukle? Najsmešnije – dobiše ih. Nisu, zamislite, liberalni kapitalisti bili uopšte gadljivi na državne pare!
    Trenutno bogate države, da bi zaštitile svoj slobodni, liberalni kapital, uveliko uvode mnogopljuvane protekcionističke mere!?! Baš su dosledni.
    Inače, od svih upropastitelja srpske privrede, gorih od ovog radikala i njegove ekipe nije bilo do sad.

  15. Pod jednom šljivom će se sakupiti samo ono što će od penzionera ostati…Svi ostali naći će bolji život negde tamo…Ne znam samo od koga će naplaćivati porez, verovatno do imigranata koji će nas na ovim prostorima zameniti…

  16. Ozbiljna zamerka piscu ovog ćlanka je pominjanje smederevske Železare. Odluka da se gradi “Nova železara” je doneta shodno tadašnjoj jakoj korelaciji izmedju privrednih moći pojedinih država i njihovih specifičnih proizvodnji čelika. Pomenuta zavisnost je nastavljena, tako da se ta odluka može smatrati i danas opravdanom. Možda čelično prijateljstvo sa Kinom može pomoći na smanjenju poznatih velikih transportnih troškova Železare. Naprimer, ako bi se analogno urađenom projektovanju kanala veze Dunava sa Jonskim morem, uradili projekti izvodljivosti i opravdanosti izgradnje plovnog kanala između Dunava i Železare.

  17. Problem je što su pojedinci koji vode ovu državu rasli na programskim načelima komunizma, ali da bi ostali na vlasti (budući da nemaju nikakvu ideologiju) iznedrili su svoje tajkune koji im daju oslonac.

  18. Železara u Smederevu sagradjena je 1921. godine. Teška posla da su je gradili Tito i komunisti.

  19. Neverovatno da jedan ozbiljan covek napravi ovakvu – iskrivljenu i netacnu – analogiju. Uporediti 10-ak „promasenih investicija“ iz socijalizma (uz hiljade nepromasenih i uspesnih firmi iz tog perioda) sa ovim, neverovatnim, rasipanjem novca ove vlasti je krajnje neozbiljno.

Ostavite komentar


Dijalog

Strani univerziteti u Srbiji su konstruktivan potez 10

Strani univerziteti u Srbiji su konstruktivan potez

U svom tekstu pod navedenim naslovom, objavljenim u Danasu, kolega Aleksandar Baucal navodi nekoliko argumenata u prilog stava protiv plana Vlade da omogući slobodan rad stranim univerzitetima u Srbiji na osnovu postojeće akreditacije u njihovim matičnim zemljama, a po zaključenim sporazumima sa Ministarstvom prosvete.

Naslovna strana

Naslovna strana za 19. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Bisera Veletanlić, muzičarka

Danas je list koji je društvu apsolutno neophodan. Šteta što nema više listova poput Danasa.