Za sve one koji još veruju da Srbijom, ili bilo kojom državom, upravljaju njeni političari i vode je na osnovu sopstvenih uverenja i partijskih programa, evo vesti: Kenet Lengon, američki milijarder, upozorio je papu da se mane dosadašnje politike otvorene podrške siromašnima. Ni manje, ni više. Kenet, a i njegov neimenovani donator, našli su se pogođeni time. I zbog duševnog bola koji trpe, rešili su da zavrnu slavinu za katedralu Svetog Patrika u Njujorku. A reč je o više stotina miliona dolara donacije.
Vatikan je prigovor shvatio ozbiljno. I stao da se pravda. Drugim rečima: surova moć love došla je dotle. Jer, Kenet je procenio da poglavar rimokatolika i, u tom smislu, uzor prevelikom broju ljudi, nepravedno i jednostrano kritikuje kapitalizam i nejednakost u prihodima između one siromašne mase koja papu voli, i izvesnog broja dobrostojećih poput sebe i svog tajanstvenog donatora. Neravnopravnost, u papinim izjavama, ne u stvarnosti, smatra Kenet, može neke od bogataša učiniti nesposobnima da saosećaju sa siromašnima. A kad je srce bogataša lišeno saosećanja, donacija – biti neće.
Srce je čudna stvar, razume i Vatikan. U bogataša, kuca kao taksimetar. I to po tarifi podrške za njihovo dalje bogaćenje. A podrška katedrale gradi. Iz tog razloga kardinal Dolan, nadležni za božiju kuću o čijoj sudbini je ovde reč, stao je da pravda papu. „Papa voli siromašne. On voli i bogate. Zato sam rekao Kenetu: 'Kene, hvala što si mi skrenuo pažnju. Moramo da se uverimo da je taj donator ispravno razumeo papinu poruku. Onda će i donator reći: Ako je tako, računajte na mene što se tiče katedrale“.
Je li kardinalu važnija katedrala od pape, videćemo. Je li političarima važnija lova od naroda i država, gledamo svakoga dana. Kenet i njegovo društvo finansiraju i jedne i druge. Zauzvrat, dobijaju sve što zatraže. Jer, pod pretnjom zavrnute slavine, malo je onih koji će im reći: ne!
Pare kupuju i komentatore, ne samo državnike i božije sluge. „Papa je marksista!“, obznanio je istim povodom poznati američki radio-komentator. Milijarderi aplaudiraju. Papa smatra da je novac sam po sebi moralno neutralan. Ma nemoj! Ne, novac je njihov, ostali su radna snaga. I opet je onaj kardinal pritekao u pomoć. „Ako novac postane bog, idol, onda je to pogrešno, to je rekao papa Franja. Postoji samo jedan bog. Ako koristimo novac za nas i naše porodice, bezbednu sadašnjost i budućnost, ulažemo u zajednicu, pomažemo drugima, delimo sa siromašnima, onda je moralno dobar“, protumačio je blaže te opasne papine reči.
Lepo rečeno, ali – džaba. Tajanstveni donator, što je trebalo da dobaci koji milion od svojih milijardi za onu katedralu, kao i Kenet, i njihova mala grupa što ucenjuje svet, čekaju da vide rasplet. Jer, ako neko poput pape, čiji glas čuje pola planete, krene da budi siromašne, šta će biti s moći novca? Sad ostaje da se vidi i je li njihov novac zaista novi bog zbog koga će svi ućutati?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.