„Mislim da je greška što je Bakir Izetbegović otkazao posetu Nikolića. Bar jednom je Tomislav Nikolić mogao da vidi Sarajevo odozdo“, izjavila je Jelena Milić, u nekoj od emisija na B92, u kojoj je učestvovala sa piscem Vladimirom Kecmanovićem, a tema se ticala Srebrenice.


Moj tekst od prošlog petka bio je, sasvim jasno, utopija. Zaista, sem spinovanja, podmetanja, izokretanja značenja ili ignorisanja, ono na šta tekst poziva, kao i Mak Dizdar u svojoj nezaboravnoj pesmi „Modra rijeka“, ostalo je zauvek s one strane poslednjih dana čovečanstva i čovečnosti. Zato se vratimo realpolitici. Počela sam tekst izjavom koja konkuriše, iskreno to smatram, za najduhovitiju u proteklih mesec dana, u pozitivnom smislu. Milićeva se zatim osvrnula i na izjavu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da se u Srebrenici desio zločin nad Srbima i Bošnjacima.

„On čas viče da je bio genocid, čas da nije… On manipuliše tom pričom, mora postojati neki proces ustanovljivanja činjenica. Mi imamo presude za Srebrenicu koje niko ne osporava. Srpski zvaničnici su sprečavali istrage o zločinima nad Srbima kako bi prikrili svoje tragove neočoveštva“, navela je Milićeva. Posebno je interesantno da su se Milićeva i Kecmanović oko reči „genocid“ razlikovali u detaljima. Kecmanović je rekao da je to pravna formulacija i da on ne bi u nju da ulazi, na šta je reagovala Milićeva rečima da je neophodno ući u nju, jer su mnoge kompetentne institucije rekle da se u Srebrenici dogodio genocid i da nema tu šta dalje da se arbitrira. Milićeva: „Priroda zločina je bitna, individualna pucnjava nije ista kao organizovani poduhvat ubijanja.“

Pre nego što pređem na ostale duhovite izjave, moram da podsetim i zašto stav Milićeve o zločinima saslušam s pažnjom. Jelena Milić je iz Centra za evroatlantske studije iz Beograda (CEAS), jedne od retkih, ako ne jedine slične NVO, koja se prethodnih godina oglašavala povodom masakra 15 žetelaca u selu Staro Gracko kod Lipljana, na KIM. Ove godine 23. jula navršiće se 16 godina od masakra. Stav CEAS o ovom zločinu 2013. bio je oštar i nedvosmislen: „Centar za evroatlantske studije iz Beograda (CEAS) sa žaljenjem i brigom konstatuje da se navršava (2013) već četrnaest godina od kada je na njivi u Starom Grackom ubijeno 14 Srba, među kojima je najmlađi imao 17 godina, a da ni za ovaj zločin još niko nije odgovarao. U međuvremenu, u više navrata skrnavljeno je i minirano groblje u Starom Gackom na kome su sahranjeni i stradali srpski žeteoci. „Ubistvo žetelaca jedan je od najtežih zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije u Pokrajinu. U te zločine, za koje do sada niko nije odgovarao, spadaju i ubistava dece u Goraždevcu, porodice Stolić u Obiliću i dizanje u vazduh autobusa Niš ekspresa kod Podujeva.“

Druge dve najduhovitije izjave pripadaju dami „što na um to na drum“ Vjerici Radeti (SRS), koja je na svom twitter nalogu, naravno, u različitim intervalima tvitnula: „Da li će Mađari ostaviti prolaz za Zoraninu brzu prugu do Budimpešte?“ „Lako je Vučiću, njega i Čanak podržava“. Obe izjave tiču se „zida“ čije je podizanje na granici sa Srbijom Mađarska najavila, a Čanak ocenio kao „anticivilizacijski čin“. Čanak je izjavio i to da je „aktuelna vlada prva koja pokazuje osećaj da je Vojvodina deo Srbije“. Dal' zbog EPS-a da li zbog žaketa, što bi kaz'o D. Radović? Žuta štampa je dosta pre ovog (pozitivnog) događaja pisala o tome kako Nenad Čanak svađa Srbe i Mađare u Vojvodini.

I kad smo kod aktuelnosti koje se tiču pominjanja Mađarske, zanimljivo je pomenuti da je u Beograd posetio Džejms Komi, direktor Federalnog istražnog biroa (FBI). Ovaj, veoma intrigantan i nimalo dosadan lik, poznat po brojnim kontroverzama, uzburkao je strasti i izjavom u aprilu ove godine kada je u Muzeju Holokausta u Vašingtonu optužio Poljake i Mađare da su bili saučesnici Nemaca u Holokaustu. Da je pomenuo NDH, možda bi se čak i dragi, progonjeni Frljić, zainteresovao za ovog, kažu dva metra visokog „efbiajovca“.

I za kraj ašlamica godine: „Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, izjasnio se unapred u smislu pune podrške premijerovom stavu, kakav god on bio.“ Slatkiš.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari