Pre nego što nam je stigla nova godina (kad pre bre 2025?), inicijativa uglednika poznata kao ProGlas obnarodovala je mere za „Dan posle“ pri čemu je i navodnike i veliko D turio sam ProGlas.
Ako mene pitate, pompezno je da D bude veliko jer bi to moglo da iziđe na novi Šesti oktobar, famozni dan posle kad je trebalo da se desi čudo, ali nije se desilo, jer se u poslovima državnim i društvenim čuda ne dešavaju u jednom danu.
A opet, ako je već veliko D, onda nije trebalo turiti navodnike jer deluje kao da autori ironišu sa programom svojih mera.
Sa druge strane, stara je fora političarske fukare da traži onih „sto dana“ grejsa ili da se cele mandate vadi na haos koji su ostavile „prethodne vlasti“. U tom smislu dobro je da ProGlas skreće pažnju da se neke stvari imaju uraditi ili odlučno pokrenuti odmah, to jest tog dana posle.
Takođe logično, ProGlas nije detaljisao jer narod danas ima problem da zadrži pažnju kad čita uputstvo za spravljanje supe iz kesice, a kamoli da se upušta u obimne programe. Ali, tako su mere iz sfere medija ostale opšta mesta, mlake i nedorečene.
Zato sam uzeo slobodu da ih produbim. Uostalom, u ProGlasu ima jedan novinar, isto toliko ih trenutno ima u mojoj radnoj sobi pa kontam da sam kvalifikovan. Idemo redom:
Prvo, zbog antinarodnog delovanja ukida se Regulatorno telo za elektronske medije, kancelarije njihove zgrade se pretvaraju u socijalne stanove, a ispred postavlja otirač sa likom Olivere Zekić. Ukida se i Savet za štampu jer je jalov. Formira se novi
Narodni odbor za kontrolu štampe i revanšizam (NOKŠIR).
Drugo, NOKŠIR zabranjuje emitovanje svih elektronskih medija, štampanje novina i objavljivanje na internet-portalima dok svi mediji ne prođu proces ponovne akreditacije i dobijanja dozvola, a što će stručna tela NOKŠIR-a u znoju lica svog omogućiti najdalje kroz sedam dana.
Treće, nove dozvole ne mogu dobiti mediji koji se pretežno nisu držali kodeksa, koji i nisu bili mediji već deo udruženog tabloidnog poduhvata protiv naroda. Svim članovima uredničkih kolegijuma takvih paramedija izriče se doživotna zabrana obavljanja bilo kakve novinarske i izdavačke delatnosti, te pojave njihove pisane reči, lika ili glasa u bilo kojem mediju. Koji medij ovo prekrši, momentalno gubi dozvolu za rad.
Četvrto, NOKŠIR dostavlja Narodnoj skupštini na glasanje predlog spiska medijskih zločinaca koji su se posebno istakli u propagandi tokom režima SNS-a. Skupština o imenima glasa pojedinačno, a oni koje proglasi zločincima moraju se, uz policijsku prisilu, privesti narodu na slobodno jahanje od Terazija do Slavije prve iduće srede od 8 do 15h.
Narod se prijavljuje za jahanje na odvojenom internet-portalu koji uspostavlja NOKŠIR po principu – ko se prvi prijavi, prvi i jaše. Događaj sa barem 14 kamera i jednim dronom neprekinuto prenosi Javni servis. Ova mera javne poruge ni na koji način ne utiče na eventualne pravne procese protiv jahanih, a što će biti definisano u drugom odeljku mera za „Dan posle“.
Peto, nacionalne frekvencije se dodeljuju elektronskim medijima koji se obavežu da će im barem 50 odsto programa činiti informativni, obrazovni, kulturni, dečiji i dokumentarni program, pri čemu se vakele Miroljuba Petrovića ili đuskanje Jovane Jeremić ne mogu podvesti ni pod jednu od ovih kategorija.
Šesto, svaki medij sa nacionalnom frekvencijom dužan je da jednom sedmično, u terminu između 8 i 22h, emituje polusatnu emisiju u kojoj će minuciozno navesti sve greške koje su mu se potkrale u prethodnih sedam dana, uz izvinjenje gledaocima ili slušaocima. Isto važi za novine i portale, samo što će oni to raditi jednom sedmično u vidu teksta koji mora biti najavljen i na naslovnoj strani.
Sedmo, svaki novinar i urednik dužni su da bez odlaganja, u idućem izdanju novina ili informativnoj emisiji, obaveste javnost ukoliko ih je kontaktirao bilo vlasnik medija ili sa njim povezano lice, bilo neki političar, funkcioner, lobista, spin-doktor, trgovac uticajem, diplomata, špijun, tajkun ili sa njima povezana lica, tražeći da se nešto objavi ili da se ne objavi stvar od javnog interesa.
Osmo, niko ne može biti vlasnik više od jednog medija jer se tako ulazi u rizik od stvaranja imperija i monopola na javno mnjenje, a država ne može biti vlasnik nijednog medija. Takođe, niko ne može biti vlasnik kablovskog operatera i medija istovremeno.
Deveto, gruba ogrešenja o novinarski kodeks kažnjavaju se novčanom kaznom u visini godišnjeg prihoda medija podeljeno sa 365. Ponovljeni prestup u roku od 30 dana kažnjava se kaznom u visini godišnjeg prihoda medija podeljeno sa 12, a još jedan prestup trajnom zabranom emitovanja ili štampanja.
Deseto, NOKŠIR donosi posebnu odluku da Javni servis uspostavi dodatni kanal na kojem će se neprestano (svakodnevno) reprizirati „Bolji život“, „Srećni ljudi“ i „Porodično blago“. Fakultativno, između mogu da idu reprize „Žikine dinastije“, „Otpisanih“ i drugih domaćih serija i filmova.
Mere na snagu stupaju odmah. To jest, dan posle.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.