Uključivanje Tomislava Nikolića u nastavak briselskih pregovora nagoveštava da se Aleksandar Vučić neće obavezno kandidovati na predsedničkim izborima, i da briselski proces nije neprihvatljiv za najšire biračko telo.

Ukoliko Vučić ostane premijer, jedina protivteža neodgovornom predsedniku (koji god) bila bi nova, odgovorna opozicija. To okolnosti ne čini jednostavnijim.

Neposredni pregovori nemaju alternativu. Svet je zbunjen, u previranju. Narušen je vrednosni poredak nastao nakon pada Berlinskog zida, ekonomskog otvaranja Kine i nastanka globalnog tržišta. Povratak neposrednoj demokratiji uklanja posrednike između novih diktatora i masa spremnih da slobode i odgovornost delegiraju na blagostanje uvijeno nacionalnim ponosom i bodljikavom žicom. Srbija je dodatno pod pritiskom da slobode i odgovornost države delegira zvaničnoj Moskvi koja će (s Vučićem predsednikom, lišenim dovoljnih ustavnih ingerencija?), instalirati kvislinškog premijera.

A zatim Srbijom trgovati u odnosima s Briselom i, pojedinačno, nekadašnjim članicama sovjetskog lagera. Kvislinzi su već instalirani na visokim pozicijama u Bugarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Estoniji. Podaništvo Kremlju spada pre u patološku antropologiju nego u političku karakterologiju Srbije i Crne Gore. I biće kasno kad istočni Evropljani budu zaključili kako ih je liberalna demokratija činila nespokojnim, ali bogatijim, slobodnijim i srećnijim, pošto su ih u ropstvo, kriminal i korupciju vratili socijalno svesni aktivisti, intelektualci i političari. Visoki funkcioner SPS-a i jedan od vodećih kvislinga zapretio je da će se s Vučićem premijerom pobuniti soroševske mase, a Srbija nestati u još jednoj „obojenoj revoluciji“.

Idejno i mentalno stanje pretežno antievropske opozicije ishod je regresije i dezintegracije političkog sistema nastalog u bednom povlačenju „lidera DOS-a“ pred prethodnom nomenklaturom. Sudbina Demokratske stranke potvrđuje uverenja, dok je nastajao LDP (iz agonije, ne iz osvete), da je neizlečivo kontaminirana korupcijom i izdajom. Udvaranje šovinizmu i koketiranje sa ekstremizmom kulminirali su 2012. promenom vlasti. Ali je opstala linija manjeg otpora u smislu odlaganja potrebe (u kontekstu koji je i nacionalni i medicinski), da se javna politika koncentriše na racionalno utvrđene prioritete (tržišna ekonomija, vladavina prava, regionalno-evropska integracija?). Više nego ikad smislena je krilatica iz prethodnih vremena, da nas samo bratstvo i jedinstvo naših naroda i narodnosti mogu spasiti od unutrašnjih i spoljnih neprijatelja.

Srbiju očekuje nov talas političke regresije, cunami predsedničke kampanje koja će se obraćati radikalizovanom biračkom telu. Mediji, političari, popovi i ruski agenti su srpsko političko društvo srozali do razine musavih šešeljevskih frakcija, isključivo zainteresovanih za socijalnu distribuciju i redistribuciju pod gubitničkom, visoko frustriranom šovinističkom retorikom. Ne postoji dilema Davos ili Šljivančanin. Žalim, ali i socijalističkom Jugoslavijom upravljali su ratni zločinci, i to podsećanje nije relativizacija potrebe da onima iz bratoubilačkih ratova nije mesto u javnoj politici, na bilo kom nivou, pre je potvrda nesposobnosti i odsustva interesa opinion makera i nosioca politika da osim komunizma, nacionalizma i populizma ponude alternative koje podrazumevaju ekonomsku i društvenu odgovornost svakog pojedinca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari