Srbija je za Severnu Koreju vezana nasleđem devedesetih, kad je bila jedna od odmetnutih država, naročito u kontekstu evropske demokratizacije i integracije nakon pada komunizma, i posredstvom bliskih odnosa s Kinom koja je tihi sponzor severnokorejske diktature.
„Međunarodna zajednica“ već dugo ne postoji u smislu institucionalizovanja međunarodnih odnosa na principima iz kojih su potekle Ujedinjene nacije, naročito ne pod socijalistom (naravno!) Gutijerešom. Samo Japan i Izrael smogli su da priznaju potrebu za novim globalnim američkim liderstvom, kako bi se demokratski svet zaštitio od terorizma i komunizma.
Kakav je mentalni odnos misleće i političke Srbije prema najopasnijoj krizi u koju je svet zalutao nakon kraja Hladnog rata? Indikativan je komentar u „Politici“: „Sve ima početak i kraj, jedino mi je žao što neću moci da budem svedok propasti tog izopačenog ‘američkog carstva’, a sa njim će i Izrael stati na mesto u redu koje mu pripada“. Uz najvulgarniji antiamerikanizam, koji je u skladu sa uređivačkom politikom toga štampanog biltena Radio Fokusa, komentar sadrži i elemente antisemitizma i poziva na nastavak Holokausta. Mislim da nije prvi put da „Politika“ objavljivanjem anonimnih komentara plasira najogavnije političke poruke. Ali je još slikovitiji naslov „Samoubilački Kim Džong Un – izgovor Americi za napad“ koji upućuje na odgovornost SAD za ponašanje severnokorejskog režima, kao da eventualna intervencija neće neposredno ugroziti Južnu Koreju i Japan. Itd.
Ako smo 1999. oboleli od najbednijeg kukavičluka i apsolutnog odsustva empatije i odgovornosti za prethodna ratna razaranja i nasilje, sa ovakvim idejnim i medijskim liderstvom nikad nećemo ponovo postati politička zajednica koja je u stanju da se racionalno stara o svojim prioritetima, onima koji su istovremeno etički i biološki. Srbija ne zauzima jasan stav prema severnokorejskoj krizi verovatno iz ideoloških pobuda, ceo naš establišment je komunistički ili postkomunistički, ali i zbog upletenosti u kineski poduhvat Novog puta svile. Kupujući EU lidere Kina kupuje i evropsko tržište koje je realno preosetljivo na dampinške cene kineske robe, u koje je ugrađena čitava kineska društveno-politička realnost istorijske bede i zaostalosti, i novog disciplinovanja kineskog društva: o tome aspektu Si Đinpingove diktature, o političkim progonima, egzekucijama ili cenzuri interneta srpski mediji ne izveštavaju. Javnosti je pretežno nepoznato da Kina u Srbiji tiho, kao u Severnoj Koreji, podržava političke ekstremiste, upravo one iz dubina zločinačkog režima koji su razvalili i opljačkali Jugoslaviju. Srbija sigurno nije jedina odgovorna za podršku kineskom projektu koji je najsnažniji udar na evropsko jedinstvo i političke vrednosti od početka evropskog ujedinjenja. S nelegitimnim ekonomskim, Kina će izvoziti i nelegitimne političke uticaje. Ali se nećemo provući „ispod radara“, sve i da hoćemo. Vlada ne zna ni šta bi s Vulinom. A svet, onaj normalan, u koji bežimo u svakom pokolenju, tako je veliki i daleko. I sve je dalje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.