„Murov zakon“ (1965) predvideo je da će se svake naredne godine udvostručavati broj tranzistora u integralnim kolima. Po sličnoj logici padala je cena mikroprocesora, rastao njihov kapacitet memorije, uvećavao se broj piksela u digitalnim kamerama.
Trend je usporio oko 2012, na dve ili dve i po godine. Istovremeno stagnira razvoj ljudskih bioloških kapaciteta, u smislu obrade i skladištenja podataka. Zahvaljujući sve bržoj primeni tehnologija i razvoju socijalnih službi, u proteklih 200 godina postepeno se usporavalo prilagođavanje ljudske vrste evolutivnim izazovima. Do toga vremena, u toku desetina hiljada godina, opstajali su i ostavljali trajno potomstvo psihofizički najsposobniji i socijalno najsnalažljiviji. Ravnoteža u odnosu na negativne posledice socijalne skrbi na razvoj biološke vrste, uspostavljena je primenom naučne medicine, i sve boljim životnim uslovima. Biološki mikroprocesori se u svakom slučaju nisu bitnije promenili od vremena pećinskog čoveka. Ima nagađanja da je u proseku bio inteligentniji.
Nakon gubitka jedinstvenog jugoslovenskog prostora, tržišta i složenih sistema uzajamnog poverenja, mala, kontinentalna i u svakom smislu pretežno agrarna, Srbija raspolaže s dva oslonca budućeg razvoja: evropska integracija i ljudski potencijali. Negativni demografski trendovi dovoljno su poznati. Na osnovu letimičnih istraživanja, ma koliko bila nepouzdana i politički nekorektna, Srbija je na evropskom začelju po prosečnom količniku inteligencije, usled agrarnog siromaštva, gubitaka u ratovima i emigracije najsenzitivnijih, pretežno najinteligentnijih, u svakoj generaciji, u proteklom veku. Evropska integracija delimično će doprineti zaustavljanju biološke degradacije pre svega zahvaljujući unapređenju i konsolidaciji institucija, ali će se i tada osećati opterećenje od nekoliko miliona radno i tehnološki neprilagodljivih, ostarelih ili bolesnih.
Umesto da deci približavamo nove tehnologije, ekonomiju, finansije, političko i institucionalno upravljanje, inženjerstvo ili kreativne umetnosti, mi otvaramo još jednu besmislenu javnu raspravu o kvotama građanskog i verskog obrazovanja. U globalnom tržišnom i tehnološkom stampedu, stručnjaci za obrazovanje moraju predviđati budući razvoj i opšte i lokalne konjunkture koja će profilisati strukturu i kvalitet tržišta rada, a mi smo se zaglavili u devetnaestovekovnoj kumulativnoj sholastici koja maltretira i usporava ceo sistem. Japanski ministar obrazovanja zatražio je zatvaranje svih odseka društveno-humanističkih nauka na nacionalnim univerzitetima, ili njihovo hitno prilagođavanje stvarnim društvenim potrebama. Neko je nedavno pitao zašto intelektualci u Srbiji ćute (verovatno pred, navodno, radikalskom diktaturom, pošto su u XX veku podržavali svaki totalitarizam). Jalovo intelektualiziranje opterećuje i najprestižnije američke univerzitete. Komičar Emi Horovic, koji je 2013. izvrgao ruglu učesnike Occupy Wall Street protesta (nisu umeli da ponude nijedan suvisao odgovor o osnovama realne ekonomije), uspeo je da u kampusu univerziteta Jejl od sličnih žrtava progresivističkih društvenih nauka za sat vremena prikupi više od 50 potpisa za ukidanje Prvog amandmana na američki ustav koji implicitno garantuje slobode veroispovedanja, govora, pa i pisanja peticija. Potpisnici su isticali prioritet političke korektnosti nad osnovnim ljudskim pravima koja Prvi amandman čine univerzalnim aktom građanskih i verskih sloboda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.