Vreme nije samo ukleto. Svojim tokom, nekad i stihijom, ono dopušta sećanje u najširem planu, lišeno pojedinosti koje su ponekad suvišne.
Najperspektivniji smo, ujedinjeni, bili u dve Jugoslavije, obe monarhijske po karakteru i političkoj suštini. Nijedna Jugoslavija nije bila demokratska, ali je tranzicija mogla biti uspešna samo iz Jugoslavije kao celine. U funkcionalnom smislu u potpunosti se demokratizovala samo Slovenija.
Nakon ubistva kralja Aleksandra ovladale su fašističke falange. Nakon Titove smrti JNA je tražila uporište za sukob se federalnom vladom – koja je celu deceniju odolevala i gurala reforme – i pronašla ga, 1986. u Memorandumu, 1987. na Osmoj sednici.
Rasturanje Jugoslavije je proces u toku, trideset godina od Gazimestana, kad su SK Srbije i JNA pozvali na odbranu srpskog komunizma i nacionalizma. Od 2008. klizimo do razaranja demokratskih institucija i društvenih odnosa pre svega zbog odbijanja svake vlasti da status nezavisnosti Kosova od Srbije prilagodi racionalnim potrebama Srbije i Kosova. Putinistička iredenta deli Crnu Goru kako bi napustila NATO.
Srbija i Hrvatska, za račun Rusije i Turske, rasturaju Bosnu. Umesto da Sarajevo, Zagreb i Beograd uživaju, i profitiraju, u celovitosti Bosne. Neće reintegracija naroda istog jezika povezati Dalmaciju i Dubrovnik, spojiće ih kineski Pelješki most. Ulazimo duboko u XXI vek sa svim otvorenim pitanjima prethodnog vremena. Stvarni i izmišljeni sporovi postaju odraz kolektivne nesposobnosti da upravljamo poslovima.
Pustili smo u Evropu Rusiju, Kinu i Tursku. Potvrdili smo svaku slabost ujedinjenog evropskog sveta. Svaku evropsku ideju izvrgli ruglu. I čekamo da Amerika preseče, kako bismo je još više mrzeli.
Diktatorska vlast u Jugoslaviji nije imala nacionalističko obeležje. Ideologija je bila donekle prilagodljiva. Karakter višenacionalne države raspolagao potencijalom demokratizacije.
Nema slobodnih država nakon Jugoslavije. One su nedovršene i nelogične banana republike. Eventualno rasturanje evropske federacije pokrenuće opštu putinizaciju i kriminalizaciju, po modelu jugoslovenskog sveta. Odlaganje integracije post-Jugoslavije ubrzano je rasturanje Evrope.
Predstojeći izbori za Evropski parlament verovatno će potvrditi neobičnu okolnost, da su se evropske monarhije efikasnije oduprle populističkom pritisku, eskalaciji političkog ekstremizma i nelegitimnim uticajima Rusije i Kine, time i rasturanju Evrope.
Zato mistični simboli jugoslovenske monarhije i Titove Jugoslavije postaju racionalna uporišta ne samo sećanja, nego i perspektiva u ovome besmislu nereda, samovolje, agresije, samoće. Dok javnost postaje rulja. Upravo izglasan zakon o zaštiti države, zapravo banana republike, dopušta doživotnu robiju za svaki pokušaj promene vlasti.
Orgijanje protiv sudije Majića kojim je rukovodila predsednica Narodne skupštine opominje da dezintegracija institucija i društva podrazumeva dezintegraciju režima. Ime, i fenomen, Maje Gojković važni su jer je Skupština propala i zbog primitivizma, i zbog preletanja, i zbog krađe mandata svih od svih. Jedino nemamo jasan tajming za budućnost. Daleke su evropske alternative, zastrašujuć je obračun troškova. Zlatne poluge možda hoće, ali se vreme vratiti neće.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.