Videla sam da je TOP kanal počeo sa reprizama serije Na terapiji.
Odgledala sam nekoliko epizoda u jednom dahu. Onda sam sela za kompjuter i odgledala četiri-pet na Jutjubu. Onda sam razmišljala, pa ponovo sela za računar te gledala još. Zatim sam čitala tekstove u Gardijanu o seriji, budući da je snimana i emitovana i u Americi (inače je izraelska). Sutradan sam ponovila isto: gledanje i razmišljanje. Dodala sam i traženje tekstova na srpskom, ali ili ih Gugl ignoriše ili nisu ni napisani (ne računam najave TV sadržaja i promociju glumaca).
Kad sam, pre skoro jedne decenije, prvi put odgledala Mikija Manojlovića u ulozi terapeuta i klijente na sofi preko puta njegove fotelje bila sam začuđena što posle prve sezone nije usledila druga, treća itd. Serija se kod nas nije proslavila. Čudno? Ne, naravno. U aktuelnoj seriji Istine i laži ima dosta elemenata za ozbiljno promišljanje, samo tog promišljanja nema. Terapeutkinja je estradna verzija psihijatra za kakvog se toplo nadam da ne postoji u realnosti, a svi se problemi obesmišljavaju tabloidizacijom. Valjda zato i imamo toliko treš novina, stvari ne rešavamo ni razmišljanjem ni razgovorom, nego histerijom i ismevanjem. Volimo intrige, ne volimo istinu. Uvek mi je bila besmislena „mudrost“: ako si tužan, smej se… Savet nije mnogo pametniji od onog: ako imaš problem, napij se (ili udrogiraj)… samo zahteva manje finansijsko ulaganje. Efekat isti: problem sedi i nagriza…
Na terapiji nas poziva da se sretnemo sa sobom preko priča o drugima. Drama se ne dešava u životnom luna-parku kako smo navikli da nam je predstavljaju drugi TV/filmski/novinski sadržaji, već u odnosima i u nama samima. A odatle nemamo gde da pobegnemo, smejali se uz Pavla i Marinu ili plakali uz junake neke druge TV sapunice.
Psihoterapeuti za Gardijan kažu da je serija autentična, da je dobro prikazan lik terapeuta koji je, istina, malo skrenuo s puta zbog televizijskog efekta. Kažu i nešto posebno interesantno: serija je pokazala način da se zumira i odzumira lik, kao da je neko izmislio i stavio u pogon novi vid kamere.
Naslov ovog teksta izvađen je iz filma Strelac. Pre nego što je ubijen, Bardem je rečenicu dramatično viknuo u lice svom suparniku, ubici nežnog srca Šonu Penu. Znači, pakao je u našim glavama… hoćemo li mu se smejati ili ga raščišćavati, naša je odluka. Televizija (komercijalna) prati ove odluke. Ipak, mislim da bi nekad trebalo da nam se ponudi bolji put.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.