Na kraju Hercegovačke, ulice koja počinje obnovljenim draguljem Karađorđeve, podignuto je par belih šatora. Od prošlog vikenda do 10. oktobra na tom prostoru biće organizovan događaj za koji niko do slučajnih prolaznika i rodbine izlagača ne zna. Neposećen kreativni kutak sa malim igralištem za decu i Lego radionicom podseća na avetinjsko selo pod snegom negde na ivici sveta. Organizator i finansijer je preduzeće „Beograd na vodi“, a kako mladi kreativci koji sede ispred svojih šatora (čuvajući ni od koga šarene nesesere, unikatne haljine, ručno pravljene figure od stakla) navode, ideja je da se promoviše Sava promenada, deo grada posebno posvećen umetnosti. U budućnosti.
Interesantna promocija, nigde nije najavljena, niko o njoj ni reči ne govori… Očekivala sam bar neku informaciju na Belgrade Waterfront sajtu. Međutim, tamo su sav prostor zauzele fotografije mladih nasmejanih budućih Beograđana i precizno krojene rečenice o lepoti moderne prestonice. Ni u Novostima, ni u Projektima ne pominje se aktuelna izložba.
Čitala sam kod Rastka Petrovića anegdotu o Sari Bernar. Kaže priča, Sara Bernar došla u Rio de Žaneiro, ušla u hotel, popela se u sobu, samo se umila pa sjurila na ulicu. Tamo je našla kočijaša, sela u kočije i naredila: „Prašuma!“ Mislila je da je prašuma iza ćoška, dok su do nje trebali sati klackanja vozom. Ne mogu da procenim šta nije u redu sa cenjenom glumicom. Bila je naivna ili neinformisana, izgubljena u svetu fantazija. Svakako nije imala kontakt sa realnošću. Eto, nje sam se setila dok sam se šetala ulicom kojom počinje novo lice grada. Oko mene su se muvali stranci i šuškali na nekom semitskom jeziku, neumorni radnici treće smene obavljali su pripreme za postavljanje kamena temeljca velikim kulama na vodi, Lastini autobusi su polazili, čuvar je nadgledao situaciju, a ja sam razmišljala da li je naivno ili otkačeno verovati da je par zanemarenih belih šatora najava umetničke delatnosti koja nam se sprema na Savskoj promenadi. I zašto se o tome ćuti.
Onda mi je sinulo. Postoji mađioničarski trik, poznat i rado korišćen. Aplicirate za novac sa nekim projektom, a onda date bakšiš deci da malo šaraju kredom po ulici… tako, da se nešto dešava. Vi „ostanete dobri“ dovoljno za letovanje naredne godine ili svih godina u životu, a deca ostaju radosna što su se poigrala, izložila svoje radove i dobila sitninu za trud.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.