Bilo bi dobro ukoliko bi se na našu pesmu Evrovizije obratila veća pažnja, ali ne pažnja tabloidnog ili FB/Tviter tipa: lepa je/nelepa je, autentična je/sačuvajbože je, Lukas „čiste noge“ vs Konstrakta „čiste ruke“… I zdravlje je kao omiljena tema u zaplašenom potrošačkom svetu sporedna suštinski.
Čemu služi umetnik/umetnica u jednom društvu, koja je uloga umetnosti, treba li nam umetnost uopšte ili nam samo trebaju Migovi, brašno, marketinški radnici i teniseri – to su važna pitanja na koja, bojim se, niko nema odgovor, istinski odgovor, ne desetak reči klimavo povezanih u promašenu temu.
Zašto?
Zato što to nikog ne zanima.
Zato što je naše površno društvo (globalno, naša civilizacija) zainteresovano dominantno za zabavu, prijatnost, ugađanje nepcima.
Znam da će mnogima zvučati šokantno: umetnost zahteva obrazovanje, razmišljanje, otvorenost, pronicljivost, zahteva čak i osobinu koja nije na dobrom glasu u doba profita, a to je visoka senzitivnost (ono što se markira kao neadekvatno i nepoželjno: osetljivost), čak kapacitet za empatiju.
Sad je jasno zašto je umetnost postala prihvatljiva samo kao dizajn, ako je svedena na prijatne boje zidova i fin zvuk.
Za nešto više, ko još ima energije ili vremena?
Pre dva dana sam otišla u obližnji MUP i predala dokumenta za produženje pasoša.
Pitala me je službenica za zanimanje, ja joj kazala „samostalna umetnica“, a ona odgovorila kako takva opcija ne postoji.
Onda bilo šta, rekoh, pa smo našle rešenje (brzo, da ljudi u redu ne čekaju): prepisala je prethodno zanimanje.
Naš sistem ne prepoznaje umetnike. Ako nekom kažete da ste umetnik, to u njegovom društvenouslovljenom rečniku nosi značenje „džabalebaroš“.
Još je gore ako kažete „samostalna umetnica“.
Tada je zrela šansa da vas optuže za to da ste „arogantna džabalebarošica“, neretko iz kruga dvojke (što bi trebalo da bude ozbiljna uvreda… naravno, koga može da uvredi, mene ne).
Još jedan primer koji pokazuje u kojoj meri je (ponovo globalno, čak mnogo više nego u našoj sredini) načisto neprepoznata vrednost i uloga umetnosti – besmislen odgovor na užasna dešavanja u Ukrajini.
Kako može da se opravda proterivanje ruskih klasičnih pisaca i kompozitora iz repertoara ili biblioteka?
Niko ko ima bar obrise ideje u glavi šta je umetnost i koji je značaj umetnika za svetsku kulturu ne može da progna Rjepina, Čehova ili Čajkovskog iz istorije umetnosti, ili da im ugasi vrednost.
Verujem da energenti mogu da se nađu na neruskoj strani, da će kanale za distribuciju raznih važnih artikala prokopati vešti trgovci, ali umetnost koju je Rusija dala svetu, tome nema alternative.
I zato je važno zapitati se čemu služi umetnost, da li ona ima vrednost i koju, ili je samo prepoznata u doba potkusurivanja. Zatim i ovo: čemu služe pisci i trebaju li dobiti mesto na spisku zanimanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.