Univerzalno pravo demokratije kaže da niko nije kriv dok se ne dokaže suprotno, pa tako i Crvenoj zvezdi može da se sudi samo ako paralelne istrage Evropske fudbalske federacije i francuskog Tužilaštva nepobitno ustanove da je izvesni funkcioner srpskog prvaka probao da se opkladi na poraz crveno-belih s pet golova razlike u drugom kolu Lige šampiona.
Međutim, sve i da se ispostavi da je informacija „kredibilnog doušnika“ o pokušaju da se na pet miliona evra zaradi brdo para od debakla u meču sa Pari Sen Žermenom (1:6) lažna dojava, šteta je već napravljena. I to ogromna.
Samo postojanje „slučaja Crvena zvezda“ bacilo je debelu senku na sportski podvig trenera Vladana Milojevića i fudbalera u kvalifikacijama za klupsku elitu. Od lansiranja ove ekskluzivne vesti na stranicama uglednog L Ekipa svi veći i bitniji evropski mediji ispiraju usta „grešnim“ svetskim prvakom iz 1991. godine. Dok ovdašnji tabloidi pokušavaju da otkriju identitet tužibabe, sumnjajući da je možda iz redova Zvezdinog večitog rivala Partizana, jer ko bi više želeo da bivšem evropskom vladaru „crkne krava“ nego prvi komšija, tamo daleko daju reč profesoru za istrage, a ovaj autor nekoliko knjiga o fudbalskom kriminalu kaže da „postoji kultura nameštanja utakmica na Balkanu“. Dok ovdašnji tabloidi zajedno sa svojim sagovornicima potežu staru mantru o malom narodu mrskom velikim silama, tamo daleko u sitna crevca seciraju reakcije Zvezdinih igrača pri svakom pogotku Nejmara, Mbapea, Kavanija i Di Marije, tražeći tragove eventualne nameštaljke. Dok se ovde insistira na činjenici da su kvaliteti dva tima daleko koliko nebo i zemlja i istini da je Borjan mogao još mnogo puta da vadi loptu iz mreže na „Parku prinčeva“ a ne samo spornih pet, tamo daleko se podseća da postoje kladioničarske zone van kontrole regulacionih tela… u Kini, Hongkongu, na Malti i jednom delu SAD. I onako između redova, ali dovoljno uočljivo, skida paučina sa sudskog procesa protiv generalnog sekretara crveno-belih Zvezdana Terzića (optuženog za zloupotrebu službenog položaja prilikom transfera četiri igrača OFK Beograda, dok je još bio prvi čovek istog) i aboliranja od krivičnog gonjenja počasnog predsednika Dragana DŽajića (zbog istog dela u LJutice Bogdana). A, loš glas ne mogu da isprave nikakva oslobađanja od sumnji i dokazivanje poštenja, kao što demanti nikada nema snagu prvobitne vesti.
Premda je to sitnica naspram drakonskih kazni u slučaju da istraga dokaže nečasne namere i(li) radnje XY osobe iz Zvezdine vrhuške.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.