Kako mali Perica zamišlja pobedu

Ostavite komentar


  1. Naravno da je glupost što naše vlasti nisu učestvovali u proslavi pobede nad fašizmom. Ali takođe bi trebala da se prestane vrteti ta priča koja je imala crno- beli prizvuk samo.. Pre ubijanja žandarma u B.Crkvi ("ustanak" je počeo ubistvom srpskog policajca?!!, a ne okupatorskih vojnika), ostaci Jugoslovenske vojske a ubrzo i pripadnici Draže Mihajlovića imali su oružane akcije protiv Nemaca. A o saradnji "četnika i nacista", u tom Balkanskom grotlu , svako je tražio (ne opravdavam nikog) najbolji način da ostvari svoj cilj. Da li je imalo bilo kakve logike da nakon odluke da se za jednog ubijenog nemačkog vojnika strelja 100 stanovnika vode bitke?Protiv sile koja je pregazila čitavu Evropu? Lako je biti hrabar nad tuđim životima koji plaćaju danak. Za mene je najveća saradnja sa nacistima ignorisanje Jasenovca, tj da partizani nisu pokušali da napadnu i rasformiraju tu klanicu. U tom ratu niko nije izašao čist (i partizani, i četnici, i JVuO) ali očito propaganda još i dalje deluje, lakše je recitovati reči 50 godina propagande, nego se zapitati, uključiti mozak i malo razmisliti, da li je sve bilo baš crno -belo…

  2. Ustanak u Srbiji podigli su pravi intelektualci, španski borci, a ne kolaboracionisti slični danasnjim kenjcima.

  3. Svaka čast ali čini se da je stvar mnogo prefidnija.Kako to da se ““““stide partizanske prošlosti““““ a ““““učesnici““““ su Rusi potomci(ako su uopšte) onih koji su najtešnje sarađivali sa partizanima?Ućešće ““““ruskih motorista““““ više liči na deo propagnadnog rata Moskve da u Srbiji-preko uticaja na mlade-stvori glasaćku mašineriju i podršku za odvraćanje Srbije od evroatlanskih integracija i za zadržavanje kakvog.tavog politićkog uticaja Rusije na Balkanu.Zato i odsustvo (režirano)državnog vrha da bi se izbeglo prebacivanje kako radi po diktatu Moskve,a da bi predstava poprimila oblik spontanosti

  4. Činjenica da se neki pokret objektivno borio protiv fašizma nije nikako dovoljna da bi taj pokret prikazala u iole dobrom svetlu. Da bismo smisleno doneli bilo kakvu vrednosnu ocenu tog pokreta, moramo razmotriti razloge njegovog antifašizma. Kako stoji stvar s razlozima za komunistički otpor fašizmu? Teško da ti razlozi mogu insipirisati divljenje s obzirom na istorijsku činjenicu da su svi komunistički režimi bez izuzetka završavali masovnom opresijom i sistemskim zatiranjem najelementarnijih demokratskih prava, a da su na oltaru revolucije žrtvovale desetine miliona života vlastitih sunarodnika. Taj crveni teror sasvim sigurno ne može biti dobar samo zato što je onemogućio crni (ili beli) teror… Da su se komunisti stvarno pridržavali svoje parole “Smrt fašizmu, sloboda narodu!”, njihov bi antifašizam sigurno postao vrednim istorijskim nasleđem. Ali sasvim je očigledno da oni ne bi mogli da ostanu komunisti da su krenuli tim putem jer je drugi deo te parole bio u direktnom konfliktu s njihovim osnovnim ciljem. Jedina svrha proklamacije “Sloboda narodu!” bilo je očekivanje da će na taj način biti lakše mobilisati mase za ratni napor. Prava komunistička ideja vodilja, koja naravno nije mogla biti javno izrečena, bila je “Smrt fašizmu i slobodnim izborima, sva vlast Partiji”. Kao što se zna, ovo je lukavstvo dalo odlične rezultate. Ogroman se broj poštenih ljudi iz patriotizma i drugih idealističkih razloga uključio u borbu za slobodu pod vođstvom “komunističke avangarde”, ali bez puno svesti o tome u šta se zapravo upuštaju. Otrežnjivanje je kasnije trajalo godinama, a u mnogim slučajevima do njega nikada nije ni došlo… Dakle, oni koji se busaju u prsa svojim antifašizmom neće nas previše impresionirati sve dok nam uverljivo ne pokažu da su oni u toj borbi stvarno nastojali odbraniti upravo one temeljne demokratske vrednosti koje je fašizam ugrožavao (autonomiju pojedinca, pravo izražavanja mišljenja, slobodu političkog delovanja, itd.). Ako u tome ne uspeju, njihova će se velika ratna “zasluga” svesti samo na to da su jedan totalitarizam porazili, a drugi uspostavili.

  5. @M.M Može se i četnicima DM-a postaviti isto pitanje: zbog čega nikada nije pokušana bilo kakva akcija oslobođenja zatočenih u logoru Jasenovac? Ako, realno, nisu bili u mogućnosti da napadnu Jasenovac bilo je logora u Srbiji, logori po Beogradu i NIšu, pa ni tu nije ništa pokušano od strane četnika. Šta to znači, Tito je "njihov" je pa je zato morao da oslobađa Jasenovac i ostale ne bi li dokazao nekom nešto a Draža je "naš" pa ne mora? Ako ništa, partizani su u avgustu 1942. god. napali ustaški logor za decu Jastrebarsko i izbavili više stotina dece kolko se sećam.

  6. КРАЉЕВИНА Срба, Хрвата и Словенаца (касније ЈУГОСЛАВИЈА) прогласом " С вером у Бога за краља и отаџбину" и грбовним обележјем (КОКАРДА) и ФЕДЕРАТИВНА република ЈУГОСЛАВИЈА (касније СОЦИЈАЛИСТИЧКА) прогласом "Пролетери свих земаља уједините се!" – "Смрт фашизму слобода народу" и црвеном пролетерском ПЕТОКРАКОМ су цивилизацијске епохе Срба у ДРУШТВЕНУ ИНТЕГРАЦИЈУ европских народа под називом ЈУГОСЛОВЕНИ . . . " Друштвена интеграција је процес међусобног повезивања појединаца или друштвених група и њиховог уклапања у неку већу, релативно складну друштвену целину" –

Ostavite komentar


Dijalog

Timočka buna, radikali i naprednjaci 10

Timočka buna, radikali i naprednjaci

Svake godine, 20. oktobra, kada se obeležava oslobođenje Beograda u Drugom svetskom ratu, uz mnoge druge godišnjice – od svršetka Dugog marša pod Mao Ce Tungom do linčovanja Muamera El Gadafija, od rođenja Branislava Nušića do smrti Miodraga Petrovića Čkalje – promakne i obeležavanje godišnjice Timočke bune, ranije nazivane Zaječarske ili Crnorečke bune.

Naslovna strana

Naslovna strana za 23. i 24. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Igor Brakus, radijski voditelj

Kao što sam naziv kaže, ako danas ne saznamo ono što se dogodilo danas, već sutra će biti kasno.