Fali ključna mera – reforma javnog sektora

REČ TAJKUNA

Ostavite komentar


  1. Šta se podrazumeva pod reformom javnog sektora?

    Molim Vas jasno i konkretno, šta znači reoforma javnog sektora! Da li to znači otpuštanje profesora i lekara? Da li to znači smanjivanje njihovih plata? Da li to znači zatvaranje školskih i zdravstenih ustanova? Otpuštanje policijskih službenika? Pretvaranje njihovi porodica u prosjake? Jasno treba reći …

    1. Znaci ocisti javni sektor od ekipe koja ne dolazi na posao a uzima platu za pocetak… i jos dosta toga.

      1. To nije to ciscenje…Partijski kadrovi koji ne dolaze na posao su totalno yasticeni…Ciste se koji najvise rade i vuku sistem…

    2. Pored privatizacije zemlje, obavezna privatizacija vode, vazduha, policije i vojske. Zdravstvo i školstvo da postoje samo u meri i na način koji odgovara Gazdi!

      1. Bidzana, predjite iz severno-micigenske sume u Sumadiju, pa iz tog polozaja nastavite da reklamirate samoupravni socijalizam. Mada, ja bi to nazvala ‘drzavno samoupravljanje’. Ni ja ne zivim u Sumadiji, ali ne lozim ljude utopijama. Da se razumemo, u razbuktalom kapitalizmu je dobro dosao korektiv socijalistickih ideja. Ali, Srbija jos nije dotle stigla.

  2. Tačnije – „zanatlija“ (nešto što je ovde odavno zaboravljeno – sve su neki „ugledni privrednici“) – e, pa da i ja kažem svim tim „uglednim privrednicima“ – a posebno piscu ovog teksta (sa čijim delom teksta sam i saglasan) – oko tog pominjanja „javnog sektora“ – pare koje (između ostalih) i „samostalni privrednici“ daju državi (administraciji) daju ti privrednici – i svi njihovi zaposleni, a i zaposleni „javnom sektoru“ – ukratko – jednostavno – porez – kao i svuda na svetu.
    A taj „javni sektor“ su lekari, učitelji, policajci, vatrogasci, vojska, vaspitačice u vrtićima … – koji, takođe – na svaku svoju platu koju prime, vrate i toj državi nešto…
    Da se ne raspisujem dalje – pisac ove kolumne je verovatno uspešan poslovan čovek … ali… deluje – samo za sebe… nisam stekao utisak da je u nekoj školi naučio kako (svaka na svetu) država funkcioniše.

    1. A kako to od plate iz budzeta neko daje drzavi sesdeset i dva posto zaradjenog dinara?hvala na odgovoru unapred

      1. Tako sorabe mudri što rad/usluga koju pruža nešto vredi pa se plati, pa se i porez plati….

      2. Veoma prosto: pruža uslugu koja je nekome potrebna i korisna. Za to dobije kintu i na nju plati porez. Teško shvatiti?

      3. Nikako Dule. Taj koji platu prima iz budžeta i deo koji stavlja u svoj džep i poreze i doprinose koje plaća državi dobija od te iste države (iz budžeta), a sve to plaćaju firme (i privatne i državne) i pojedinci koji realno zarađuju (svi oni koji svoj proizvod ili uslugu prodaju na tržištu). Država iz budžeta (republičkog ili lokalnog) uplati radniku 162 dinara, od toga on na ime svoje plate dobije 100 dinara a 62 dinara vrati državi na ime poreza i doprinosa.

  3. Pa neka privatnici povećaju plate svojim radnicima, a ne samo minimalac da im daje. Ali, kako bi se oni obogatili? Otkačite se više od javnog sektora! Pređite malo na javna preduzeća! Hm, ali zna se ko radi u javnim prrduzećima!

  4. Vidim da su komentari na ovaj veoma dobar tekst uglavnom negativni, što svedoči, po ko zna koji put, da ih pišu naprednjački botovi.
    Neskriveni klijentelizam, neznanje i nestručnost u javnim preduzećima, kao i ogromni dugovi u njima, očigledan su dokaz da se kod njih prosto vapi za reformama, da se u tim preduzećima i dalje živi u duhu samoupravnog socijalizma, da se novac u njih baca kao u fontanu želja. Telekom Srbija, Air Seriba, Elektroprivreda Srbije, toplane i mnoga druga društvena preduzeća gomilaju dugove koje ni najuspešnija država ne može da namiri. Odnosno može, ali po cenu gušenja i uništavanja privatnih preduzetnika. Iako nije nigde eksplicitno naveo, uveren sam da autor ovog teksta nije mislio na vaspitačice, učitelje, na školske i zdravstvene ustanove već na privredne gigante koji mogu da opstanu isključivo uz pomoć ogromnih subvencija i otpisivanje dugova.

    1. Niste u pravu. Verujem da većina onih koji su pisali komentare nema nikakve veze sa SNS. Lično sam protiv njihove politike ali ni sam ne mogu pozitivno da ocenim tekst koji komentarišemo. Generalno i površnim čitanjem se malo šta može zameriti onome što je napisano. Prvi i verujem za većinu osnovni problem je u tome što je tekst pisao čovek („tajkun“) koga opšti interes zanima kao lanjski sneg i kome je važna samo sopstvena zadnjica, što se pažljivijim čitanjem teksta itekako uočava. Drugi problem je u tome što iz teksta nije jasno šta gospodin podrazumeva pod reformom javnog sektora. Znajući da je „tajkunima“ jedini princip da se sve državno što može da „pravi“ pare privatizuje, a od onog što „troši“ pare zadrži samo što se isplati, jasno je zašto su komentari negativni. Takvima ne smeta što se raznim NVO daju desetine miliona evra, ali bi zato pogasili polovinu seoskih škola gde ima malo đaka. Takvi pozdravljaju kad država daje desetine miliona evra subvencija privatnim firmama, ali bi zato ukinuli prugu Niš-Kuršumlija jer se ne isplati (ima malo putnika). I da ne nabrajam dalje. Reforma javnog sektora je neophodna kao hleb i vazduh ali reforma koja će biti u opštem interesu a ne samo u interesu najbogatijih. Potrebno je iz državnih službi i preduzeća najuriti neznalice, neradnike i partijske hohštaplere, ukinuti bespotrebne agencije, savete i ostale šuplje priče za izvlačenje para, ukinuti finansiranje NVO (kakve su to nevladine organizacije kad pare dobijaju od Vlade?) i još mnogo toga. Samo podizanje plata ljudima u javnom sektoru nije nikakav problem. Naprotiv, onima koji su zaista potrebni i koji zaista rade plate treba podići, jer su ove sadašnje mizerne i nedostojne čoveka. I da, niste pažljivo čitali tekst. Gospodin „tajkun“ na samom početku naglašava da ne misli samo na zaposlene u drćavnim preduzećima već i na sve zaposlene u javnom sektoru, znači i na vaspitačice, učitelje, na školske i zdravstvene ustanove ,…

    1. Reforma javnog sektora u Srbiji če se destiti kada javni dug dostigne nivo od 80% BDP-a, što će se destit početkom 2023. godine.
      A dotle, treba čekati ….

      Neko je davno rekao: „U ćutanju je sigurnost“!

  5. Bravo za nepoznatog autora. Svaka reč stručno obrazložena i jasna. Ljudi na vlasti treba češće da čitaju kolumne u listu Danas.

  6. Sve je ovo izrečeno iz jednog ugla viđenja. Problem je mnogo kompleksniji.
    Mene interesuju brojna preduzeća koja postoje samo zahvaljujući vlasti, koja su povlašćenja i posluju samo za potrebe vlasti. To nas takođe mnogo košta.

  7. Srbija ima 200 puta više službenih automobila od Švedske i Holandije zajedno.
    Srbija ima 5 PUTA više zaposlenih po državnim firmama nego što je potrebno.
    Samo u Srbiji viđam pandure u kolima koji nisu u akciji i tako se voze i prave po 20 krugova u toku smene…od kladionice, do pečenjare, pa preko kafane do kraja smene. Da oni rade svoj posao, komunalna paravojska-milicija ne bi ni bila potrebna…
    Nastavite niz..

  8. Pošto očigledno niko nije zadovoljan, rešenje je jako jednostavno:
    Ograničavanje trajanja zaposlenja u javnom sektoru na 10 godina u čitavom radnom stažu i kraj. Dakle, ako se iko javi na tvoje radno mesto, ako ispunjava formalne kriterijume po kojima si ti bio primljen ćao. Pa da vas vidim.
    Od jednom bismo imali pretok iz jednog u drugi sektor i povećanje plata i 4 puta više radnih mesta u javnom sektoru.
    A gde će ovi iz državnih firmi jednom nakon 10 godina (ne)rada, pa u NVO ili kod privatnika ili na biro.
    Ja iskreno pokušavam da izguram tu inicijativu. Molim za komentare.

    1. svugde u svetu plate u drzavnom sektoru su samo sigurne ne iznad proseka ..uglavnom ispod ..drzavni sektor u stvaranju DBT a ucestvuje do 30% kod nas 65%..dakle ovo je etatizam nije demokratija..autokratija sa staljin sistemom vrednosti ..licna utopija Aleksandra Vucica-Titic .

  9. Gospodine Tajkun, nemojte se molim vas sekirati, ne valja za zdravlje. Mnogo vam je pametnije da promenite struku i pređete da radite u npr. Covid bolnici ili ambulanti. Posla skoro i da nema, a plate stalno rastu dok svira radio. Zdravstveni radnici u državnom sektoru će pre ili kasnije sami doći do istog zaključka i svi ćemo biti zdraviji i srećniji. Happy End.

Ostavite komentar


Dijalog

Slovaci koji gaje kult ličnosti prema Vučiću 10

Slovaci koji gaje kult ličnosti prema Vučiću

Trebalo je da grupa "nedisciplinovanih" pojedinaca slovačke nacionalnosti proglasom podrži proteste studenata širom Srbije da bi se javnosti, a zapravo predsedniku Vučiću, saopštenjem (koje objavljujemo uz tekst - prim. ur.) obratio Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine (NSSNM).

Naslovna strana

10. januar 2025.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ana Ćurčin, muzičarka

Danas predstavlja pokušaj objektivnosti i relavantnosti prema nekakvoj istini koja bi trebalo da bude jedna vodilja kada je žurnalistika u pitanju.