Profesori i biznismeni

Ostavite komentar


  1. Ako ekonomski fakultet nije potreban jednom revizoru, racunovodji, bankaru, istrazivacu trzista…, onda ni pravni nije potreban advokatu, sudiji, referntu u pravnoj sluzbi neke institucije, ni medicinski lekaru… mit o samouku je vec dovoljno unazadio Srbiju, a sramota je da ovaj list ustupa svoje stranice jednom ovako beslovesnom tekstu. Mogao je barem lektor da intervenise i da stavi malo slovo ‘e’, jer se, ocigledno radi o ekonomskim fakultetima i poslovnim skolama uopste; da je obrnuto, onda bi anonimni autor verovatno naveo u sastvu kog je univerziteta taj fakultet na koji misli. Ili je ovo dosetka redakcije „Danasa“ da ih neki konkretan ekonomski fakultet ne tuzi zbog ovakvog teksta?! Bojim se da je u ovom slucaju, nakon reci da biznismen „mora da se kocka, i da ne može ni jedan preduzetnik da uspe ako nije hazarder“ imamo posla sa anonimnim isfrustriranim „biznismenom“, a ne sa biznismenom. Steta za „Danas“.

    1. „Hiniš li pobijediti
      ne smiješ izgubiti“
      Nenad Briksi, prevodilac Alan Forda.

      1. Pa cuo sam ja za jednoga koji je prenosio gajbice i ima milijarde, nisam siguran da li ima skolskog znanja da zavrsi osnovnu skolu, ali te gajbice, to je bio fantastican osecaj za trziste!!! Covece sve sami Šojici! Dasu ih stancali na kopir aparatu bilo bi ih manje! A ovo sam do sada drzao za ozbiljne novine…

  2. Ne brkajte babe i žabe. Ekonomista i biznismen si različite kategorije. Poznajem puno uspešnih ljudi sa završenim ekonomskim fakultetom. Uspešnost se ne meri količinom novca i dobara ,nego i ljudskošću i kvalitetom života,odgajanju dece zajedno sa bračnim drugom. Para nikad dosta…

  3. Ovo je neverovatan tekst. Operise sa toliko neistina, da je to sramotno za „Danas“. Dakle, tvrditi da nema uspesnih biznismena u svetu i kod nas sa univerzitetskim ekonomskim obrazovanjem je prosto LAZ. Stotine hiljada diplomaca ekonomskih i poslovnih fakulteta i univerziteta zivi sasvim solidno sirom celog sveta. Da li bilo koja od velikih revizorskih kuca, banaka, osiguravajucih drustava, zaposljava manje od 80% diplomaca ekonomije i biznisa? Prosto, neozbiljno. 🙁

  4. Zasto se autor priloga, ukoliko zaista stoji iza stavova koje je izneo, ne potpise punim imenom i prezimenom?

  5. Recenica da ekonomsko obrazovanje nije potrebno „Nikome, osim studentima koji hoće da budu profesori na tom fakultetu“ eliminisu ovaj tekst iz svakog ozbiljnog lista.

    1. Tako je! Jer, bar u Beogradu, od 1000 diplomiranih svake godine mozda tek 1 ostane na fakultetu.

  6. Boze, kakva antipropaganda obrazovanja! Hahaha! Anonimus kaze: „Da je dovoljno samo znanje, onda bi svi profesori bili uspešni biznismeni.“ A ko zeli da bude biznismen uopste?

  7. Cenjeni g. Anonimus ne znam da li vam je poznata pojava iz vremena kulturne revolucije, kada su postojale skole 4. I 5.maja. Fora u tom obrazovanju bila je u tome sto su ucenici i studenti PREDAVALI profesorima.
    Da izvinete ova vasa prica mi lici na tu kinesku skolu biznisa.
    Da nikada niste prosli pored Ekonomskog fakulteta u Beogradu, a vi jos tvrdite da ste nesto ucili na prvoj godini, treba da vas je sramota zbog onoga sto ste napisali, a i urednik koji je pustio ovu kolumnu napravio je ozbiljan propust. Po vama formalno obrazovanje je suvisno, profesori su budale, jer nisu prodavali drogu, da bi stekli kapital za sopstveni biznis. I u citavoj ekonomiji najvazniji je rizik. Kakve investicije, kakav nou hau, kakve tekuce podrske i trziste.
    Po ovoj vasoj klasifikaciji i LOGICI kojom se hvalisete najveci biznisnen na prosyoru bivse Jugoslavije je Darko Saric, jer je covek imao petlju da mnogo rizikuje i logicki uoci da ce traznja za kokainom rasti, robe koja opet ubija tu logiku.
    Iako ne znam ko je anonimni tajkun usudjujem se reci da to moze biti samo SINISA MALI, sada ministar inace tajkun,koji je prvi milion stekao radeci za drzavu i od korupcije. Posto su neki profesori javno o tome pocelu da pricaju on bi mogao da im uzvrati jednim ovakvim stivom, nipodasravajuci rad profesora Ekonomskof fakulteta.

  8. Ekonomski fakultet nije potreban nikome, osim studentima ekonomije, a „reč tajkuna“ čak ni njima.

  9. Mrljneš prvo milionče za koje te u Srbija niko ne pita odakle ti, onda pročitaš par knjiga tipa “10 načina kako da postanete uspešni u biznisu“, i odjednom postaneš jako pametan.

  10. Kolega, hiljadu posto si u pravu. Teorija sa faksa je bezvredna u praksi,lično sam iskusio. Ima dosta stvari koje mogu da se iskoriste ali su zapravo vrlo „žive“ u realnosti i ima mnogo improvizacije. Mada u zemljama zapadnog balkana ima više politike i prljavog novca u opticaju a samo tržište je rezervisano samo za odabrane. Dok se to ne promeni idemo na dno.

    1. Pa, ako niste zeleli akademsko obrazovanje, onda je trebalo da idete na strukovne studije ili neki kratak kurs. Akademsko obrazovanje podrazumeva da uvek mozete da odgovorite na pitanja „zasto?“ i „kako?“, dakle da razumete sutinu svakog procesa. Ako je cilj lako zaraditi, pa tu i nije bas neophodno neko obrazovanje, vec je dovoljan lopovski instinkt.

    1. Koji trgovci? Trgovci oruzjem? Pa za to i nije neophodno obrazovanje. Dovoljno je ono „kupim za 2 dinara, prodam za 4, i tih 2% zarade meni dosta“!

  11. Moj (sada pokojni ) komšija bio u nekoj banji i lokalni meštani mu govorili: banja leči od ovoga, leči od onoga, dobra je za ovo, za ono … Komšija je jednome od njih u šali uzvratio „izvinite, prijatelju , da li to znači da vi ovde, nemate groblje“? Meni to liči na logiku ovog teksta …

  12. Pa biznismenu u Srbiji su biznismeni poceli sa kamionima nafte kada su uveli sankcije te su onda radili prebacivanje para na Kipar. Nije im trebao Ekonomski fakultet da se namaknu i samo nazovu „biznismenima“. Po tvom misljenju znanje je nepotrebno, skole kao Ekonomski fakultet su nepotrebne, jer se sve uci na pijaci. Trange frange princip, ko svetski biznismeni. Mozda si tamo i stekao svoje ogromno znanje koje bi da nam predocis.

  13. Jedino sto “biznismen ” nije rekao da je sa uspeh najvaznije koga znas. U Srbija su to politicking veze . Onda mozes da kupis hectar zemlje u Vojvodina za trident evrica.

  14. komentatori kojima smeta šta “tajkun“ misli i to što je anoniman – pa pustite to više, kao da je to problem a ne ono što on tvrdi, uostalom ima pravo da misli šta hoće. E sad, sledi diskusija o iznetom mišljenju. Tajkun meša poznavanje ekonomskih zakonitosti i kategorija (to je teorija) sa praktičnim tržištem, a iz načina kako on opisuje svoje biznismensko ponašanje otkrivamo da tu ima haosa i grešaka (nove ideje, “pa od deset jedna će da uspe“). Kao što neko reče, onda nam ne treba ni pravni fakultet jer ćemo u realnom životu, u nekom procesu bolje proći na bazi poznanstva, nepotizma, korupcije, što se na pravnom fakultetu ne uči kao pravni instrument. G Tajkune, svi koji su faklutetski obrazovani znaju da sa završenim faklutetom nisu završili sa učenjem nego su samo krenuli u novu fazu učenja koje se stiče u praksi. To ste zaboravili ili ne znate, ako niste zavšrili fakultet.

  15. Nije im potreban fakultet, bitno je da doniraš pravu stranku, dakle, rad sa strankama.

  16. Zaista ne priliči listu kakav je Danas da objavljuje nepotpisane tekstove srpskih preduzetnika.
    Imam samo jedan predlog za genijalnog nepotpisanog – ‘ajde vi preduzetnici budite uspešni bilo gde drugde svojim metodama sem u Srbiji.
    Samo to..i toliko….

  17. Potpuna zamena teza. Pa zašto onda vlasnici privatnih klinika nisu najbolji doktori? Mešate nauku i biznis. Mnogi ti profesodi, da su otišli u biznis, verovatno bi bili uspešniji od ovog nadobudnog, polupismenog biznismena koji je možda postao uspešan na nelegalan način kao što su mnogi u ovoj zemlji.

  18. Nisam ekonomista po struci, nego inženjer ETF, a sa ekonomijom imam samo toliko veze da sam kao student išao ne neka predavanja jer me je materija zanimala. Možda zato na Ekonomski fakultet nisam nikada gledao kao na školu gde se uči kako pokrenuti uspešan privatni biznis. Ako je g. Anonimni Biznismen upisao ekonomiju s tom idejom, sasvim mi je jasno zašto se teško razočarao.
    Koliko znam, ne postoji nigde u svetu takva škola. To je žalosno i velika šteta jer da postoji, svi bismo je završili i svi bismo napravili super biznise i namlatili pare na kamare. Ali eto…
    Životno iskustvo mi je pokazao da je za pokretanje uspešnog vlastitog biznisa recept, u suštini, vrlo jednostavan: treba samo imati pravu ideju, u pravo vreme i na pravom mestu. I negde naći početni kapital. To je sve!
    A, da, ja nemam privatnu firmu. Samo zato što mi još nije pala na pamet prava ideja. Ili je pala, ali nije bilo pravo vreme z anju. Ili sam omanuo mesto. Do prikupljanja kapitala nisam nikad ni stigao…

  19. Da bi bio uspesan poslovni covek i vodio jednu firmu srednje velicine neophodno je znanje sa ekonomskog fakulteta. Za manje firme i preduzetnicke radnje ovaj fakultet nije neophodan, ali i najuspesniji samouki biznismen kada nastupi trenutak kada ga firma koju je osnovao preraste njegovo znanje, mora da angazuje strucnjaka sa ekonomskim obrazovanjem da mu vodi firmu. Profesori nisu milijarderi jet nisu hazarderi. Bez poslovne hrabrosti, nema ni dobitka, ali i bez znanja nema uspesne, velike firme.

  20. Čovek je lepo napisao kako stoje stvari. Ekonomsko, kao i bilo koje drugo znanje je beskorisno. Formula za uspeh je, po njemu, da si hazarder. Nije napisao da, pored toga, treba da se uloguješ u vladajuću partiju. Jedino što treba da pratiš “ na tržištu“ je ko će pobediti na sledećim izborima. Ako su svetski moćnici odlučili da trenutne nosioce vlasti „puste niz vodu“, treba se brzo prebaciti na sledeće. To su najsigurniji „ekonomski“ potezi. I čovek je u pravu da se te veštine ne uče na Ekonomskom fakultetu. Ne uče se uopšte nigde. Za to je potreban urođeni talenat i „dobro“ vaspitanje. Taj talenat podrazumeva beskrupuloznost, bezobrazluk, nepoštovanje bilo čega i bilo koga, nedostatak bilo kakvih skrupula. Sposobnost da najvećom mogućom brzinom ujedeš ruku koja te je podržavala i uhvatiš novu koja će te podržavati. Time si obezbedio blagovremeni pristup važnim informacijama, privilegovan položaj na nameštenim tenderima i sve ostalo „znanje“ koje ti omogućava da držiš glavu visoko iznad vode dok se ostali dave. Omogućava ti i da udaviš sve koji ti zasmetaju. Pa šta će ti drugo znanje?! Imaš pare i ko sme da ti kaže da, u stvari, ne znaš ništa. Ekonomija koju takvi grade će se sigurno urušiti, ali šta ih briga za ekonomiju države, za budućnost?! Njima je važno da SADA imaju sve. Za njihovu budućnost postoje Kajmanska ostrva, hedž fondacije i sl. Za njih su glupaci i neposobnjakovići svi koji nisu postali tajkuni. A takve tekstove treba objavljivati. Zašto ne reći da je car go?!

  21. Autor bukvalno ne zna šta logika znači i koristi pojam potpuno pogrešno. Ono na šta on misli je lukavost.

  22. Mogao bi da, jednom, napiše kako je stvorio firmu. Većina uspešnih je započela posao pljačkom društvene imovine i nepoštovanjem zakona, pa ako je jedan od retkih koji je uspeo samo svojom sposobnošću, njegovo iskustvo bi bilo korisno.Oprostili bi mu i toliku samozaljubljenost.

  23. Ovom vrednom tajkunu treba predati neku od firmi u stečaju, ili više njih, da je podigne iz pepela, ako je tako sposoban. Prvo on pa posle Kinezi.

  24. Pa autor teksta verovatno polazi od sebe i svojih kolega, arhetipa srpskog bizMismena – polupismenog gazdu se burazerskim i kumovskim vezama malo u strankama, malo u državnim agencijama, malo medju krimosima, malo u Vladi itd, Drugim rečima, dobro „povezan“ gedža.

  25. Razumem stav biznismena i novinara, ali sam uverena da je obrazovanje važno. Akademske discipline, koje se izučavaju na ekonomskim i sličnim fakultetima, zasnivaju se na teorijskum osnovama koje su zasnovane na iskustvima uredjenih društava i često su daleko od prakse u onim drugim. Da li će se neko ko završi ekonomiju obogatiti ili neće, ne zavisi samo od studija. Nadjite mi ozbiljnog biznismena ko u svom timu nema ozbiljne ekonomiste.

  26. Ubeđen sam da je anonimni pisac teksta član SMS-a i blizak Predsednoku a takvi ne moraju ni osnovnu školu da završe, da bi bili uspešni biznismeni….

  27. „Uostalom, poznaje li neko profesora koji je propao, bankrotirao zbog pogrešnog predviđanja, odnosno pogrešne vizije i olakog hazarderstva?“

    Dzon Majnard Kejns.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 27. septembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ognjen Radonjić, profesor

Iz Danasa u bolje sutra.