Tromb 1Foto: Pixabay/Mhouge

Svako čudo za tri dana.

Tako i Kopaonik biznis forum.

Nisam bio na Kopaoniku u vreme Foruma. I mislim da nisam mnogo propustio. Umesto dijaloga sveta biznisa i sveta politike, vidim da su političari bili skloniji monologu. Tako je već godinama. Mi privrednici govorimo kako treba ići drumom, a političari idu šumom.

Zato nam je danas i ovako.

To je lepo na Kopaoniku formulisao šef Fiskalnog saveta profesor Pavle Petrović. I svaka mu čast. To je jedino što će ostati upamćeno od ovogodišnjeg Foruma.

A profesor Petrović je rekao ono što mi iz poslovne zajednice govorimo godinama i što već znaju i vrapci na grani – u državi bez vladavine prava nema (dovoljnog) privrednog rasta. Zaprepašćujući je taj kvantifikovani podatak koji je predsednik Fiskalnog saveta obelodanio – da nas slaba vladavina prava i jaka korupcija koštaju dva odsto privrednog rasta. Drugačije rečeno, da imamo jaku pravnu državu i slabu korupciju Srbija bi imala godišnji privredni rast od pet odsto, a ne tri odsto, koliko sada ima.

Profesor Petrović to zaostajanje naziva „strukturnim“ i tvrdi da privreda ima potencijal za rast, ali je rđava vlast sprečava da raste i razvija se.

Slikovito rečeno, vlast u Srbiji je tromb koji je zagušio krvotok privrede. Nije isključeno da privreda doživi infarkt. Jer, lekovi koji se propisuju suviše su slabi da otklone to preteće zgrušavanje. Naravno da politika nije spremna na jaku terapiju jer onda mora samu sebe (kao taj zgrušani čep) da ukloni.

DŽaba sve ostali predlozi i sugestije koji su se čuli na Kopaoniku. Sve je to bogojavljenska vodica.

Ključni je taj predlog/lek profesora Petrovića – nama privrednicima (naravno, i svim građanima) treba pravna država koja ima mehanizme da se bori protiv korupcije. To je ta evropeizacija Srbije na kojoj treba raditi, bez licitiranja datumima i zluradih primedbi da li nas Evropska unija želi ili ne. Nama treba evropska pravna stečevina zbog nas samih, bez obzira da li ćemo i kad postati članica EU.

Dok nemamo taj evropski mod, u Srbiji će i dalje divljati svakojake političke garniture i pojedinci, nudeći se kao spasioci države i naroda. Zar aktuelni predsednik države nije započeo svoju vladavinu hapšenjem mog kolege Miroslava Miškovića kao početnim korakom u obračunu s korupcijom. Sedam godina kasnije svedoci smo predsednikove uzurpacije pravne države i neviđenog uzleta korupcije. U analizi koju je Fiskalni savet pripremio za Kopaonik biznis forum citirano je istraživanje Svetske Banke (World Governance Indicators – WGI) koje meri različite parametre kvaliteta institucija. Srbija je jedna od retkih evropskih zemalja koja je po stepenu vladavine prava i visini korupcije u 2017. bila u negativnoj zoni, sa ocenom -0,28. Fiskalni savet zabrinut je činjenicom da je dugogodišnji trend postepenog poboljšanja ovih indikatora prekinut u 2014. godini od kada počinje njihovo pogoršanje. Zna se ko u tom periodu upravlja državom. Taj podatak već drugu godinu brižljivo je skrivan od domaće javnosti i pokazuje još jednu lošu osobinu ovog režima – kontrolu medija.

Ne smem da mislim koliko slaba pravna država i jaka korupcija mogu da predstavljaju velike mane Srbije u SWOT analizi koju će menadžerski vrh Volksvagena praviti pre nego što odluči gde će ta kompanija graditi svoju novu fabriku. Nije nam Bugarska neka velika konkurencija. Ali, njena ključna prednost je što ima predvidljivost. Predvidljivost zasnovanu na evropskim pravilima. Za razliku od Srbije koju krasi nepredvidljivost baš zbog slabašne pravne države i nepoštovanja evropskih vrednosti.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari