Amerika je obeležila 11-godišnjicu terorističkih napada Al Kaide u kojima je poginulo skoro tri hiljade ljudi. Predsednik Barak Obama je tim povodom izjavio da su SAD danas snažnije nego 2001. godine, „kad su se zanosili da će nas uzdrmati“.

Amerika i zapadne zemlje danas su sigurno bezbednije nego tog septembra 2001. godine, ali problem je što države koje su optužene da podržavaju terorizam i protiv kojih su izvršene vojne intervencije, Irak i Avganistan, nisu. Ako se tome doda jačanje Al Kaide i srodnih formacija u Pakistanu, Jemenu i Maliju, ispada da terorizam i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju, a pošto je svet „globalno selo“, nikada se ne zna kad će se i gde „preliti“.

„Govorio sam od početka, i to se potvrdilo, da je Amerika u ratu samo sa Al Kaidom i njihovim terorističkim filijalama, ali da nismo i da nikad nećemo ratovati protiv islama“, naglasio je Obama. Lepo i jasno rečeno, samo što bi to trebalo češće da ponavlja u svojoj zemlji, u kojoj je, prema podacima organizacija za ljudska prava povećana diskriminacija muslimana, u kojima, nažalost, mnogi prosečni Amerikanci pre vide „teroriste“ nego komšije. U samo mesec dana, u Kanzasu i Misuriju zapaljene su dve džamije, što su američki „visoki dužnosnici“ otćutali. Treba ih razumeti, predizborna je kampanja i ne bi da gube glasove američkih radikala.

Čini mi se da su 11. septembar i „rat protiv terorizma“ koji su pratile brojne civilne „kolateralne“ žrtve, kao i necivilizovani incidenti poput mokrenja po mrtvim talibanima ili paljenje Kurana, još više poremetili ionako komplikovane odnose zapadnog i islamskog sveta. Naravno, krivica i odgovornost su svakako višestruke i na obe strane, ali ne mogu da se otmem utisku da, u delu zapadne javnosti pogrešno izjednačavanje terorizma i islama, dugoročno donosi više štete nego tragičan 11. septembar. Islam tako zloupotrebljavaju teroristi, koji pokušavaju da regrutuju nove članove i pridobiju simpatije muslimana iskrivljenom interpretacijom vere, ali i mnogi zapadni mediji, analitičari i politikanti, koji ne vide dalje od svog nosa.

No, šta o tome kažu u jednom od centara rata protiv, (neki kažu i izvora) terorizma, Pakistanu? Imran Kan, opozicioni političar, sigurno se ne može nazvati „islamskim fundamentalistom“. Štaviše, bogataš, školovan na Oksfordu, plejboj i legenda kriketa u kome mnogi Pakistanci vide budućeg premijera, Kan smatra da „rat protiv terorizma stvara teroriste jer se Amerika, umesto da tretira teroriste kao kriminalce, uplela u rat protiv radikalnog islama. Od običnih kriminalaca, teroristi su pretvoreni u svete ratnike koji se bore u ime islama, što oni i žele“.

„Pretpostavka prema kojoj 1,3 milijarde muslimana širom sveta treba da se osećaju odgovornim zbog zločina terorista, ista je kao i pretpostavka da bi se hrišćani trebali osećati krivim zbog zločina Hitlera i Staljina“, primećuje Kan. Sa njim i navedenim poređenjem se možemo i ne moramo slagati, ali jedno mi nije jasno, ako zločinci Al Kaide obavezno dobijaju prefiks „muslimanski“, zašto Andersa Brejvika niko nije nazvao „hrišćanskim teroristom“?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari