Pre dvadesetak dana u Stokholmu se desilo čudo. Članovi grupe ABBA, ubedljivo najbolji švedski muzički proizvod i po mnogima najbolji pop sastav, okupili su se na privatnoj proslavi 50-godišnjice zajedničkog rada svojih osnivača i tekstopisaca Bjorna Ulvaesa i Benija Andersona.

Kako je izvestio BBC, za vreme ove gala večeri ženski deo sastava i bivše supruge Bjorna Ulvaesa i Benija Andersona, Agneta Feltskog i Ani-Frid Lingštad izvele su pesmu grupe „The Way Old Friends Do“. Na kraju pesme pridružio im se muški deo grupe, čime je prvi put ABBA nastupila javno u punom sastavu u 30 godina.

Slike nastupa čuvenog kvarteta pojavile su se na društvenim mrežama i ponovo potkrepile nadu miliona obožavatelja da će se ako ne vratiti na muzičku scenu, možda održati koji koncert. Šanse za to su, izgleda, minimalne, ali nada poslednja umire. Ipak je Lingštad (brineta) za švedski list Ekspresen izjavila da je bilo „potpuno fantastično“ i „puno emocija“. ABBA je do sada odbijala sve ponude za ponovno okupljanje, mada su bile vrlo primamljive. Ulvaeus je još pre desetak godina izjavio da je grupi bilo ponuđeno milijardu dolara da se ponovno okupe, što su oni odbili. Zaključili su da to ne bi bilo u redu. Ni milijarda im nije bila izazov. Dokazali su time da su pravi Šveđani, tačnije ono kako stranci uglavnom vide Šveđane. Skromni i principijelni.

Od pobede na Pesmi Evrovizije 1974. godine sa pesmom „Vaterlo“ ABBA je postala muzičko čudo. Nizali su se albumi, koncerti i hitovi, „SOS“, „Mama mia“, „Dancing queen“, „Gimme, gimme, gimme“…ko ih može nabrojati? Prodali su oko 500 miliona albuma širom sveta. Nekima je njihova muzika zastarela i sladunjava, ali oni su ipak klasičan primer šta pravi pop treba da ima. Dobru melodiju i vokale. ABBA je bila ne samo švedski proizvod (navodno profitabilniji i od „Volva“) već i prva evropska grupa koja se nametnula ostatku sveta. Ukoliko naravno izuzmemo britansku muzičku scenu. ABBA je otvorila vrata i za ostale evropske grupe, a bili su ekstremno popularni u Australiji, što je pokazao i film „Venčanje bez mladoženje“, čija je junakinja opčinjena muzikom švedskog benda. U SAD su stajali daleko lošije, ali su imali vernu i brojnu publiku. Nisu se bavili politikom, ali su pokazivali društvenu odgovornost, humanitarnim koncertima. Čuveni hit „Chiquitita“ izveden je na gala koncertu Unicefa.

Onda je došlo do trzavica između njih, na privatnom i poslovnom planu. Ubrzo nakon razvoda, 1983. su odlučili da prestanu da postoje kao grupa. Mada se nisu povukli iz muzike, Beni i Bjorn su nastavili da zajedno stvaraju muziku, Agneta i Ani Frid su se posvetile solo karijerama, njihov odlazak je imao neku mističnost u stilu takođe velike Šveđanke Grete Garbo. Retko su se pojavljivali zajedno, čime su pospešivali misterioznost koja je počela da ih okružuje.
Čemu pominjanje ABBA-e u ovako turbulentnim vremenima? Baš zato. Britanija napušta EU, Evropa u dubokoj krizi, Ujedinjenom Kraljevstvu preti raspad, svetska ekonomija se ponovo ljulja, varnice na sednici Evropskog parlamenta povodom Bregzita… Još da Donald Tramp, daleko bilo, pobedi u SAD i ludilo će biti kompletno. Mnogi se u Srbiji izgleda raduju ovakvom raspletu, po sistemu da vidite šta smo mi prošli. DŽaba se raduju, nećemo mi imati nikakve vajde od svađa i raspada velikih. Štaviše. Možemo imati štetu, što pokazuje i rast duga Srbije za 228 miliona evra. Nismo se opet zadužili već je toliko porastao javni dug Srbije zbog jačanja dolara u odnosu na evro, što je direktna posledica rezultata referenduma o izlasku Velike Britanije iz EU.

U takvim okolnostima, ABBA-in hit „SOS“ prija. A i Švedska je u EU. I izgleda većina Šveđana ne namerava da ode. Bar do daljnjeg.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari