Rahmetli Josip Broz je bio u pravu. Zakona se čovek ne može držati kao pijan plota.

Mora nekada da primeni kreativna rešenja i zaobiđe propise. Tako je Metodij Čipev, direktor Osnovne škole „Georgi Dimitrov“ u Bosilegradu zaposlio sina, brata od tetke i zeta u školi. „Malo“ je prekršio zakonske propise, zbog čega je Agencija za borbu protiv korupcije predložila njegovu smenu, ali Čipev tvrdi da je to učinio zbog škole i da je morao da zaposli članove porodice jer niko ne želi da dođe u Bosilegrad da radi. Nije, znači, nepotizam već opstanak škole. Sad, čudno je što za ta tri radna mesta nije našao bar nekog u Bosilegradu van kruga članova porodice, ali ne kaže se džabe – ko će kome ako ne svoj svome.

Čipev je za Južne vesti izjavio da je sporan stav Agencija da je sukob interesa to što je posao ložača u školi dobio njegov brat od tetke, pošto se na konkurs samo on javio.“E, sad, ja sam u problemu i ako primim i ako ne primim. Ako ne primim, nemam ložača, ako primim onda sam u sukobu interesa“, rekao je Čipev. Dodaje da je svestan da je Agencija u pravu što se tiče njegovog sina, koji je dobio posao stručnog saradnika logopeda-defektologa i zeta koji je zaposlen kao nastavnik građanskog vaspitanja. Međutim, oni su zaposleni van konkursa „zbog hitnosti posla i zabrane zapošljavanja“.“Znam da sam u sukobu interesa tu, ali šta da radim? Niko neće da živi i radi u Bosilegradu“, ističe Čipev. Opet, kako ne nađe bar nekog van kruga porodice?

Lepo je kad pravna država funkcioniše. I može da bude unosno, što je pokazao Australijanac rođen u BiH Milorad Trkulja, koji je dobio sporove protiv Gugla i Jahua i naplatio više od pola miliona dolara. Trkulja se našao na tim sajtovima kao jedan od vođa australijskog podzemlja, pored ostalih, uz Tonija Mokbela, najpoznatijeg tamošnjeg trgovca narkoticima. Trkulja i njegova porodica su naravno bili iznenađeni i uvređeni. Još 2009. tražio od Gugla da mu kažu ko ga je „stavio“ ma internet. Da tuži zbog klevete. Gugl odbio. Onda njih tužio. Podneo izveštaj federalne australijske policije da nikada nije kažnjavan i dobio presude protiv Gugla i Jahua. Kao prvi primer građanina koji je dobio na sudu ove velike kompanije završio je u udžbenicima Oksforda. Međutim, nije isključeno da neće i Oksford da tuži.“Ovo što piše ovde, to su pisale sve novine sveta i to je u redu. Ali ova knjiga nije mogla da se štampa sa mojom slikom bez moga odobrenja“, rekao je Trkulja za N1. Na pitanje hoće li i njih da tuži, Trkulja, trenutno u poseti rodnoj grudi, odgovorio je: „Kad se vratim, videću s mojim advokatima može li se tu uzeti koji dolar.“ Tužio je Trkulja, inače estradni menadžer još neke portale, sveštenika SPC…

Da nema ljudi poput Čipeva i Trkulje, trebalo bi ih izmisliti. Medijima su ipak uvek interesantniji oni „odozgo“. Predsednik Aleksandar Vučić je tako nakon silnih gostovanja, izjava, konferencija za novinare napisao i tekst za Blic, u kome je objasnio i svoje zalaganje za „unutrašnji dijalog“ o Kosovu. „Vreme je da kao narod prestanemo kao noj da zabijamo glavu u pesak, da pokušamo da budemo realni, da ne dopustimo sebi da izgubimo ili nekome predamo ono što imamo, ali i da ne čekamo da će nam u ruke doći i ono što smo odavno izgubili“, poručuje predsednik. Srbiji je „unutrašnji dijalog “ potreban ne samo o Kosovu već verovatno i drugim temama, te predsednikovu inicijativu načelno treba podržati. Istog dana, predsednik je gostovao na Pinku. Ponovo smo čuli da opozicija „pojma nema“, sve su to „idioti sa političke scene“, „lakrdijaši“… Čemu onda dijalog? Zašto ih zove i kako da poziv prihvate?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari