Deo medija i javnosti Srbije i susednih država, nedavno je prilično uzburkao tekst Timotija Lesa „Disfunkcija Balkana-Mogu li postjugoslovenska rešenja da opstanu?“ u američkom časopisu Forin afers, specijalizovanom za spoljnu politiku.

Les, bivši šef britanskog konzulata u Banjaluci i direktor agencije „Nova Evropa“ u podužem tekstu analizira stanje u zemljama bivše Jugoslavije. Autor smatra da je ovaj prostor i dalje rovit, te da nove sukobe ne treba isključiti. Predlaže moguća rešenja- prekrajanje granica i stvaranje „velike“ Srbije, Albanije i Hrvatske.

„Zapad je u državama nastalim nakon raspada Jugoslavije početkom 90-ih godina prošlog veka odlučio da podrži model multietničnosti viđen kao održiv, čak i poželjan, princip koji će promovisati pravdu i sigurnost za razliku od nacionalizma koji je prepoznat kao izvor nestabilnosti u Evropi“, piše Les, koji veruje da je vreme za radikalni, pragmatski pristup i realizaciju „ideje o pravilno uređenim nacionalnim državama“. „Ovakvo rešenje jeste komplikovano, međutim odvajanje umesto prisilnog suživota eliminisaće rizik od ponovnog sukoba“.

Kao i mnogi, Les smatra da je BiH najslabija država regiona i da politički zahtevi Srba i Hrvata mogu dovesti do daljeg slabljenja centralne vlasti, otcepljenja RS i kasnije pripajanje Srbiji, stvaranje hrvatskog entiteta i njegovo spajanje sa Hrvatskom. Ono što ostane, eto Bošnjacima. Do prekrajanja granica bi došlo i u Makedoniji, od koje bi se otcepili delovi većinsko naseljeni Albancima. Ostatak Makedoncima. Onda bi se od Kosova, koje Les posmatra kao nezavisnu državu otcepio sever naseljen Srbima. Oni bi bili deo Srbije, od koje bi se otcepila Preševska dolina i pripojila velikoj Albaniji. Od Crne Gore bi se otcepili takođe većinsko albanski delovi, a Crna Gora bi se verovatno pripojila Srbiji.

Da podvučemo crtu, Balkan bi, po Lesu, trebalo preurediti tako da Srbija sem bez Kosova, ostane i bez Preševske doline. Zauzvrat bi dobila RS i veći deo Crne Gore. Hrvatska bi sadašnjoj teritoriji „samo“ dodala delove BiH većinsko nastanjene Hrvatima. Albanija bi mogla da slavi. Dobili bi veći deo Kosova, delove Makedonije i Crne Gore. I onda bismo svi živeli srećno i u harmoniji. Britanski ekspert je možda mogao da proširi priču i uključi Mađare, Bugare, Rumune. I oni bi možda da prekrajaju teritorije, iako su u EU. Les je slične ideje već objavljivao, ali su prolazile relativno nezapaženo. Sad mu je verovatno ugledni časopis za spoljnu politiku dao na težini.

Od Lesovih ideja odmah se distancirala Britanska ambasada u Sarajevu, čiji je ambasador Edvard Ferguson izjavio da je reč o ličnom stavu čoveka koji nema veze sa vladom u Londonu. „Nema prekrajanja granica na Balkanu“, naglasio je Ferguson. Ali, Britanci u Srbiji imaju vrlo nepopularan imidž večitih spletkaroša na koje uvek pada sumnja da rade nekome (čitaj Srbima) iza leđa. Sva tri člana Predsedništva BiH predloge britanskog analitičara su odbacili kao nerealne. „Najviše volim čitati tekstove ljudi koji žive daleko i pojma nemaju o ovom prostoru“, rekao je predsednik Predsedništva BiH Mladen Ivanić.

Da li je Les „usamljeni vuk“ analitike ili je njegov tekst neki „probni balon“? Zašto iko ko kao poznaje ove prostore misli da je moguća mirna promena granica? Kod nas se rođena braća tuže i ubijaju zbog metra međe, a neće države i narodi. Nismo mi Norveška koja planira da za 100 rođendan susednoj Finskoj pokloni planinu. Mada promene granica ne moraju da prate sukobi i ratovi. Možda će nam to i Lesova domovina pokazati u skoroj budućnosti. Lako se može desiti da Balkan ostane u ovim granicama bar još neko vreme, a da Škotska napusti Ujedinjeno Kraljevstvo. „Javlja“ mi se da bi bilo logično da se i Irska ujedini. Što bi se ovo relativno malo ostrvo delilo? Nije u redu da se samo mi Balkanci delimo. Ili da nas dele.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari