Srbiji je taman krenulo, budžet puniji nego ikada, bruto društveni proizvod raste, očekujemo dozvolu MMF za povećanje plata i penzija, kad iz Haškog tribunala stiže „haber“ da Vojislav Šešelj, lider SRS, optužen za ratne zločine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini pred tim sudom, treba da se vrati sa privremene slobode u tamošnji „kazamat“. Pošto Šešelj, koga je Tribunal, iz zdravstvenih razloga, pre četiri meseca pustio na privremenu slobodu, nema nameru da dobrovoljno ode, Srbija bi trebalo da ga uhapsi i izruči. U Vladi Srbije smatraju da bi to moglo da destabilizuje zemlju, sa čime se slažu i mnogi ovdašnji analitičari. Šešelj, tako, ponovo „drma“ Srbiju, a „neprijateljski“ Hag, po običaju, „ubacuje klipove u točkove našeg razvoja“.

Ovim povodom na istoj strani su se našli premijer Vučić, ministri u Vladi Srbije i Florans Artman, bivša portparolka Tužilaštva Haškog tribunala, nekada omražena u Srbiji. Premijer Vučić ocenjuje da je reč o „nemoralnoj odluci“ i da očigledno njegov govor povodom godišnjice NATO bombardovanja SRJ „nije naišao na opšte simpatije svetske javnosti“. Ministar inostranih poslova Ivica Dačić rekao je da je odluka Tribunala „perfidna i skandalozna“, ugrožava stabilnost Srbije i regiona. Ministar za rad Aleksandar Vulin izjavio je da je odluka usmerena na destabilizaciju Srbije, rušenje vlade i premijera Vučića. Bivša portparolka Florens Artman ističe da je Tribunal kriv za cirkus koji je nastao u slučaju Vojislava Šešelja. Za sada je ovom odlukom, čini se, zadovoljan samo zvanični Zagreb. „Svima je jasno da je Šešelj odgovoran za ratne zločine, da je ratni zločinac i mesto mu je u Hagu“, jasna je Kolinda Grabar Kitarović, predsednica Hrvatske. Sam Šešelj, međutim, smatra da je ovu odluku Hag doneo u dogovoru sa vlastima Srbije („režimom Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića“), koje su se mnogo uplašile rasta njegove i popularnosti SRS. Sledeća godina je, mašala, izborna, Vučić se uplašio pa hoće da se reši Šešelja na vreme. Verovali ili ne, Šešelj veruje da je toliko bitan politički faktor. Ili bar tvrdi da veruje.

Da li će Srbija hapsiti i izručiti Šešelja, videćemo narednih dana. Sigurno je da dosta zavisi i od nastavka njegovog lečenja u Beogradu, jer ako lekari odluče da ga operišu, hapšenje verovatno otpada. Može li eventualno hapšenje da destabilizuje zemlju, daleko bilo, izazove „krvoproliće“ (Vulin) ili uzdrma vladu, koju nije uzdrmalo ni smanjenje plata i penzija, višemesečni štrajkovi prosvetara i advokata? Naravno da ne može. Šešelj je svojim političkim performansima uspevao da privuče pažnju tek nekoliko stotina ljudi i čemu strah? Ukoliko Srbija odluči da uhapsi lidera radikala i pošalje ga u Hag, sigurno to može mirno i profesionalno da se završi, daleko od očiju javnosti. Ako se „kriju“ izveštaji o padu helikoptera, može i eventualna akcija hapšenja Šešelja.

Suđenje Šešelju pokazalo je nesposobnost Haškog tribunala, koji posle toliko godina nije izrekao presudu, a deo srpske javnosti uživao je u njegovim haškim performansima i „zaboravio“ šta je on bio ratnih i zločinačkih devedesetih, kao i njegovo učešće u vlasti koja je politički i te kako odgovorna za bombardovanje Srbije 1999. Imao je, naravno, kolege i kumove pored sebe, ali oni su se, valjda, promenili. Srbija zato ne sme da dozvoli da joj taj i takav Šešelj, koji se, očito je iz njegovih nastupa po povratku u zemlju, nije promenio, kroji sudbinu. Manimo se zato Šešelja i pozabavimo važnijim pitanjima. Da vidimo zašto je pao helikopter? Zašto svaka jača kiša izazove poplave i klizišta? Kada ćemo, ako nam već ide tako dobro, da živimo bolje? Moramo li da čekamo 2017. ili može i ranije? Te teme mogu da destabilizuju vladu, a ne Šešelj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari