Mnogi smatraju da između Iraca, Škota i Velšana, potomaka Kelta i naroda nekadašnje Jugoslavije ima sličnosti u mentalitetu i temperamentu.

Bez obzira na to što Irci, Škoti i Velšani žive u severozapadnim delovima Evrope, oni nisu hladni, već srčani i temperamentni. „Imaju dušu“, što bismo rekli mi Balkanci. Zbog tragične istorije, sukoba i ratova sa Englezima, podeljenog ostrva, Irci su, čini mi se, našim prostorima nekako najbliži. Irska i Srbija tradicionalno spadaju u konzervativne države i društva, ali su ove dve zemlje poslednjih nedelja taj svoj imidž značajno popravile. I to iz sličnog razloga. Novih predsednika vlada. Irci su dobili najmlađeg premijera u istoriji, sina doseljenika iz Indije i deklarisanog homoseksualca. Srbija još nije izabrala Anu Brnabić za predsednicu Vlade, ali kada se to za koji dan desi, biće nova premijerka neobična iz svima poznatih razloga. Još da je malo tamnije puti i da joj bar jedan roditelj iz neke egzotične zemlje, a ne iz tako bliske Hrvatske.

Leo Varadkar je za predsednika Vlade Republike Irske izabran sredinom meseca, ali je prethodno postao lider vladajuće Ujedinjene irske stranke – Fine Gael. Poslanik je desetak godina, bio je i ministar socijalne zaštite. Znači, za razliku od Brnabić, stranački je kadar. NJegov izbor su mnogi pozdravili kao dokaz da Irska postaje liberalna zemlja. Ali, ništa nije tako jednostavno. Republika Irska ima svoje kontradiktornosti. Legalizovala je istopolne brakove, ali abortus je i dalje zabranjen u ovoj većinsko katoličkoj državi. Iako je poluindijskog porekla, Varadkar se suočio s optužbama za rasizam jer je predložio da se nezaposlenim migrantima plati kako bi napustili Irsku. Odbacio je optužbe objašnjavajući da je mislio na dobrovoljni odlazak, a ne prisilnu deportaciju. Prirodno, zalagao se za ozakonjenje istopolnih brakova, ali je začudo protiv pobačaja.

Ima razlika između „naše“ Ane i „njihovog“ Lea, ali i očekivani izbor Brnabić ima pozitivnu konotaciju. U Beogradu su pre sedam godina huligani divljali gradom i sprečavali Paradu ponosa, a za koji dan će deklarisana homoseksualka postati predsednica Vlade. Mali li je to napredak za Srbiju? No, šta ćemo sa time što policija još nije rasvetlila slučajeve nedavnih napada na transrodne osobe? I što je homofobija i dalje široko rasprostranjena?

Ako poredimo s ponudom, Ana Brnabić je verovatno jedno od najboljih rešenja za predsednicu Vlade. Mlada, obrazovana, školovala se u SAD i Velikoj Britaniji, ima dobre veze sa Zapadom, popraviće imidž Srbije u svetu, ali šta ćemo s ostalim kvalifikacijama? Smatra se da je kao ministarka državne uprave i lokalne samouprave poboljšala i modernizovala rad administracije. Sad preko e uprave sa nekoliko klikova dobijamo dokumente. Ja sam tako mamu penzionerku prijavila za novu zdravstvenu knjižicu. Bez čekanja u redovima. Ali knjižicu je opet dobila tek posle šest meseci. Dobro, nije Ana za to kriva. Nije ni za preduzeće Continental Wind Serbia, koje se bavilo gradnjom vetroparkova. Bio, sećate se, neki skandal sa njima pre dve, tri godine. Pominjani prisluškivani razgovori Lidije Udovički i Bojana Pajtića. Neko je navodno tražio milionski mito… Ali sa tim buduća premijerka nije imala veze. Samo je bila direktorka preduzeća.

Po svojoj prilici, Brnabić će dobiti šansu da vodi Vladu Srbije, koliko dugo videćemo. Držimo joj palčeve da se dobro snađe i da nas Republici Irskoj približi bar malo i to u oblasti u kojoj su razlike između dve zemlje najvidljiviji. Ova nekada siromašna zemlja je poslednjih decenija napravila ekonomski bum. Irski BDP po glavi stanovnika iznosi skoro 50 hiljada dolara, što je osam-devet puta više od Srbije. To je sigurno važnije od seksualnog opredeljenja premijera. Njihovog i naše buduće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari