Svakog dana, bar u jednome, priči o vremenu, sve više ličimo na Engleze. Ako nas glava zaboli, krivo je vreme, ako nam padne ili skoči krvni pritisak, opet je zbog vremena. Tek što volimo da čitamo tekstove o tome da li nas čeka kijametski hladna zima ili pakleno toplo leto… Sve u svemu, vreme na sve utiče pa i visoku politiku i političare.

Zbog guste magle iznad Sarajeva i Beograda, susret tri premijera Turske, Srbije i BiH Ahmeta Davutoglua, Aleksandra Vučića i Denisa Zvizdića prvobitno planiran u Beogradu, pomeren je za Novi Pazar. Onda je, opet zbog vremena, otkazan i susret u Novom Pazaru. Bezbednost je uvek na prvom mestu i podrazumeva se da treba otkazati svako putovanje koje vremenske prilike ugroze. Turska, Srbija, BiH imaju ozbiljne probleme sa saobraćajnim nesrećama i ovako odgovornim ponašanjem, otkazivanjem putovanja zbog lošeg vremena, lideri ove tri države daju dobar primer svojim građanima. Ne putujte bez preke potrebe, ukoliko je vidljivost smanjena, putevi klizavi ili zavejani.

Ali, Balkan je ovo i naravno da ćemo tek čuti svakakve teorije da li je do otkazivanja došlo zbog lošeg vremena ili nečeg drugog? Možda neko nije hteo nekog da sretne? Da li je neko četvrti uticao na otkazivanje? U Novom Pazaru su se sastali potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić i predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić. Kako su oni mogli da se probiju kroz maglu, a Davutoglu i Vučić nisu? Drumski saobraćaj između Sarajeva, Novog Pazara i Beograda ovih dana teče normalno, te čak i da su krenuli redovnom autobuskom linijom, stigli bi. Ali ne ide da premijeri putuju rasklimatanim autobusima. I neka su Davutoglu i Vučić ostali u Beogradu. Toplije je nego u Pazaru.

Ovih dana nije bio planiran nijedan susret crnogorskih i srpskih zvaničnika, te vreme nije imalo uticaja na veze Podgorice i Beograda, ali jeste ljudski faktor. U vidu predsednika Srbije Tomislava Nikolića. Predsednik Nikolić je u intervjuu ruskoj agenciji Sputnjik izjavio da je Crna Gora primer da država ne treba da bude igračka i da ljudi koji je vode ne smeju tako da je tretiraju. „Crna Gora je izabrala put članstva u EU i NATO, ali i otvorene sukobe i nesporazume sa svima sa kojima su te organizacije u sukobu – znači članstvo bez identiteta i samostalnosti“, poručio je Nikolić. Pošto je Srbija izabrala put članstva u EU, da li to znači da je takođe izabrala „otvorene sukobe i nesporazume“? Ali pošto Srbija ne razmišlja o članstvu u NATO već samo o EU, izgubiće „tek“ pola identiteta i samostalnosti?

Crna Gora je mala država usko vezana za Srbiju i bivšu Jugoslaviju, ali manir koji se s vremena na vreme pojavljuje kod nekih političara u Beogradu da Podgorici drže lekcije, apsolutno je neprihvatljiv. Crna Gora je nezavisna država i nazivati je „igračkom“ je uvredljivo. Uskoro će postati član NATO. Pa šta? Srbija je članica Partnerstva za mir NATO i zapadni vojni savez nam zvanično nije neprijatelj. Bez uvrede, ali da li ovakvim izjavama predsednik Nikolić možda pokazuje da je „igračka“ Rusije, koja se oštro protivi članstvu Crne Gore u NATO? Kako Crna Gora sa manje od 700.000 stanovnika može da ugrozi ogromnu i moćnu Rusiju? Ne može ni Srbiju, te građane Crne Gore treba pustiti da sami odlučuju o svojoj zemlji. A dok god im opozicija na mitinzima nosi zastave Srbije, a ne Crne Gore i peva „Od Topole pa do Ravne gore“, Milo će pobeđivati.

Nezgoda sa otkazivanjem sastanka Davutoglu-Vučić-Zvizdić, treba da bude nauk premijeru Vučiću i Vladi Srbije. Pre no što krenete u Banjaluku 9. januara na proslavu Dana RS, proverite šta kažu meteorolozi. Biće, izgleda, sunčano.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari