"Makedonski scenario" 1Foto: Luca Marziale / Danas

Da li se sećate kako su nas vlasti i njima bliski mediji plašili nečim što su nazvali „makedonski scenario“?

U susednoj, meni dragoj sada zvanično Severnoj Makedoniji, 2016.vlast i opozicija, uz posredovanje stranaca, postigli dogovor o izlasku iz političke krize, izborima i izbornim uslovima.

Čuveni dogovor iz Pržina.

Krajem godine održani prevremeni parlamentarni izbori na kojima je do tada vladajuća VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog osvojila 51 mandat, opoziciona Socijaldemokratska stranka Makedonije (SDSM) Zorana Zaeva 49, nekoliko partija etničkih Albanaca ukupno 20 mandata.

Konzervativni i autokratski lider Nikola Gruevski do tada je vladao u koaliciji s albanskim strankama, ali nisu uspeli da sklope sporazum o daljoj saradnji, jer su se oni priklonili SDSM.

Zoran Zaev, predsednik SDSM skupio većinu (67 od 120 poslanika) za formiranje vlade, ali je predsednik države Ivanov, kadar VMRO, naprosto odbio da mu da mandat.

Dogovore i izbore pratili protesti, opozicije i vlasti.

U Sobranje upale pristalice VMRO DPMNE u pokušaju da spreče izbor Talata Džaferija za predsednika parlamenta. Odjednom im zasmetalo što je Albanac, a dok je isti bio deo vlade Gruevskog nije im smetalo.

Mediji u Srbiji bliski vlastima dešavanja u Makedoniji pratili kao da je deo Srbije.

Svi za Gruevskog, Zaeva najstrašnije „pljuvali“. Tvrdili da će sa „Šiptarima“ da stvori „Veliku Albaniju“, zaboravljajući da je vlada Nikole Gruevskog priznala nezavisno Kosovo.

Kod nas tada lansirana sintagma „makedonski scenario“, koja se znači mogla shvatiti i kako da sprečite opoziciju koja je na poštenim izborima, dogovorenim sa stranim faktorom, osvojila većinu da preuzme vlast. SDSM ipak preuzela vlast, Zaev postao premijer.

Poveo zemlju ka EU, ispunio sve uslove, čak i promenio ime države, pregovori sa Briselom o članstvu nisu počeli. Posle Grčke sada se Bugarska protivi.

Gruevski osuđen za korupciju, ali pre odlaska u zatvor pobegao u Mađarsku gde mu prijatelj Orban dao politički azil. Kandidat ujedinjene mađarske opozicije Peter Marki-Zai najavio da će, ako pobedi na proleće.

Gruevskog izručiti Makedoniji.

Po svojoj prilici, neće morati.

Isti će se vrlo moguće pobednički vratiti u Skoplje.

Šta se desilo?

Vlada Zorana Zaeva, sa kojim je Beograd u međuvremenu popravio odnose, nažalost, „uprskala“.

Očekivanja građana bila velika, problemi još veći.

Poznanici iz Makedonije tvrde da, sem otvorenih medija i slobodnijeg društva, nije doneo ništa novo.

Nekom se čini da ni ono što je uradio nije malo, ali život jednako težak, plate male, standard bedan, korupcija divlja i džabe ti slobodni mediji. Jer mediji se na mažu na hleb, da parafraziram izjavu jednog našeg političara.

Prema ocenama sagovornika Danasa Emilije Lazarevski, novinarke iz Skoplja, i političkog analitičara Arsima Zekolija, ovakvi rezultati lokalnog glasanja pokazuju da su birači pre kaznili vladajuću partiju nego što je ovo pobeda opozicije.

Meni se čini da je i šamar EU, koja Makedoniju „zavlači“ godinama, dopuštajući da pojedine države članice iz nacionalističkih razloga sprečavaju pregovore o članstvu, iako je Skoplje ispunilo sve uslove Brisela.

Ne okreću se balkanske zemlje Kini i Rusiji zato što svi vole Sija i Putina već ih i nužda na to natera.

Zoran Zaev se u izbornoj noći pojavio, preuzeo odgovornost, podneo ostavke na funkcije premijera i predsednika SDSM.

Šok.

Da političar podnese ostavku nakon izbornog poraza na poštenim i demokratskim izborima, na to na brdovitom Balkanu nismo navikli.

Da li je i to taj famozni „makedonski scenario“? Da se ne „proširi“? Ne brinite, neće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari