U turskim serijama trenutno omiljenim u zemlji Srbiji, „Kad lišće pada“ i „Gumuš“, stvari se zahuktavaju, a rasplet još ne nazire. U prvoj seriji, zet Oguz i snaha Ferhunde spletkare li spletkare i časnoj kući Ali Rize ne daju mira. U drugoj, glavna junakinja Gumuš taman se pomirila s mužem, lepim i bogatim Mehmedom, kad se pojavila neočekivana „rana iz prošlosti“ u vidu Mehmedovog sina iz ranije veze. U Vladi Srbije, stvari su jasnije i rasplet je nadomak ruke.

Rekonstrukcija, koju su greškom neki nazvali „španska“ serija umesto „turska“ (TV proizvodi iz te zemlje su sada mnogo popularniji od onih iz latinoameričkih zemalja) završen je posao. Čarobna formula je pronađena i glasi 3-1-1. Demokratska stranka će broj svojih ministara smanjiti za tri, a po jednog ministarskog mesta će se odreći Socijalistička partija Srbije i G17 plus. Znaju se otprilike i imena onih koji odlaze, resora koji se spajaju, ali treba sačekati još koji dan da Skupština Srbije dobije zvanični predlog izmena Zakona i imena potencijalnih ministara.

Premijer Mirko Cvetković je prvog dana „srpskog Davosa“ na Kopaoniku izjavio da će rekonstruisana vlada imati manje od 20 ministarstava i više od 20 članova (valjda se neće desiti da bivši ministri samo pređu s „konja na magarca“, to jest, s mesta ministra na položaj državnog sekretara ili slično). „Ovo je samo prvi korak koji ima zadatak da ulije energiju timu, ali tu će biti čitav niz kratkoročnih i dugoročnih mera“, najavio je Cvetković. On je dodao da možemo da očekujemo nove mere koje će omogućiti bolji standard i veću zaposlenost. Kada nam je aktuelna vladajuća koalicija pričala o novim radnim mestima bila je široke ruke i obećala čak 200.000, a dobili smo još 200 i nešto hiljada nezaposlenih, te bi premijer morao da bude krajnje obazriv kada pominje obećanja ove vrste.

Vest o rekonstrukciji vlade većina stranaka opozicije ocenjuje kao pokušaj vlasti da izbegne raspisivanje izbora. Zamenik predsednika SNS Aleksandar Vučić izjavio je da rekonstrukcija vlade nikoga ne interesuje, jer su Srbiji potrebni vanredni parlamentarni izbori. Za njihovo raspisivanje ova stranka pokušaće da se izbori 16. aprila na novom mitingu u Beogradu. Šanse da njihova inicijativa uspe skoro da su ravne nuli, ali vlast nikako ne bi trebalo da potcenjuje mitinge naprednjaka iz bar dva razloga – i prošli je pokazao da SNS može da privuče desetine hiljada demonstranata, a istraživanja javnog mnjenja pokazuju da rejting ove stranke jača i da su „prešišali“ DS. Šef poslaničke grupe i lider Nove Srbije Velimir Ilić kaže da je kasno za rekonstrukciju i da su sve promene samo kozmetičke. Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović tvrdi da je na delu pokušaj obmane građana Srbije. Portparol DSS Petar Petković ubeđen je da smanjivanje broja ministara u vladi ne može doneti ništa dobro jer je problem u politici koju vlada vodi. I za LDP je najavljena rekonstrukcija neprihvatljiva jer ne donosi promenu politike. „Personalno drugačija vlada sa istom politikom biće jednako neuspešna kao i sadašnja“, primećuje Čedomir Jovanović, predsednik ove partije.

Za vladajuću koaliciju je dobro što su se dogovorili o rekonstrukciji vlade jer bi, da dogovor nije postignu, nakon višemesečnih najava i obećanja, to bio novi veliki blam i onako dobro uzdrmane većine. Dogovor vladajuće koalicije o rekonstrukciji vlade postignut je očigledno zbog toga što nijednoj od stranaka na vlasti trenutno ne odgovaraju vanredni parlamentarni izbori, te je neophodno kupiti vreme do dobijanja statusa kandidata za članstvo u EU. Nestašica šećera i poskupljenje struje sigurno nisu dobri predizborni aduti vladajuće koalicije, ali bi status kandidata za članstvo u EU nešto vredeo. Mada, ukoliko ga ne budu pratili pomaci na ekonomskom planu, slaba vajda i od tog koraka na trnovitom putu ka Briselu. Đelićevo penkalo imalo je čarobnu moć pri potpisivanju SSP 2008. godine, ali je njegovo dejstvo davno prestalo.

Za vladajuću koaliciju je dobro i što je završena još jedna „turska serija“. Belgijski „Delez“ je, posle višemesečnih najava, konačno kupio trgovinski lanac „Maksi“ kompanije „Delta holding“ Miroslava Miškovića. Kada se odbiju dugovi od 300 miliona evra, „Delez“ će za nekih 450 prodajnih objekata „Maksija“ u Srbiji i okolnim zemljama platiti 632,5 miliona evra. Stručnjaci kažu da je Mišković ponovo napravio odličan posao i postigao dobru cenu. Ekonomisti tvrde da će dolazak ove kompanije doneti niže cene, kvalitetniju uslugu i proizvode, bolju naplatu za dobavljače, desetine miliona evra od poreza i kratkoročno jačanje kursa dinara. „Delez grupa“ poseduje lanac od 2.800 maloprodajnih objekata u šest zemalja na tri kontinenta i prošle godine je ostvarila prihod od 20,8 milijardi evra, što ju je svrstalo na 32. mesto u svetu, a ima 137.000 zaposlenih. Kupovinom „Maksija“ belgijska kompanija dospeće u vrh maloprodajnih lanaca u jugoistočnoj Evropi, pošto već posluje u Rumuniji i Grčkoj. Direktor „Deleza“ Pjer Olivije Bekers najavio je otvaranje novih prodavnica, zapošljavanje novih radnika, građanima Srbije obećava konkurentne cene, ali i plasiranje proizvoda srpskih proizvođača na inostrana tržišta preko svog trgovinskog lanca.

Sve je to lepo, a za vladu je trenutno najbitnije da će porez na dobit iz ove transakcije, za koji se procenjuje da će biti od 80 do 100 miliona evra, biti uplaćen u budžet Srbije, čime je Miroslav Mišković izašao u susret zahtevima predsednika Borisa Tadića da se tako krupne transakcije kapitala ne obavljaju preko of-šor firmi. Sećate se kako je Tadić oštro reagovao na mogućnost da sve pare od prodaje „Maksija“ odu u poreske rajeve? Posle toga je usledio i spor Milke Forcan protiv Miškovića. Dugo je nema u medijima, znači li to da se slegla prašina? Mišković se ponovo dogovorio s kim treba, odlično prošao i ne može mu niko ništa.

Turske serije po pravilu imaju srećan završetak. Ne treba sumnjati da će sve ćerke Ali Rize, kao i sin mu jedinac Ševket, naći sreću. Gumuš i Mehmed će sigurno živeti srećno u svojoj palati na Bosforu uz mnogo, mnogo dece. A naša „turska serija“? Znoj i suze nam ne ginu, a srećni dani? E, oni su na dugačkom štapu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari