Izvinjavam se, mnogo se izvinjavam. Ne znam kako sam u prošloj kolumni „Potemkinov grad“ 200 miliona dinara mogla da „pretvorim“ u 25 hiljada evra.

Napredujemo na duing listi, BDP raste, prosečna plata nikad veća, dinar jak i stabilan, a meni se učinilo da 200 miliona dinara vredi 25 hiljada evra… Kako je najavio gradonačelnik Beograda Siniša Mali, na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića, u cilju jačanja „kulta zastave“, na beogradskom Ušću će biti podignut jarbol od 120 metara sa zastavom Srbije. Koštaće 200 miliona dinara. Matematika mi je uvek bila strana, te sam se, u želji da vidim koliko je to u evrima, oslonila na kalkulator na mobilnom telefonu, nešto pogrešno „kliknula“ i pojavilo mi se 25 hiljada evra. Naravno, 200 miliona dinara je mnogi više od 25 hiljada evra i (hvala čitaocima koji su mi odmah skrenuli pažnju na grešku) iznosi oko 1,6 miliona evra.

Lapsus nije samo tehničke već i logičke prirode. Ne mogu da razumem da neko za jarbol sa zastavom plati 1,6 miliona evra! U međuvremenu je zasedala Skupština grada Beograda. Javnost je upoznata sa impresivnim rezultatima rada gradske uprave i značajne uštede. Gradski budžet je u plusu tri milijarde i te pare će biti potrošene za mnoge koriste stvari: pomoć porodiljama, nova obdaništa, domove za stare… ali i za zastave. Kako mediji izveštavaju, za nabavku i ugradnju zastava, koje će biti postavljene na više lokacija, u gradskom budžetu je namenjeno 134 miliona dinara (oko 1,1 miliona evra). Različite cifre koje se pominju pokazuju da još nije odlučeno šta će postavljati i koliko će koštati. Gradonačelnik Mali je izjavio da ćemo, sem ogromne na Ušću, na svakom ulazu u grad dobiti po tri zastave, dve srpske i jednu gradsku, nešto manjih dimenzija. „Dovoljno smo bogata zemlja da izdvojimo deo novca i za srpsku zastavu i za srpsku trobojku“, izgovorio je gradonačelnik Mali. I on je očigledno napravio lapsus, pošto je srpska zastava trobojka.

Može li jevtinije? U potrazi za odgovorom, oslonila sam se na svemoćni gugl. Za razliku od Zorana Kesića, koji je, nakon otvaranja fontane na Slaviji, koja je koštala oko 1,8 miliona evra, na sajtu alibaba pronašao silne oglase u kojima se fontane sličnih dimenzija i performansi mogu kupiti za oko 200 hiljada evra, nisam htela da štedim. Kad je zastava Srbije u pitanju, nisu nam kineski sajtovi i proizvodi dovoljno dobri. Zna se ko je „veliki brat“ u pravljenju i podizanju zastava. Ko jarbole diže gde poljanu vidi, zastave kači po državnim institucijama, sportskim terenima, kafe kuhinjama, privatnim kućama, nosi na čarapama, majicama, gaćama? Amerikanci. Zato sam pronašla nekoliko sajtova američkih proizvođača i ponuđača jarbola i zastava. Hvale se da su njihove proizvode kupili širom Bliskog istoka, u UAE, Jordanu, Tadžekistanu… Ponuda bogata, dimenzije i cene različite, ali nisam htela da budem cicija i nađem firmu koja ima, čini mi se ponudu dostojnu željama naših političara. Želje njihove, pare naše. Jarbol od 150 stopa, što je oko 50 metara, uz postolje i dodatne elemente, na ovom sajtu košta 31.950 dolara. Za veće jarbole – kontaktirati firmu. „Miriše“ mi to na popust. Ima i manjih, za jarbol od 80 stopa (oko 25 metara), koji bi nam odgovarao za zastave na prilazima gradu, cena prava sitnica – devet hiljada dolara. Jesam loša iz matematike, ali kad sve saberem, cifra je i uz dodatne troškove, daleko manja od milionske kojom se kod nas barata. Uz to, ako naručimo više jarbola, sigurno ćemo dobiti popust.

Najviši jarbol sa američkom zastavom nalazi se u gradiću Šebojgan u Viskonskinu. Viši je od 120 metara, zastava 18 sa 36 metara. Kako izgleda? Ružno. Pustara neka i u sred nje gigantska zastava. Naša na Ušću će sigurno biti lepša. Sem zastava, gradske vlasti pominju i gradnju metroa. Jel se to približavaju neki izbori?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari