Nezadovoljan prijatelj Borel 1Safeta Biševac

Kada je Žosep Borel prošle godine imenovan za šefa evropske diplomatije, mnogima se činilo da je Srbija dobila „svog čoveka“ u Briselu.

Bivši ministar inostranih poslova Španije kao naslednik Federike Mogerini nije se dopao mnogima u Prištini samim tim što njegova zemlja nije priznala nezavisnost Kosova, čemu se i Borel odlučno protivio.

Automatski se dopao Beogradu i postao veliki prijatelj Srbije.

Ali ni prijatelj Borel nije zadovoljan onim što se može videti u Beogradu ovih dana korone.

„Ako biste mogli otići u Beograd, mogli biste videti bilbord sa slikom predsednika Kine Sija koji kaže ‘Hvala, brate Si, jedino nam vi pomažete’, što je smešno. Nikada nismo videli bilbord kojim se zahvaljuje nama. Kada mi pomažemo, pre i tokom krize, onda ništa“, kazao je Borel na sastanku Komiteta za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Komitet je inače usvojio izveštaj o Zapadnom Balkanu kojim se zalaže za jače angažovanje EU, nastavak finansiranja država kandidata, pomoć u suprostavljanju korupciji i promovisanju regionalne saradnje, punopravno članstvo…

Borel je znači još jedan u nizu evropskih i zapadnih političara kojima se ne dopada napadna bliskost Beograda i Pekinga. Nije, naravno bitno što je navedene bilborde zakupila privatna dnevna novina.

Tačnije, baš zato što je zakupila novina bliska vlastima u Beogradu, bilbordi se mogu posmatrati kao poruka države, čija je premijerka najavila i podizanje spomenika zahvalnosti Kini. Ima li EU razloga za ljutnju?

Srbija kao nezavisna država ima pravo da sarađuje sa svim zemljama, pogotovo u vreme svetske krize izazvane pandemijom. Ako Beogradu pomažu Peking i Moskva, a Srbija im se na tome zahvaljuje, zašto se EU ljuti? Zar i pojedine članice EU, Italija pre svih nisu kritikovale Brisel zbog zakasnele pomoći?

U Italiji pojedinci skidali EU i stavljali kineske zastave, što smo mogli da vidimo na brojnim snimcima.

Možda se i Srbija ljuti na EU bez razloga?

Tri dana nakon proglašenja vanrednog stanja iz Brisela je stiglo više od sedam miliona evra pomoći, a najavljen je paket vredan 93 miliona. Zašto nam se onda čini da nismo dobili dovoljno? Zašto nam kineski i ruski milion deluje kao milijarda, a EU milioni i milijarde kao sića?

Naravno da su razlozi politički. Prosečnoj vladajućoj strukturi na brdovitom Balkanu više godi kineski model vladavine, jednopartijska vlast, čvrsta ruka i disciplina, nema opterećenja nekakvim ljudskim pravima i standardima. Ima, nažalost i u zemljama EU sličnih pojava, Orban i Kačinski.

EU se, pored toga dosta slabo pokazala u kriznim situacijama, izbegličkoj krizi 2015.i aktuelnoj pandemiji.

Brisel spor, birokratizovan, a Peking samo trepne okom stotine miliona ljudi  zatvara, gradi bolnice za nekoliko dana, proizvodi milione maski… Zaraženima, ako zatreba, uskraćuju kretanje tako što im jednostavno zabarikadiraju ulazna vrata.

Ali, korona je, ko će da brine o trivijalnim stvarima kao što su ljudska prava.

Problem je u tome što ako zaboravimo šta nam znači ono malo prava što imamo, ostaćemo i bez njih. A onda će nam epidemije biti manji problem. Svi koji smatraju da je Kina u slučaju borbe protiv pandemije pokazala superiornost svog u odnosu na EU sistem, trebalo bi da se zamisle.

I shvate da Kina odavno nije socijalistička zemlja već mešavina jednopartijske vlasti komunističke partije i kapitalističkog ekonomskog sistema. Postali su velika sila, svaka čast. Svaka čast na istoriji i kulturi, no kada pomislim na Kinu, sem šišmiša koji je postao glavni „krivac“ za pandemiju, setim se Tijenanmena. I onog tenka koji ide na studenta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari