Imam druga koji radi u „Energoprojektu“. Vrhunski stručnjak, elektroinženjer. Čim je, pre nekoliko meseci, čuo ko namerava da kupi njegovu firmu, počeo je da traži nov posao.

I brzo je našao. Ima ponudu i iz inostranstva, ali njemu se ipak ostaje ovde. Porodica, prijatelji. Davno od njega slušam da se svašta dešava u ovom preduzeću, ponosu građevinarstva Srbije. Kraduckanje, muvanje, ali „Energoprojekt“ je ipak ozbiljno radio u zemlji i inostranstvu, zaposlene plaća, za naše prilike, solidno i na listama je najvećih građevinskih i projektantsko-konsultantskih preduzeća sveta. Jedino iz Srbije. A ova zemlja je nekada imala više uglednih građevinskih firmi. Ali tada je bila deo jugoslovenske „tamnice naroda“ i „nedemokratskog“ sistema.

Nisam stručnjak za ekonomiju, ali nikakva stručnost u ovom slučaju nije potrebna. Kada manja firma i poslovni čovek za koga se šuška da je kupio i uništio bar jedno građevinsko, ali i još neka preduzeća, kupi veću, očigledno je nešto sumnjivo i trulo u državi Srbiji. Prema agencijskim vestima od ponedeljka, direktor „Napred razvoja“ Dobroslav Bojović postao je većinski vlasnik najveće srpske građevinske kompanije „Energoprojekt“. Bojović kontroliše paket od 52,01 odsto akcija, a njegov višemesečni pokušaj da preuzme većinski deo akcija pratile su i kontradiktorne odluke nadležne Komisije za hartije od vrednosti. I ćutanje države koja ima 33,58 odsto akcija „Energoprojekta“. Da, da, vlast nam zauzeta „unutrašnjim dijalogom“ o Kosovu. Nije ćutala samo ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović. „Dosta je propadanja velikih domaćih kompanija zarad nečijih sitnih interesa, čega smo se nagledali u prošlosti. Zato je važno da se utvrde okolnosti u vezi s trgovinom akcijama „Energoprojekta“, rekla je odlučno ministarka Mihajlović. Sličnu odlučnost je pokazala i pre nekoliko godina, u ranijoj ministarskoj fotelji, kada je građanima obećala preispitivanje sumnjivo velikih računa za struju. I šta je bilo s računima? Pojeo vuk magarca. A sada Bojović „Energoprojekt“.

Prema ranijem pisanju Danasa, Bojović ima više od dvadeset preduzeća koja direktno ili indirektno kontroliše. Prema bilansima za 2015. godinu, ta preduzeća su ostvarila prihode od oko 20 miliona evra i gubitke veće od tri miliona evra. Kreditna zaduženost kompanija u kojima je Bojović većinski vlasnik na kraju 2015. iznosila je 45 miliona evra, a onih u kojima ima manjinsko vlasništvo čak 80 miliona evra. „Energoprojekt“ holding je u prvih šest meseci ove godine zabeležio prihod veći od 134 miliona evra i bruto dobit 6,7 miliona evra, što je najbolji polugodišnji rezultat u poslednjih 15 godina. Ne treba zaboraviti ni pokretnu i nepokretnu imovinu „Energoprojekta“, pa i zemljište u novobeogradskom Bloku 26.

Da možda ne preterujemo? Akcije „Energoprojekta“ su slobodno prodavane. Mogli su i drugi da kupe. Možda su mediji Bojovića nepravedno ocrnili? Šta ako popravi rad ovog građevinskog preduzeća? Bojović je najavio da će uskoro razgovarati sa zaposlenima u Energoprojektu i izneti im svoj plan poslovanja. „Cilj nam je da Energoprojekt postane bolji i veći“, rekao je on.

Da li će „Energoprojekt“ doživeti sudbinu uništenih građevinskih preduzeća „Napred“, Rad“, „Komgrap“? Ili će postati jezgro velike, uspešne, profitabilne, državne građevinske kompanije ? Zar je moguće da kod nas državne kompanije budu i uspešne? Videćemo šta će biti s „Energoprojektom“, ali ranija iskustva nas uče da budemo vrlo sumnjičavi. Moj drug je zato već našao novi posao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari