Političarima sa prostora bivše Jugoslavije nije lako da na svetskoj političkoj sceni ugrabe bar trenutak pažnje međunarodne javnosti. Na sreću, odavno nismo interesantni vodećim svetskim medijskim kućama.

„Zaboravili“ nas CNN, BBC, FOX, ABC… Tek se Hilari Klinton povremeno seti bivše Jugoslavije i to zbog domaćih političkih potreba, da Donalda Trampa uporedi sa Slobodanom Miloševićem, na primer. Nedavno je predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković ipak, ni kriv ni dužan, uspeo da postane zvezda domaćih i svetskih medija. Premijera Markovića je, na samitu NATO u Briselu, krajem maja, američki predsednik Tramp jednostavno izgurao kako bi se našao u prvom redu. Snimak je danima bio tema medija i društvenih mreža. Čak ga je i autorka Hari Potera komentarisala na tviter, „opalivši“ američkog predsednika. „Tramp pokazao Crnogorcima gde im je mesto“, „Amerika na prvom mestu“ i „Kud si krenuo“, bile su neke od ovdašnjih reakcija. Najstaloženiji je bio sam Marković. „To je bila bezazlena situacija i nikako se drugačije ne može komentarisati“, rekao je crnogorski premijer, dodajući da je „prirodno da predsjednik SAD bude u prvom redu“.

Smejali su se i podsmevali Markoviću mnogi, ali je on prekjuče u Vašingtonu zvanično uveo Crnu Goru u NATO. Mnogima se to verovatno ne sviđa, ali ulazak u NATO jedan je od ciljeva i predizbornih obećanja crnogorske vladajuće Demokratske partije socijalista. Lepo je kad neko ispuni obećano i zacrtano. „Nakon 100 godina kada smo izbrisani sa političke mape Evrope i 11 godina od povratka nezavisnosti, danas postajemo deo najmoćnijeg saveza u istoriji. Članstvo u NATO znači stalnu stabilnost za nas i mogućnost za dalji napredak našeg društva“, kazao je Marković. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je pristupanje Crne Gore Alijansi dobro za stabilnost te zemlje, ali i Balkana. „Ulazak Crne Gore šalje signal drugim zemljama da ukoliko se posvete reformama mogu postati članice Alijanse“, istakao je Stoltenberg na ceremoniji u Vašingtonu.
Do pre nekoliko meseci, neki u Srbiji su verovali da će američki predsednik Tramp sprečiti ulazak Crne Gore u NATO. Neće da ljuti Rusiju, navodno. Crna Gora je ipak postala član NATO, Moskva je zbog toga besna, ali sem protestnih nota i spiskova nepoželjnih malo šta može da učini. Zašto se uopšte ogromna Rusija ljuti na malešnu Crnu Goru? I zašto joj je stalo do tog krša i parčenceta zemlje na karti Evrope? Pa, da Jadran je sada „NATO more“. Članstvo u NATO podelio je Crnu Goru, u kojoj se veći deo opozicije protivi članstvu. Ali, ako bi postali vlast, da li bi Crnu Goru izveli iz članstva? Malo verovatno.

Znači li Srbiji išta ulazak Crne Gore u NATO? Sem kuknjave pojedinih krugova da je „Srpska Sparta“ izneverila sebe, Srbiju i Rusiju, ne očekuju se ikakve reakcije, mada je ne tako davno, mislila da „drugo oko u glavi“, bez nje neće moći da opstane. Srbija čvrsto stoji na kursu bliske saradnje, učešća u Partnerstvu za mir, ali bez pomisli o članstvu u mrskoj organizaciji koja nas je bombardovala. Za razliku od Crne Gore koja je davno „prelomila u mozgu“ i od Moskve se okrenula ka Briselu, Srbija nastavlja da sedi na više stolica. Možda je to u ovim okolnostima bolje i pametnije, no pitanje je do kada Beograd može sebi da dozvoli takav „luksuz“? Jednom će morati da „prelomi“. Ne da uđe u NATO, već da odluči u kom pravcu država da ide. Odistinski, a ne folirantski.

Šta nas briga za Crnu Goru u NATO, kad smo, istog dana, dobili velelepnu fontanu na beogradskom Trgu Slavija? Sigurno smo ta dva miliona evra mogli pametnije da potrošimo, verovatno nam onolika fontana nije potrebna na jednom od najprometnijih trgova, nećemo moći da peremo noge u njoj, ali muziku ćemo da biramo. Malo li je?

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari