Tomislav Nikolić baš nema sreće. Još se nije ni navikao na toliko željenu funkciju predsednika Republike Srbije, a već mu stižu packe iz inostranstva. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić (kako to gordo zvuči), uspeo je da u samo dva intervjua, ustalasa ne toliko ovdašnje koliko javno mnjenje u susedstvu i Evropi.

Prvo je izjavio da je Vukovar bio srpski grad i da nema šta tamo da se Hrvati vraćaju. Onda se predsednik Nikolić (kako to neobično zvuči) „latio“ Srebrenice, i utvrdio da u Srebrenici „nije bilo genocida“ već „velikog zločina“. „Potkačio“ je uzgred i Crnogorce, ali su oni dobro prošli. Predsednik Srbije Nikolić, a ne Tadić, poštuje integritet i nezavisnost Crne Gore, ali ne priznaje razliku između Srba i Crnogoraca, „jer je nema“.

Reagovali su Zagreb, Sarajevo, Brisel. Evropski zvaničnici i NATO poručili su novoizabranom predsedniku Srbije da je u Srebrenici bio genocid nad Bošnjacima, podsetili ga na presude dva međunarodna suda u Hagu, ali i naglasili da evropske institucije „odlučno odbacuju sve pokušaje prekrajanja istorije“. O svemu će predsednik Evropske komisije Barozo, za koji dan u Briselu, porazgovarati sa novim predsednikom Srbije. Da li iko sumnja da će nam nakon razgovora sa Barozom, iz Brisela stići novi, pomirljiviji, evropskiji predsednik Nikolić?

Predsednik Srbije, a ne SNS, u ova dva intervjua nije rekao ništa neočekivano, ali je pomutio u Evropi i na Zapadu prihvaćeno stanovište da je zapadni Balkan sukobe ostavio iza sebe i krenuo put pomirenja i normalizacije odnosa. Pokazalo se da na tom putu ima i vijuga. Zašto ikoga čude Nikolićeve izjave? Pa ni u Deklaraciji Skupštine Srbije se ne pominje genocid u Srebrenici, već zločin. Nikolić se toliko dugo borio za funkciju predsednika države, da je predizborna kampanja za njega postala stalno stanje, nije izgleda još svestan da je odistinski postao predsednik i čovek i dalje vodi kampanju. A šta u Srbiji uvek prolazi? Nacionalistička i huškačka retorika.

Tomislav Nikolić govori ono što, nažalost, misle mnogi građani Srbije i tako posmatrano zaista je pravi reprezent i predsednik zemlje. Prema jednom ovdašnjem istraživanju, čak 48 odsto građana ne zna šta se desilo na Ovčari kod Vukovara. Drugi po rangu je odgovor „zločin nad Srbima“ – devet odsto. Na pitanje „Šta se dogodilo u Srebrenici?“, tek 29 odsto je odgovorilo „zločin nad Muslimanima“. Da je Sarajevo bilo pod opsadom snaga Republike Srpske tri godine, znalo je samo 13 odsto ispitanika, a 20 odsto je smatralo da glavni grad BiH nije bio pod opsadom. Naravno, dilema je da li zaista ne znaju ili ne žele da znaju? Takva dilema ne postoji u slučaju predsednika Nikolića. On jako dobro zna šta se dešavalo, ali ko još voli time da se bavi? Imaće u svom petogodišnjem mandatu silna iskušenja, probleme, pritiske, pa treba razumeti gafove na samom početku. Neka ga još koji dan da uživa u toliko željenoj funkciji, ali kad krenu opomene, packe, podsećanja iz Brisela i Vašingtona… Poželeće Nikolić fotelju predsednika SNS, ali je ona već zauzeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari