Kada je ruska carica Katarina Velika, sa brojnom pratnjom, posle rusko-turskog rata obilazila novoosvojene krajeve nazvane Nova Rusija (Krim i crnomorska oblast), namesnik oblasti knez Potemkin navodno je po pustim krajevima izgradio makete sela, kuća, okućnica, štala, postavio lažne seljake, stada…

Sve sa željom da carici predstavi lepšu, ali nepostojeću stvarnost. Samim tim bi i svoj položaj i ugled u caričinim očima popravio jer bi pokazao da obnova zemlje ide ne samo po planu već i mnogo bolje. Priča o Potemkinu i njegovim selima postala je opšte mesto, ali izgleda da je i ona plod mašte, tačnije dvorskih spletki. Potemkin jeste počeo silne projekte obnove, od kojih su mnogi ostali nedovršeni, besomučno trošio pare, ali izgleda da ipak nije išao dotle da carici „podvaljuje“ sela – makete. Saksonski plemić von Helbig, blizak carici Katarini, ljubomoran na ruskog kneza, navodno je „dosolio“ priču izmišljanjem trača o Potemkinovim selima. Trač se proširio i postao legenda.

Da li Beograd postaje „Potemkinov grad“? Posle fontane na Trgu Slavija od 1,8 miliona evra, novogodišnje rasvete koja je mesecima sijala, Beograd će, sledećeg proleća, dobiti jarbol od 120 metara na kome će biti postavljena zastava Srbije. Koštaće to „samo“ 200 miliona dinara, znači manje od 25 hiljada evra. U poređenju sa cenom fontane, zaista prava sitnica. Prema rečima gradonačelnika Beograda Siniše Malog, pare nisu problem, jer je grad toliko uštedeo, a i jarbol sa zastavom će privući turiste. Bar 90 hiljada Bugara će pohrliti u Beograd sledećeg proleća da se slika sa srpskom zastavom u pozadini.

Da nismo ipak mi koji kritikujemo ovakve poteze preterali? Vlasti rade, grade, trude se, a mi samo sedimo i „pljujemo“? Jesmo li zaista postali, što kaže predsednik Aleksandar Vučić, „paradigma gluposti i laži“? Šta je loše u postavljanju srpske zastave na Ušću? Smeta li nam srpska trobojka? Daleko bilo. Ništa u tome nije ni loše ni neobično. U mnogim zemljama su državne zastave visoko podignute i to ne samo u glavnom gradu već i po ostalim gradovima, selima, brdima, planinama… Kače ih neki po prozorima i terasama kuća. Neki zastave svoje ili tuđih država nose na majicama, vešu, čarapama… Sve zavisi od ukusa.

Normalno je da se države trude da podstaknu patriotska osećanja građana i da to i Srbija čini, ali taj cilj bi bio mnogo brže postignut kada bi nam država bila efikasnija i uređenija. Od himne, grba i zastave, mnogo je važnije kako država i državni organi tretiraju i poštuju svoje građane, te bi od isticanja srpske zastave na 120 metara visokom jarbolu, bilo mnogo važnije da imamo bolje pravosuđe, privredu, zdravstvo, školstvo… To je suština države, a zastava, grb, himna samo su pojavne forme. Kada bismo imali bolju, uređeniju i efikasniju državu, mladi bi u njoj ostajali da žive i rade i sigurno bi i kult zastave i državnih simbola bio snažniji, te se ne bi primećivao samo na proslavi sportskih uspeha.

Patriotska osećanja građana bi zato efikasnije od gigantske zastave na jarbolu ojačala nova Vlada Srbije, ukoliko ispuni neka od obećanja. Pošto smo otkrili ko je „dama u crvenoj haljini sa belim brushalterom“, meso koje je ostalo od proslave predsednika Vučića podeljeno deci u Zvečanskoj, a Skupština usvojila Zakon o ministarstvima, danas bi trebalo da čujemo i ekspoze buduće premijerke Ane Brnabić. Sudeći po najavama, rotiranje ministara Aleksandra Vulina i Zorana Đorđevića, najvažnija je novina Brnabićkine vlade. To baš ne sluti na dobro.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari