Mašala. „Prvo pa muško“, rekli bi narodi i narodnosti, građani i građanke ovih prostora, a ne neki „belosvetski“ Dizraeli, Kenedi, Čerčil ili, daleko bilo, Toni Bler. Mada navedene mnogi rado citiraju ovih dana i meseci, nekad s pravom, ali nekad ga baš preteraše. Da se vratimo „narodnim mudrostima“, politički krajnje nekorektna izreka „prvo pa muško“ mogla bi da se primeni na novu Vladu Srbije.

Prvi radni dan, okupili se, Kori malo kasnila, „prvi među jednakim“ blago je ukorio. Potom stiže mila gošća iz Brisela visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton. Izgrlila se i izljubila baronica Ešton sa premijerom Vučićem, primio je i predsednik Nikolić, govorila u Skupštini… Odličan početak nove vlade. Nije mala stvar kada odmah po izboru, nakon zvaničnih čestitki iz Brisela stigne tako značajna gošća i lično podrži formiranje nove vlade.

„Divno je videti Srbiju na putu ka EU i posvećenost svih u vladi ka tom putu jer je to put uspeha“, poručila je Ešton, koja ne sumnja u kapacitet premijera Vučića da „obori sve rekorde“, pa i u brzini priključenja EU. Po sistemu „ti meni serdare, ja tebi voj…baronice“, premijer Vučić je izjavio da je velika čast što je Ketrin Ešton došla. „Ona je najzaslužnija što je Srbija na EU putu i što je prihvatila Briselski sporazum jer je uvažila naše zahteve“, rekao je Vučić. Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi takođe veruje u Vučića i novu vladu. Ni Rusija, čini se, nema zamerke. „Rotirali“ se Aleksandar Antić i Zorana Mihajlović i „mirna Moskva“.

Brisel, obećava Ešton, neće pritiskati Srbiju da bira između EU i Rusije, što je više nego dobro. Popularnost Vladimira Putina među Srbima je tolika da bi pobedio i samog Vučića, a kamoli bilo kog zapadnog političara. Prema istraživanjima javnog mnjenja, većina u Srbiji jeste za članstvo u EU, ali ta većina je „tanka“, a emotivna vezanost za „majku Rusiju“ i posebno Putina tolika da, kada bi neko pitao građane, dileme ne bi bilo. Moskva je većini sigurno milija od Brisela, a EU ne bi bilo drago da „izgubi“ Srbiju.

Građani Srbije takođe su ushićeni novim premijerom. Spontano se više hiljada ljudi okupilo u nedelju ispred Skupštine, pozdravilo premijera Vučića i njegovu vladu. Da li će za koji mesec, kada budu, kako najavljuje premijer, usvojeni reformski zakoni, biti jednako ushićeni?

Dakle, međunarodna zajednica podržava Vučića, građani ga vole, samo ga tek poneki novinari „sapliću“. I to ni manje ni više nego RTS. „Radio-televizija Srbije, umesto da bude javni servis svih građana, služi kao svakodnevni poligon za prljave napade na predsednika SNS-a Aleksandra Vučića“, saopštila je ova stranka. Nije ovo prvi put da se SNS žali na tretman u medijima, verovatno ni poslednji. Ali, ako su mediji prema nekom blagonakloni, takvi su prema Vučiću i SNS, naravno ukoliko se izuzmu jedan-dva nedeljnika ili portala sumnjivog statusa. Saopštenje SNS je problematično sa još jednog aspekta. Ako RTS nije javni servis, onda je SNS kao vodeća stranka vlasti dužna da obezbedi da to postane. Samo što „javni servis“ ne znači da ta televizija treba da glorifikuje premijera Vučića, vladu, SNS. Mediji tome ne služe, bar ne u demokratskim društvima, a „naprednjacima“ bi bilo dobro da konačno shvate da njima i njihovom lideru mnogo više vredi jedan ozbiljan kritički ili humorističko-satirički tekst ili prilog nego hiljadu poltronsko-ulizičkih.

E, da mi je neko rekao da ću braniti RTS…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari