Od napada na kosovsku policiju u Banjskoj prošlo je desetak dana. Sahranjen kosovski policajac, sahranjena tri srpska napadača, a mi još ne znamo šta se i zašto desilo?
Mada svakodnevno dobijamo razne informacije, a snimak snimak stiže. Priština je javnosti ponudila snimke iz drona, a Beograd uzvratio audio snimkom navodnog svedoka. Mogu Vučića da proglašavaju medijskim magom, Kosovo i tamošnje institucije da zovu „takozvanim“, ali Kurti i zvanična Priština iz ovog slučaja izlaze mnogo jači. Ni intervju sa Kristijanom Amanpur ne pomaže, a videćemo šta će za CNN kosovski premijer reći. U „Ćirilici“ se verovatno pojaviti neće.
U meni ova dešavanja bude sećanje na mrske devedesete i davnašnjeg tajnog snimka koji je uzrujao tadašnju SFRJ. Nije tada bilo dronova i tehničkih novotarija. Sve se radilo starinski, tajne kamere i bubice. Glavni junak afere i snimka bio Martin Špegelj, nekadašnji partizan i general-pukovnik JNA.
Pretendovao navodno i na mesto načelnika Generalštaba JNA, ali bio „koloritan“ lik. Voleo je lov i slobodno vreme je koristio za obilazak lovišta JNA. Navodno je bio umešan u mnoge kriminalne radnje vezane za krađu vojne imovine. Kada je HDZ došla na vlast, okrenuo se Tuđmanu i učestvovao u naoružavanju Hrvatske.
Da bi javnosti pokazala šta sprema rukovodstvo Hrvatske, HDZ i Tuđman, operativci čuvene i hvaljene Kontraobaveštajne službe JNA rešili da tajno snime Špegelja, tadašnjeg ministra odbrane Hrvatske. Odlučeno je da se cela operacija obavi na vojnom poligonu Gakovo, kraj Virovitice, oktobra 1990. Najveći deo posla je odradio kapetan prve klase Vladimir Jagar, porodični prijatelj Špegelja. Urađeno kako je planirano, tj. akcija snimanja uspešno obavljena. Na snimku se svašta jasno čulo i videlo, za razliku od ovih aktuelnih.
Snimak prikazan tek 25. januara 1991. godine na TV Beograd u udarnom večernjem terminu izazvao je šok. Međutim, hrvatsko rukovodstvo je tvrdilo da je namešten i lažan. Pošto je sniman u kući, snega naravno nije bilo. Rukovodstvo JNA je tražilo da Špegelj bude uhapšen i da mu se sudi za izdaju. Do toga nije došlo. Martin Špegelj je otišao nekoliko meseci u Austriju, a kasnije se vratio u Hrvatsku i preuzeo komandovanje vojskom.
Ima li sličnosti sa dešavanjima u Banjskoj i snimcima kojima smo ovih dana bombardovani? Svakako da ima, mada su očite bitne razlike i to ne samo u tehnici već i političkim prilikama. Kosovskim Srbima bi, ipak uz sve razlike, bilo dobro da se prisete kako je Beograd izigrao njihove sunarodnike u Hrvatskoj, koje je najpre huškao na rat i otcepljenje, a onda prepustio na nemilost hrvatskim odbrambenim snagama. Možda bi mogli da shvate da ne treba da veruju navodnim borcima za slobodu vaskolikog srpstva, pogotovo onima koji su se toliko obogatili, na brz i sumnjiv način.
Špegelj je dobio nezavisnu Hrvatsku, ali je brzo postao žestoki kritičar Tuđmana i povukao se sa funkcija. Lagodno ipak živeo. Šta će biti sa Radoičićem? Verovatno se obezbedio. A četvorica poginulih? Porodice će ih se sećati, a vlasti u Prištini i Beogradu, po potrebi.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.