Rubrike tipa „Dogodilo se na današnji dan“ spadaju u redovne i za 17. februar u medijima će biti napisano i izgovoreno nešto kao: Na današnji dan 1600. italijanski filozof, astronom i matematičar Đordano Bruno spaljen u Rimu kao jeretik, na osnovu presude inkvizicije. Godine 1673. francuski komediograf i glumac Žan Batist Poklen Molijer umro pošto mu je pozlilo na pozornici dok je igrao u svojoj komediji „Uobraženi bolesnik“… Doći ćemo tako do 2008. godine kada je na današnji dan Skupština Kosova proglasila nezavisnost. Srbija naravno nije i neće priznati nezavisno Kosovo, ali je to učinilo više od 100 država.

Pre nekoliko dana, kosovski radio je izveštavao o tome kako na ulicama Prištine nema državnih zastava, ali zato ima transparenata kojima opozicija poziva na protest. Kosovska opozicija traži ostavku vlade zbog sporazuma o formiranju opština sa srpskom većinom, kao i o razgraničenju sa Crnom Gorom. „Protest opozicije najavljen za 17. februar, istog dana kada Kosovo obeležava osam godina nezavisnosti i nedostatak državnih simbola u glavnom gradu Kosova je zabrinuo građane“, izveštava ovaj radio. Reagovala je organizacija Inicijativa za progres, koja traži hitno ukrašavanje celog grada državnim zastavama, ali prištinske vlasti izgleda ne nameravaju ni da ukrašavaju grad ni da organizuju posebno slavlje. Nije da prištinski „Mali“ za razliku od gradonačelnika Beograda, ne voli slavlja. Organizovao bi Špend Ahmeti, kako se zove gradonačelnik Prištine, verovatno veličanstvenu proslavu da ne pripada opozicionom „Samoopredeljenju“, pa će danas biti na drugom radnom zadatku, protestu opozicije.

Priština će, kao i ostatak Kosova, danas tako biti podeljena na dva dela. Na vlast koja će slaviti praznik i opoziciju koja će protestovati. Osmi rođendan Kosovo dočekuje kao nedovršena država sa problematičnim odnosima ne samo sa Srbijom već i pojedinim moćnim državama, zatvorenim vratima brojnih međunarodnih institucija, bez vojske i definisanih granica, sa 35 odsto nezaposlenih i 30 odsto siromašnih građana. Godišnje dijaspora šalje oko 700 miliona evra, od čega živi za jedne „najmlađa evropska država“, za druge „južna srpska pokrajna“. Kriza se prelila i na politiku, pa je kosovski parlament paralisan blokadom opozicije, koja je u parlamentarni život patentirala i upotrebu suzavca.

Za koji dan Kosovo bi trebalo da dobije novog predsednika, a kandidat vladajuće koalicije je lider DPK i aktuelni ministar inostranih poslova Hašim Tači. Ukoliko bude izabran, iz Beograda mu sigurno neće stići čestitke. Njegov srpski „kolega“ Tomislav Nikolić naglašava da Srbija priznaje „posebnost“ Kosova, ne i nezavisnost. „Ako će priznavanje nezavisnosti Kosova biti uslov za članstvo u EU, ne moraju da nas prime“, ponavlja Nikolić.

Čini se da je novina to što zvaničnici Srbije sve češće kosovski slučaj povezuju sa ISIL. Na prvi pogled se to može činiti politički profitabilno, ali teško je povezivati proglašenje nezavisnosti sa ISIL. Kosovski problem stariji je od ISIL i sličnih terorističkih grupa i nije dovoljno to što muslimani čine većinu na Kosovu. Za nezavisno Kosovo borili su se i hrišćani među Albancima, a Srbija, nažalost, decenijama nije umela da integriše Kosovo i Albance u svoj društveni i državni sistem. Da li je danas drugačije? Šta bi Srbija kada bi se čudo desilo i Kosovo bilo vraćeno?

Za razliku od svoje mlade države koja slavi tek osmi, Ajša Raća nedavno je proslavila 100 rođendan. Posetila je tim povodom TV ekipa i vremešna gospođa, nekadašnja partizanka, setila se srećnijih vremena, ali i prokomentarisala sadašnju političku krizu na Kosovu. „Svi su postali lopovi“, poručila je ona. Zvuči poznato?



Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari