Početkom marta 2009. godine u Ženevi su se sreli Hilari Klinton koja je tada tek zasela u fotelju državne sekretarke SAD i šef ruske diplomatije Sergej Lavrov. Bilo je to vreme velikih očekivanja od tada nove administracije američkog predsednika Baraka Obame, a sekretarka Klinton želela je da okrene novu stranicu u odnosima sa starim hladnoratovskim rivalima. Ti odnosi su se od propasti SSSR kretali uzlazno-silaznom putanjom. Pokojnog Borisa Jeljcina su američki predsednici i javnost voleli, ali onda je došao malo „nezgodan“ Vladimir Putin i odnosi između Vašingtona i Moskve ponovo su zahladneli.

U želji da poprave odnose sa Rusijom, funkcioneri Obamine administracije su tada u političku upotrebu lansirali prigodnu reč „resetovati“ – „ponovo pokrenuti“. Klintonova je Lavrovu u Ženevi poklonila malu žutu kutiju sa crvenim dugmetom, koja je trebalo da simbolizuje želju Obamine administracije da resetuje odnose sa Rusijom, te je ta reč bila napisana na engleskom i ruskom. „Trudili smo se da pronađemo pravu rusku reč. Da li smo uspeli?“, pita nasmejana sekretarka Klinton ministra Lavrova. On joj takođe uz osmeh odgovara: „Niste. Napisali ste „peregruska“, što na ruskom ne znači resetovati, već preopteretiti“. Oboje su se onda nasmejali, uz komentar državne sekretarke: „O, to nikako ne želimo.“ Nije mi jasno kako se ozbiljnim državama dešavaju takvi gafovi? Zar je moguće da u Stejt departmentu niko ne zna ruski toliko dobro da ne može da prevede reč resetovanje? Ili je nešto drugo po sredi? Do resetovanja odnosa Vašingtona i Moskve, nažalost, nije došlo, već, sudeći po dijametralno suprotnim stavovima o različitim kriznim žarištima u svetu i zakonima usvojenim u Kongresu i Dumi, do „peregruske“.

Resetovanje je, međutim, ponovo u modi, i to na južnoslovenski način. Premijer Srbije Ivica Dačić založio se za „resetovanje“ odnosa između Beograda i Zagreba. Dačić koji je spreman da se sretne sa hrvatskim premijerom Milanovićem, smatra da su odnosi Srbije i Hrvatske u poslednjih nekoliko meseci zahladili i da bi procesom njihovog „odleđivanja“ bila zaokružena atmosfera dobre regionalne saradnje. „Srbija želi da bude promoter dobre saradnje i odnosa sa svim državama u našem okruženju“, poručio je Dačić, koji je dan-dva ranije bio u Podgorici i takođe se založio za bolje odnose sa Crnom Gorom. Tokom nedavnog boravka u Sarajevu Dačić ne samo da je na licu mesta sa Halidom Bešlićem otpevao „Miljacku“ već je najavio bolje odnose sa celom BiH, a ne samo njenim manjim entitetom RS. I predsednik Srbije Tomislav Nikolić je dao svoj doprinos, najavio da će ovo biti godina „pomirenja“ i izrazio spremnost da se sretne sa svima: hrvatskim predsednikom, kosovskom predsednicom, bošnjačkim članom Predsedništva BiH…

Šta reći sem da ovakve najave treba podržati, uz nadu da će ih slediti i konkretna dela i da neće biti cik-cak „izleta“, poput već „legendarnih“ Nikolićevih izjava o Vukovaru i Srebrenici, na primer. Ali, naravno da slična volja za resetovanjem odnosa mora da postoji i na drugim stranama: Zagrebu, Podgorici, Sarajevu… Ne bi nam valjalo da i kod nas umesto „resetovanja“ nastupi „peregruska“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari