Legenda kaže da je rahmetli Josip Broz Tito na početku sukoba sa Informbiroom 1948. godine, iz svog kabineta ljutito izbacio ambasadora SSSR koji je došao da mu deli savete šta da radi ne bi li izbegao Staljinovu kaznu. Navodno su pale I teške psovke, „majku ti božiju“ I slične. Naravno, iz usta „najvećeg sina naših naroda I narodnosti“, a ne sovjetskog ambasadora. Jugoslavije, Tita I SSSR davno nema, a ni dotičnog ambasadora, ali Aleksandar Vasiljevič Konuzin je tu. I nek je, da je živ I zdrav još sto leta.


Konuzin je opet uzburkao javnost Srbije, ali, za razliku od prošlih slučajeva, sada se izjasnilo Ministarstvo inostranih poslova Rusije, podržavši svog ambasadora. Verovatno se svi sećamo da se ruski ambasador Konuzin u subotu u Nišu pojavio za govornicom na skupu povodom trogodišnjice osnivanja Srpske napredne stranke i održao kraći govor u kome je izneo stav da je ova partija postala jedan od glavnih pokazatelja raspoloženja građana Srbije, čime je stekla mogućnost da pravi planove opštenacionalnog karaktera, ali istovremeno i odgovornost zbog poverenja i nade koje ljudi polažu u „naprednjake“. Samo što nije rekao „Glasajte za Tomu“, ali kao da jeste.

Obraćanje ambasadora na stranačkom skupu, suprotno je uobičajenoj diplomatskoj praksi, ali je za razliku od ranijih slučajeva, Beograd sada reagovao. Doduše, ne diplomatskom notom već izjavama za medije. Liga socijaldemokrata Vojvodine zatražila je da ambasadora Rusije u Srbiji Beograd proglasi“personom non grata i protera iz zemlje. Konuzinov mandat u Beogradu je inače počeo aprila 2008. godine, koji mesec pre aktuelne vlade, pa mu „rok“ ionako uskoro ističe. Konuzinu, a za vladu ćemo videti. Potpredsednica DS Jelena Trivan ocenila je da je nastup ambasadora Konuzina, „prilično neuobičajena diplomatska praksa“. Trivanova se inače „loše oseća“ zbog činjenice da u Srbiji ambasadori imaju veći značaj nego što im pripada“. Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić je rekao da se ruski ambasador svojim izjavama na mitingu SNS još jednom umešao u unutrašnju politiku Srbije. „Siguran sam da Rusija ne bi volela da to isto tamo rade strani ambasadori“, rekao je Đelić. Tako je Đeliću, ali Rusija je Rusija, a Srbija Srbija I nije Konuzin jedini ambasador koji se mešao I meša. Drugi su samo suptilniji. Podvlačim da je Đelić rekao da se Konuzin „još jednom umešao u unutrašnju politiku Srbije.“ A zašto je Srbija otćutala ranija mešanja?

Poslednjih meseci bila su dva Konuzinova „ispada“. Krajem leta su na prijemu u Ruskoj ambasadi viđena osuđena lica, (Svetlana Ražnatović I Siniša Vučinić, zar ne?). Prošlog meseca je održao govor, patriotsko-nacionalističko predavanje, (Ima li ovde Srba?) na beogradskom skupu o svetskoj i regionalnoj bezbednosti. Kako je reagovao Beograd? Nikako, ako izuzmemo prigodne izveštaje u prigodnim medijima I izjave neimenovanih izvora bliskih vlastima da je Konuzin sad baš preterao. Boris Tadić I ostali čelnici vlasti su odstajali pristojno vreme na prijemu, nije ima izgleda napamet palo da demonstrativno odu, protestne note nije bilo ni u jednom slučaju. Vlast je stoički podnela uvređenost, a javnost reagovala suprotno, Konuzinu su u centru Srbije pojedinci ljubili ruke, ubeđujući ga da u ovoj zemlji ima Srba. Pojavili se I plakati „Konuzina za predsednika!“ I šta se sada vladajuća koalicija buni? Srbija je ne samo mala I nejaka, već je I dozvolila da je ambasadori svake iole veće I moćnije zemlje „treniraju“. To nije problem tih država, pa ni Rusije, već Srbije. Samo što je ambasador Konuzin stvarno preterao, ali šta će? Slovenska duša, pa se teško kontroliše.

Ministarstvo inostranih poslova Rusije se izjasnilo I saopštilo da učešće ambasadora Rusije u Srbiji Aleksandra Konuzina na skupu SNS smatra uobičajenom diplomatskom praksom. „Održavanje kontakata sa svim političkim snagama države u kojoj ambasador boravi i učešće na različitim manifestacijama koje one organizuju predstavlja uobičajenu međunarodnu diplomatsku praksu“, naveli su u ruskom ministarstvu, prenosi RIA Novosti. Ruska agencija prenosi da su se krajem nedelje u medijima pojavile informacije o učešću Konuzina na skupu ove opozicione stranke. To je, kako se navodi u saopštenju ruskog Ministarstva inostranih poslova, „poslužilo kao povod nekim srpskim političarima da govore o navodnom pokušaju mešanja ambasadora u unutrašnje stvari Srbije“. Što, naravno, nije tačno. Rusi su, dakle, rekli šta su imali – Konuzin se nije mešao, a ko suprotno kaže kleveće I laže.

Time je stavljena tačka na raspravu na ovu temu. Bar do sledećeg Konuzinovog ispada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari