Slučaj „fotomontaža“ je počeo u subotu, 19. juna. Na humorističkoj strani Blic je objavio fotomontažu muftije Muamera Zukorlića u pravoslavnoj svešteničkoj odori sa krstom na glavi. Nisam je videla, ali mi je slikovito opisala zgrožena rođaka, takođe muslimanka. „Muftiji stavili krst na glavu, a u ruku onaj štap što nose popovi, strašno“, uzrujano mi je objašnjavala.

Mešihat Islamske zajednice u Srbiji, na čijem je čelu Zukorlić hitro je reagovao. Najoštrije je osudio objavljivanje fotomontaže, zatražio izvinjenje i „simboličnu nadoknadu“ od 100 miliona evra. „Ovim činom javnosti se šalje jasna poruka o pokrštavanju muslimana, gdje nije pošteđen ni najviši vjerski autoritet“, saopštio je Mešihat. Glavni i odgovorni urednik Blica Veselin Simonović odmah se izvinio muftiji Zukorliću, građanima muslimanske veroispovesti i Islamskoj zajednici u Srbiji. Izvinjenje Uredništva koje je fotomontažu nazvao neprimerenom, nepotrebnom i nepromišljenom objavljeno je u nedelju. Uredništvo je izrazilo žaljenje zbog činjenice da se neko mogao osetiti povređenim zbog objavljenog priloga i utvrdilo da se Blic svih ovih godina zalaže za versku slobodu svih građana i toleranciju među pripadnicima različitih veroispovesti.

Slučaj „fotomontaža „ se nastavlja u ponedeljak kada na vanrednoj sednici Mešihat Islamske zajednice u Srbiji usvaja odluku da u subotu, 26. juna, održi Sabor povodom fotomontaže. Od predsednika Srbije Borisa Tadića Mešihat traži da se javno izjasni o fotomontaži, najavljuje krivičnu prijavu radi utvrđivanja odgovornosti nadležnih u Blicu i tužbu za utvrđivanje „simbolične nadoknadu u iznosu od 100 miliona evra“. U svim džamijama na području Islamske zajednice, na prvoj narednoj džumi (molitva petkom) biće pročitan proglas osude ovog čina koji predstavlja ‘’presedan u javnom ophođenju medija prema verskim velikodostojnicima’’. Mešihat Islamske zajednice u Srbiji će o „slučaju“ obavestiti međunarodne islamske organizacije i institucije, kao i ambasade muslimanskih zemalja u Beogradu, navodi se u saopštenju.

Slučaj „fotomontaža“ ponovo otvara mnoga pitanja: da li smo mi muslimani osetljiviji od pripadnika drugih veroispovesti, da li smo zaista izloženiji diskriminaciji i uvredama ili nam se možda to pričinjava? Nemam dovoljno prostora za širu elaboraciju jer bi zahtevala osvrt na pojedine događaje u našoj bližoj i daljoj okolini i prošlosti, ali govoreći samo o ovom izdvojenom „slučaju“, sigurna sam da skoro svaki musliman fotomontažu ovog tipa smatra uvredljivom. Nije uopšte Zukorlić u pitanju. Da su na slici bili Ugljanin, Ljajić, Zilkić, Jusufspahić ili neki NN musliman, to bi takođe bila uvreda. Samo što ne verujem da bi njih većina ovdašnjih medija „upotrebila“ u tu svrhu. Zukorlić baš dođe „zgodan“. Ambiciozan, bio nosilac liste Bošnjačke kulturne zajednice na izborima za bošnjački nacionalni savet, osvojio najviše glasova, što je mnoge navelo da pokrenu pitanje sekularnog karaktera Srbije. Bili na nekim drugim listama visoki sveštenici nekih drugih religija, ali njih niko nije primetio. Kao što se ne primećuje da je na čelu Saveta RRA vladika SPC. Ili to ne ugrožava sekularizam?

Jednostavno, krst nije simbol islamske religije već hrišćanske i šta ima da ga neko „prilepljuje“ bilo kom muslimanu? To je duhovito? Dokaz slobode izražavanja? Jadni su smisao za humor i sloboda izražavanja ako se svode na uvredu pripadnika drugih religija, nacija ili vera. Naročito kada pripadnici tih religija, nacija ili vera jasno stavljaju do znanja da im tako nešto smeta. I kada su, poput muslimana u Srbiji, neretko suočeni sa sumnjičenjem da su „ostaci“ viševekovne otomanske vlasti, poturice, za koje bi bolje bilo da se vrate „veri pradedovskoj“ ili isele u Tursku, Saudijsku Arabiju… Ko misli da preterujem, nek pročita komentare na različitim sajtovima, pri tom ne mislim na „Obraz“ i slične već mnogo „liberalnije“, kad god je neka „muslimanska“ tema na dnevnom redu. Razumem nezadovoljstvo i uvređenost muftije Zukorlića. Pogotovo što je „na tapetu“ mnogih medija duže vreme. Doduše, ume i on žestoko da uzvrati, što nije ni čudo, takve su naravi ljudi iz okoline Tutina.

Nemam, međutim, razumevanje prema praksi isticanja milionskih odštetnih zahteva, rešavanja svih nesporazuma preko sudova i najviših instanci. Svako ima pravo da tuži medije ukoliko se oseća uvređenim, Danas je bar takve tužbe dobijao i nažalost dobija, ali ne treba preterivati. Čemu nastavak dizanja prašine oko ove nesrećne fotomontaže? Čemu „simbolična nadoknada“ od 100 miliona evra? Kada je u subotu Mešihat pomenuo tu „simboličnu nadoknadu“, shvatila sam to kao šalu, ali izgleda da nije. No, možda i jeste, videćemo. Postoji jedna lepa arapska reč, vrlo rasprostranjena i često korišćena među muslimanima – sabur, što znači strpljenje, uzdržanost, razboritost. Sabur i međusobno razumevanje su očigledno svima potrebni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari