Ima li gore stvari nego živeti u Srbiji i imati dobro pamćenje? Sećati se šta su pojedini političari govorili i radili ranije, a u šta nas danas ubeđuju? Naravno, nije to specifičnost ovdašnjih političara. Nisu drastično različite ni njihove kolege u svetu, ali slaba je to uteha. Još danas imamo internet, pa ako smo nešto i zaboravili, možemo da se podsetimo. Ako otvorite jutjub, na primer, ukucate vucic, bulevar ratka mladica, otvara se gomila snimaka, iz različitih perioda.

Na prvom, datum 26. maj 2007. vidi se izveštaj televizije koja više ne postoji. Reporterka izveštava da se bitka za nekadašnji Bulevar AVNOJ-a, nastavlja između pristalica radikala i „Obraza“, koji ne žele da ova novobeogradska ulica dobije ime ubijenog premijera Srbije Zorana Đinđića i Liberalno demokratske partije koja ne dozvoljava da ona bude oblepljena plakatima sa imenom Ratka Mladića, optuženika za najteže ratne zločine.

Izmenu naziva Bulevara AVNOJ-a u Bulevar Zorana Đinđića odobrio je tadašnji ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković (DS), čime je izazvao akciju Srpske radikalne stranke nazvanu“'Sloboda u pet do 12″, koju je predvodio tadašnji generalni sekretar SRS Aleksandar Vučić. Vučić je na zgradu televizije B92 na novobeogradskom Bulevaru AVNOJ-a zalepio plakat „Bulevar Ratka Mladića“. „Ovo je naš način da pokažemo da ne mogu da nas uplaše i da je Srbiji sloboda bila i ostala najvažnija, pa neka dođu da i nas uhapse“, rekao je Vučić tom prilikom, koga su pristalice pozdravile skandiranjem „Aco Srbine“. Okupile se dve strane, nije ih bilo puno, ali bili su glasni. Na jednoj strani simpatizeri SRS i „Obraza“ i uzvici „izdaja“, „ustaše“. Na drugoj LDP i skandiranje „u Hag“. Između njih novinari i policija.

U nedelju, 29. maja 2016. Vučić je, u ulozi mandatara za sastav nove Vlade Srbije i predsednika Srpske napredne stranke, gostujući na TV Pink, najavio da će 2018. na 15-godišnjicu ubistva, u Beogradu, na Studentskom trgu, podići spomenik ubijenom premijeru Đinđiću. „U Srbiji su reformatori stradali i zbog toga što Srbi često od emocija i ostrašćenosti ne vide dalje“, dodao je Vučić, čija je najava izazvala brojne reakcije. Demokratska stranka je saopštila da podizanjem spomenika ubijenom Đinđiću neće biti zaboravljeni napadi na njega njegovih političkih protivnika.“Prezirali su ga i proganjali dok je bio živ, obračunavali se sa njim kada je ubijen. Nikada neće razumeti ni njega, ni njegovu politiku i nikada neće shvatiti zbog čega je ceo život bio protiv njih. Sto spomenika neće promeniti tu činjenicu“, poručile su demokrate. Naprednjake je „šokirala“ „sramna izjava“ Bojana Pajtića. „Pitamo Bojana Pajtića i DS šta ih je sprečavalo i zbog čega se nisu setili, tokom svih ovih godina, da podignu spomenik Zoranu Đinđiću?“, odgovorila je SNS.

Zoran Đinđić sigurno zaslužuje obeležje u glavnom gradu. Treba Srbija i Vlada Srbije da neguje uspomenu na ubijenog premijera. Lepo je što je Aleksandar Vučić doživeo političku metamorfozu, prosvetljenje i od propagatora ratnih zločina i zločinaca, postao pomiritelj i reformator. Ali sve treba da ima svoje granice. Jednostavno, nije lepo da Vučić otkriva spomenik Đinđiću. Borislava Pekića nije toliko pljuvao, pa ajde da taj spomenik na Cvetnog trgu i prođe, ali da Vučić inicira i podiže spomenik Đinđiću? Politika svašta trpi, ali čak i u politici i u Srbiji treba da postoje neke moralne granice.

Treba li se uopšte obazirati na najave nečega što će se desiti za dve godine? Sudeći po uobičajenom tempu, do tada možemo imati nove izbore. Da vidimo zato prvo da li ćemo, kako je najavio mandatar za „desetak dana“ saznati ko je i po čijem naređenju rušio u Savamali. I to „precizno i bez laži“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari