Šefovi diplomatija članica EU, u vreme pisanja ovog teksta, još su zasedali, ali je izvesno da će podržati dodeljivanje Srbiji statusa kandidata. Biće to mali, ali značajan korak na putu do Brisela, a o tome šta nas sve još čeka, bolje da ne razmišljamo u ovim radosnim trenucima. Radosnim naravno za one koji su „za“ članstvo Srbije u EU i čiji je broj, mada u padu, ipak nešto veći od onih koji se tome protive. Dok čekamo dobre vesti iz Brisela, možda je bolje da ne gledamo napred, jer je pred Srbijom težak put pregovora i ispunjavanja standarda za članstvo, ali još je bolje da se ne osvrćemo nazad, pogotovo ne na bližu prošlost.
Od prošlosti, međutim, ne možemo pobeći, ma koliko to mnogi želeli. Tako je u ponedeljak, 27. februara, obeležena 19-godišnjica otmice 19 putnika, državljana SRJ, (18 Bošnjaka i jednog Hrvata) iz voza Beograd – Bar u stanici Štrpci. Oteli su ih, mučili I ubili pripadnici jedinice pod komandom Milana Lukića, „haškog sužnja“ koji je zbog ratnih zločina u istočnoj Bosni u Haškom sudu prvostepeno osuđen na doživotnu robiju. „Domaće“ sudstvo, I to ono u Crnoj Gori presudilo je samo jednom članu Lukićeve grupe. Istraga o Štrpcima još traje, objašnjavaju u Tužilaštvu za ratne zločine Srbije. U jezeru Perućac pronađena su tela trojice otetih, za ostalim se još traga.
Za razliku od porodica haških optuženika, porodice otetih u Štrpcima ne primaju pomoć države i nemaju rešen status. Godišnjica otmice u ovdašnjim medijima prošla je skoro nezapaženo. Zvanični Beograd je dostojanstveno prećutao godišnjicu. Oglasile su se NVO, pojedine bošnjačke stranke, plus LDP, oba Bošnjačka nacionalna veća (od države priznato i nepriznato), opština Prijepolje primila rodbinu devet žrtava iz ovog grada, dodelila im skromnu pomoć, položeni su venci na spomenik otetim u Prijepolju. Po tradiciji, Islamska zajednica u Srbiji održala je komemorativnu akademiju „Štrpci bez mezarja“, šetnju do spomenika otetim, molitvu ubijenim. Ove godine je broj učesnika na skupu IZ bio, čini se, veći od ranijih, možda i zbog toga što je u goste došao reis-ul-ulema Mustafa Cerić.
Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić je rekao da je zločin u Štrpcima obavijen ćutnjom. „Ranije su ćutali Dobrica Ćosić kao predsednik Jugoslavije i Slobodan Milošević kao predsednik Srbije i ćutanjem omogućili otmicu i likvidaciju Bošnjaka. Ćuti i današnja vlast, dvanaest godina od demokratskih promena“, primetio je Zukorlić.
Ćuti Srbija i o nekim drugim zločinima, ne pokazuje naročitu želju da pomogne ni porodicama žrtava većinskog, srpskog, naroda, pa što bi „manjincima“? Prirodna je potreba čoveka da potiskuje sećanje na tragične događaje jer život ipak, (za nekog) teče dalje, no ova država i društvo neće moći da raskrste sa prošlošću i naprave iskren iskorak (prazne rezolucije i deklaracije u to sigurno ne spadaju) bez istinskog suočavanja. Ne zbog Brisela već sebe i naroda ovih prostora. U suprotnom, Srbiju će uvrediti još neki holivudski film, a ni EU nam neće puno vredeti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.