Skoro nezapaženo prošla je vest da je Apelacioni sud ukinuo presudu Prvog osnovnog suda, kojom je troje lekara privatne klinike „Decedra“ osuđeno na po 15 meseci zatvora zbog nesavesnog lečenja Jelice Radović (19), koja je umrla nakon rutinske operacije čukljeva. Predmet je vraćen na ponovno suđenje. Jelica Radović operisana je 5. septembra 2006. godine, a umrla četiri dana kasnije od sepse. U obrazloženju Apelacionog suda navodi se da je presuda nerazumljiva jer u njoj nisu jasno naznačene činjenice i okolnosti u vezi sa nesavesnim lečenjem koje se okrivljenima stavlja na teret.
Anja Grahovac, trogodišnja devojčica, umrla je 4. juna 2007. godine tokom rutinske operacije katarakte u privatnoj klinici „Perfekta“. U optužnici koju je Okružno tužilaštvo podiglo 2009. godine tvrdi se da su lekari prekasno reagovali. Suđenje nije daleko odmaklo jer je nakon dva veštačenja, koja su ostavljala mogućnost lekarske greške, treće, odlučujuće superveštačenje, to potpuno isključilo. U superveštačenju se navodi da nije poznato šta je izazvalo nedostatak kiseonika u Anjinom mozgu tokom hirurške intervencije. Anjin otac Aleksandar Grahovac ogorčen je ovakvim rezultatom, ali i što ni posle šest godina niko nije odgovarao za smrt njegove ćerke. Porodica nastradale devojčice otvorila je „Fejsbuk“ stranicu „Pravda za Anju Grahovac“.
Možda su Jelica i Anja umrle sticajem tragičnih okolnosti. Možda lekari zaista nisu krivi, ali zar nije čudno da u Srbiji slučajevi nemara i nesavesnog lečenja nikada, ili bar retko dožive sudski epilog? U Srbiji postoji i Lekarska komora, koja ima i svoj Sud časti i valjda bi samim lekarima trebalo da bude važno da „odvoje žito od kukolja“? Ima, međutim, i „svetlih primera“. Lekarska komora je 2011. dečjem hirurgu dr Nebojši Zlatanoviću iz Kliničkog centra Kragujevac trajno oduzela licencu za rad nakon što je pravosnažno osuđen na osmomesečnu zatvorsku kaznu (?!) zbog nesavesnog lečenja četvorogodišnje devojčice Mile Andrić. Suđenje je trajalo 12 godina, a mala Mila umrla je 2. oktobra 1998. godine, posle komplikacije zbog zavezanih creva.
Lekari nisu bogovi, nekada leka nema. Prirodno je i da ponekad pogreše, pogotovo kada rade u ovako lošim uslovima kakvi su u zdravstvu Srbije. Mada, ako su tačne informacije da država, na predlog pojedinih direktora zdravstvenih ustanova, razmišlja da kupi bankrotiran Beogradski KBC, para verovatno ima, samo su loše raspoređene. Radi sebe i svoje profesije lekari bi trebalo da se ozbiljnije pozabave svojim greškama, kazne one koji to zalužuju i da se podsete šta piše u Hipokratovoj zakletvi. Ako zakažu država i lekarski esnaf, lako se može desiti da sutra neko pravdu uzme „u svoje ruke“.
Ali, koga još zanimaju Jelica i Anja, sem njihovih bližnjih? Uskoro kreću „Kardašijevi“. Šta će Stanija, Era, Ekrem? Kako će preživeti konkurenciju čuvene američke rijaliti porodice? Reklama poručuje da je brak najpoznatije Kardašijeve trajao 72 dana, a brakorazvodna parnica 536. Druga se dva puta porađala pred kamerama, a ostali… Mene, ipak, više zanima gde je i šta radi bivši, dugogodišnji ministar zdravlja Tomica Milosavljević? Ako ni zbog čega, oboje patimo od diskus hernije. On operisao u Minhenu, ja u Beogradu, na KBC.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.