Dok se države bivše Jugoslavije bave „odjecima i reagovanjima“ na referendum u RS, svet je zauzet analizom prvog TV duela kandidata za budućeg predsednika SAD Hilari Klinton i Donalda Trampa.

Žestoko su debatovali, a prve analize pokazuju da je Klinton ostavila bolji utisak. Neće joj to doneti pobedu, jer TV debate ipak nemaju presudan uticaj na izjašnjavanje birača. A i ima ih još dve.

Ko će naslediti Baraka Obamu u Beloj kući pitanje je koje muči svet, što je razumljivo pošto je reč o i dalje najmoćnijoj zemlji. Prema izveštajima medija, Rusi su, tako, mnogo više zainteresovani za američke predsedničke nego nedavne parlamentarne izbore u svojoj zemlji. Verovatno zato što na njihovim izborima nema neizvesnosti. Rusi sa simpatijama gledaju na Trampa i većina bi mnogo volela da on bude budući američki predsednik. Sudeći po našim medijima, sličan stav ima i većina građana Srbije, a Tramp je izrazito popularan među najbrojnijim narodom ovog prostora. Zašto Srbi toliko simpatišu Trampa? Narodski čovek, kaže šta misli, „lupi i ostane živ“, pljuje sve i svašta, od pripadnika drugih vera, rasa i nacija do političara, koji samo pričaju a ništa ne rade. On će „Ameriku ponovo učiniti velikom“, zaposliti nezaposlene, izlečiti bolesne, izgraditi puteve i mostove, pomeriti reke i planine i naravno podići zidove i rampe prema „uljezima“ koji ugrožavaju „američki način života“. Naravno, kandidatkinja Demokratske stranke mnogima je izrazito nesimpatična pre svega zbog politike njenog supruga Bila Klintona.

Kriza je, ljudi su razočarani, ali da neko siromašan i nezaposlen, glasa i podržava bogataša koji širi mržnju, a sam je sve dobio „na tacni“, bankrotirao više puta pa se bogatio na sumnjiv način, po svojoj prilici izbegavao da plati porez… Osiromašeni glasač misli da će mu takav kandidat poboljšati život? Ne deluje baš pametno. Sve smo to mi već preživeli. „Od Bregzita sam počela da govorim da možda nismo na začelju nego, bogami, da smo avangarda. Argumenti koji su pobedili u Britaniji nisu ništa pametniji od argumenata korišćenih za razbijanje Jugoslavije, ono „svoj na svome“, „vratiti svoju naciju sebi“. I ovo što Tramp govori smo čuli od kraja osamdesetih milion puta“, izjavila je nedavno istoričarka Dubravka Stojanović.

Mnogi ovdašnji mediji ubeđuju Srbe da će im svanuti ako pobedi Tramp, jer je navodno na strani Srba i Srbije. Prema pisanju tiražnog Kurira, Tramp je osudio bombardovanje NATO 1999. i podržava Šešelja. „Americi su potrebni saveznici u borbi protiv islamskog terorizma koji imaju ratno iskustvo u borbi protiv tog zla, a u Evropi su to Rusi i Srbi. Šešelj je pravi čovek koji može da se stavi na čelo te borbe“, navodno je rekao Tramp. Kada se i protiv kojih „islamskih terorista“ borio lider radikala? Ono kad je pucao na opkoljeno Sarajevo? Šta još možemo da pročitamo o američkim predsedničkim izborima i njihovog uticaja na Srbiju? „Šiptari“ spremaju pokolj Srba ako pobedi Hilari Klinton. A ako pobedi Donald Tramp „Šiptari“ su u panici, jer on ne podržava nezavisno Kosovo, pa će valjda da ga vrati Srbiji. Čak i da se to desi, što baš i nije moguće, šta bi Srbija radila s Kosovom?

Nije ovakvo očekivanje od američkih izbora ovdašnja specifičnost. Ceo svet je od aktuelnog predsednika Obame očekivao dramatičan zaokret američke politike. Čak je i Nobela dobio kao podstrek i šta je uradio? Veliko ništa. Nadu i očekivanja imali su i moji muslimani nakon čuvene posete Obame Kairu 2009. godine. Kada je ušao u salu kairskog univerziteta, studentima se obratio sa „Selam alejkum“, pozvao na novi početak u odnosima između SAD i muslimana, srce nam je zaigralo i šta je uradio? Veliko ništa na kvadrat.

Zašto bismo se uopšte brinuli za američke izbore kada nam je premijer Vučić obećao veće plate i penzije od januara. Valjda sledeće godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari