Ana Frank u opancima 1

Dve stranice čuvenog dnevnika Ane Frank, koje su bile prekrivene braon zaštitnim papirom, konačno su „ugledale“ svetlost dana.

Koristeći tehnike digitalne obrade fotografija, naučnici su uspeli da otkriju da su na skrivenim stranicama napisane nepristojne šale, kao i objašnjenja koja se tiču seksa i prostitucije.

Ovih dana, na četvrtu godišnjicu smrti „oca nacije“, iznova su evocirane uspomene na Dobricu Ćosića, njegove opservacije i mudrolije, ali i dnevničke zapise koji su obeležili kraj životnog veka jednog od vodećih pisaca Srbije.

Nema apsolutno nikakve veze između Ane Frank i Dobrice Ćosića, osim što je ona, ispostaviće se tajno, makar malo promišljala o seksu i prostituciji, a Dobrica Ćosić se vrlo javno i neskriveno bavio mentalnom prostitucijom.

Još najmanje jedna razlika postoji između Ane Frank, malodobne žrtve nacističkog pohoda, i Dobrice Ćosića, prebrižne šumadijske Ane Frank, žrtve nedokazane Srbadije koja nema razumevanja za mudrolije brižnog Pisca: Ana, jedna od najpoznatijih žrtava Holokausta, umrla je u koncentracionom logoru i njen dnevnik u kojem je opisala život u krovištu kuće za vreme nacističke okupacije objavljen je posle njene smrti; Dobrica je živeo i stvarao u svojevrsnom balkanskom konclogoru, ali uz pomoć „vlasnika“ logora štancovao svoje parapolitičke invektive, slutnje, strahove i savete – kao da nikad nije bio deo pogibelji; kao da nikad nije bio „mali od palube“ na „Galebu“; kao da nikad nije bio neformalni nacionalistički parlafon; kao da nikad nije bio ni „otac nacije“ ni „nacionalistički ćaća“ (pa i ćata, svejedno); kao da nikad nije podržavao Miloševića; kao da nikad nije na krilu cupkao Koštunicu; kao da nikad nije mudro, a kako bi drugačije, savetovao Đinđića…! Sve je to Pisac bio (i radio), pa i malo više od toga, ali je to iz njegovih dnevnika volšebno nestalo; manjak mastila, inspiracije, toalet-papira, čega li…?!

„…Našao sam se u kupatilu i zaboravljeno, nečim obuzet, sedeo na klozetskoj šolji.

Prikazao mi se Dušan Katić! Pojava Dušana Katića u kupatilu nije me iznenadila jer su me sve važne ličnosti iz mojih romana često posećivale i besedile sa mnom dok sam u kupatilu, valjda kada je izvesno da sam sam. Zahvaljujući takvom običaju mojih književnih junaka, u toj sam odaji rešavao i neke najteže nedoumice u svojim rukopisima i potom sa tim idejama ispisivao bolje stranice…!“ (Dobrica Ćosić, U tuđem veku, str. 204).

Slučajno, poput dve stranice Aninog dnevnika, otkriven je i ključ Ćosićevog stvaranja, ali tajna – zašto je u dnevnike pisao to što je pisao ovaj najpoznatiji srpski meteorolog i tumač vremenskih prilika („Vreme smrti“, „Vreme zla“, „Vreme nade“, „Vreme iskušenja“, „Vreme otpora“, „Vreme vlasti“, „Vreme poraza“, „Vreme zmija“ …), čini se nikad neće razobličena.

A na klozetskoj šolji i tapetu Dobrice Ćosića bili su Milo Đukanović – „dete komunizma“; Biljana Plavšić – „očajnica i preplašenica“; Vojin Dimitrijević – „NATO-intelektualac“; Sonja Biserko – „Udbin agent“; Borka Pavićević – „pretenciozno žensko čeljade“; Mirko Kovač – „prohrvaćeni podlac“; Nataša Kandić – „srbofob“; Biljana Kovačević Vučo – „srbomrzačka advokatica“; Bora Ćosić – „profesionalni antisrbin“; Bogdan Bogdanović – „prodana duša“; Dejan Medaković – „režimski čovek“ i „poltron“…!

Mira Marković je bila „zlo“ i „nerazumna žena“, „spremna na sve“; Vojislav Koštunica „kolebljivi strateg kao i Slobodan Milošević“; a Milošević – „podlac“, „slabić“, „kukavica“ i „vlastoljubac“…!

Nije štedeo ni Zorana Đinđića: „Autokratu Miloševića smenio je autokrata Đinđić“; „Đinđić je lako obezbedio prvo mesto u rušenju srpskog nacionalnog dostojanstva“; „Đinđić, ‘mali Sloba’, kako ga nazivaju, može ponoviti na višem stupnju Miloševićevo vlastodrštvo“ ili „Đinđić se razotkriva kao beskrupulozan pragmatičar, makijavelist, kažu i srebroljubac“!

I još samo ovo: ne mnogo pre atentata Đinđić je imao jedan dugačak razgovor sa Ćosićem. Posle svega što je o Đinđiću napisao, Ćosić će u dnevničkim beleškama verifikovati lični „restart“:

„Ja sam mu dao nekoliko mojih ideja za novu nacionalnu i državnu politiku, koje je on inteligentno razrađivao… Posle razgovora, otišao sam spokojan i radostan: Zoran Đinđić je politički sazreo“!

Milan Kundera, sabrat po peru Dobrice Ćosića, napisao je svojevremeno da „neke knjige treba držati u kavezu i pokazivati ih samo odabranoj publici jer mogu da načine veliku štetu“. Nije pristojno, ali je pošteno reći makar i prilikom obeležavanja smrti „oca nacije“: stvaralački napor D. Ćosića, sažet u hiljade strana dnevničkih beležaka, najžešća je politička pornografija i najštetnije štivo koje je ovde ugledalo svetlost dana.

P. S. Ovaj tekst pisan je dan pre nego što će izabrani kompletni idioti izglasati kompletnog idiota da brine o finansijama kompletnih i nemih idiota!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari