Antikolumna

* Sad će patriotska piskarala da graknu: jeste, lako je bilo Francuskoj, Francuska je imala demokratsku tradiciju, svi su joj pomagali, a nama - osim Rusije - svi poturaju klipove u točkove naše revolucije

Ostavite komentar


  1. Jeste, lako je bilo Francuskoj, njoj Rusija nije pomagala kao što nama "nesebično pomaže".

  2. Pa, da, samo De Gol nije pravio reprizne inauguracije da podilazi grandioznoj sujeti nego je uzeo na sebe da razmrsi alžirsko klupko za bolkjitak Pete Republike.

  3. Jedna od bitnih razlika između našeg i francuskog Kosova (Alžira) je u tome što su u francuskom, pored pomenutih etničkih Francuza, živeli brojni intelektualci, poput Kamija, dok u našem, posle Nušića, nije boravio ni jedan. Moguće rešenje za taj problem bi bilo da De Vučić ukazom na isto postavi Basaru za neku vrstu ambasadora dobre volje..

  4. Može se reći da se posle čitanja Dnevnika jednog nikoga, Basara bacio na ponovno čitanje Dnevnika jednog nekoga.

  5. Naravno da Francuzi ne pevaju citiranu pesmicu o petokraki, već onu o svom nacionalnom simbolu: "Ko ne voli Galskog petla/ ne video dnevnog svetla".

  6. Izgleda da Basara analitičar nije dorastao Basari književniku. Porediti ovako neporedive stvari je, u najmanju ruku, uvredljivo. S druge strane, kada bi se umesto Alžira stavila Galija za poređenje, voleo bih da vidim bilo kog Francuza kako bi se ponašao. Ili, možda ja grešim, možda je Kosovo i Metohija teritorija u Africi koju su Srbi kolonozirali i izrabljivali naseljavajući svoje stanovništvo vršeći zločine svih vrsta.
    ožda i Basara predloži jednog dana neko rešenje ne polazeći od pretpostavke da su Srbi i njihov nacionalizam krivi za sve. Možda.

  7. @Stefan Jakšić,

    Država Srbija je u vreme osvajanja Kosova počinila zločine koje kosovski Albanci pamte kroz generacije. Posledice kusamo danas, i još ćemo kroz ko zna koliko naših generacija – čak i da nam je već sada neki domaći De Gol na vlasti.

  8. Po jednoj anegdoti, pošto je Alžir stekao nezavisnost, jedan novinar je upitao De Gola: “Gospodine generale, zašto ste se tako lako odrekli francuskog Alžira”? De Golov odgovor je glasio: “Pun naziv mesta gde ću se povući u penziju je Colombey-les-Deux-Églises (Kolombej sa Dve Crkve). Ako bismo sada zadržali Alžir, kroz nekoliko generacija to bi se mesto nazivalo Colombey-les-Deux-Mosquées (Kolombej sa Dve Džamije)“!

  9. @ S. Božić – I pored toga što se Francuska pre više od pola veka povukla iz Alžira, Kolombej sa Dve Crkve će se jednoga dana ipak zvati Kolombej sa Dve Džamije.

  10. @Poletarac
    Šta mi Srbi sve pamtimo pa niko ne haje zbog toga. Nemoj samo o tim masovnim zločinima nad Albancima posle kojih je njih uvek više od onih drugih koji čine zločine nad njima. Od silnih zločina nad njima, njih je danas 99% na Kosovu, tako da nemoj više o tome molim te.

  11. А зашто бих читао шта о томе сутра мисли г. Басара ако могу да читам оно што је јуче мислио Малро? Аха, због нове интерпретације…

  12. ““““Piede noire““““ su kolonizirali Sjevernu Afriku,sticajem okolnosti poznajem neke njihove potomke,a po g.Basari i nesretni Serbi su isto uradili sa KiM.Najzad formula2+2=5.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 26. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Milena Minja Bogavac, dramaturškinja

Svojevremeno čitala sam sve dnevne novine u nadi da ću tako biti najobjektivnije informisana. Od 2013. godine do danas čitam isključivo Danas.