E, pusta evropeizacijo. O, podla Evropo. Imamo li teže reči da te, Evropo, naružimo? Imaš li ti, ženo, iole obraza. Evo, Danojilić Milovan, naše gore list, na privremenom radu u tebi, razobliči te, uđe ti čovek u rodoslov, shvatismo da imaš mnogo muževa i otaca, ajde da se ne foliramo, kurva si, brate, spusti veđe, smogni snage, izvini se Đorđu Vukadinoviću i drugim akademicima koji već deset godina ne spavaju tvog tvojih pizdarija. Evropo, le sestro. Navali se Šar planina. Mi pothvati tri čobana. Imaš li, sumnjiva ženo, ikakvih kriterijuma?
Pa, da vidiš, kaže Evropa, nemam baš ni ja izgrađene kriterijume. Nasleđe. Idealisti koji stoje iza moje prošlosti jednog su dana, poodavno to beše, dali mi befel: «Prihvataj, sestro Francijo svakoga ko hoće u tebe, jesmo li rekli liberte, egalite, fraternite. Naređenje – izvršenje. Na mestu voljno. I kud ću ja, Francuska, nego da poslušam uputstva svojih najboljih sinova. I tako ja, Francuska, otvorih svoja varata slobodarima svih naroda i narodnosti i – bog me pogleda – dođe u mene, u Francusku, Milovan Danojlić, poeta serbski. Jedva sam ga sačekala. Francuska je večna, ali je Danojolić večniji. Videćmo zašto.
Je li republique francaise zvala Danojiljića da je udostoji dolaska i rezidencijalnog statusa? Nije. Je li galska republika imala nešto protiv Danojlićevog dolaska i rezidencijalnosti? Nije. Zašto nije? Zato što se ko pijana plota drži svog ustava gde piše „plaćajte struju i komunalije, pa, braćo, uživajte u slobodama i u svemu što ne dolazi u sudar sa zakonom.“ Ajmo dalje. Da li je neko ovde, u otadžbini, imao nešto protiv što nam je takav jedan patriota poput Danojlića otišao u daleku zemlju i u neku se ruku udaljio od naših muka. Jok brate. Kad nam je bard odlazio, još je ovde bilo na snazi pravilo: neka svako ide gde hoće, nek se nastani gde mu je najprobitačnije, nek radi šta hoće, gde smo da smo, svi smo naši. A, uzgred, širimo i istinu o Srbiji. I – tako i bi. Guzeljao je Danojlić, išao od nemila do nedraga, bog sami zna gde nije stizao, tražio je zemlju gde će se njegova proza i poezija (inače veoma ozbiljna) ceniti kako zaslužuje i u guzeljanju je stigao u Francusku, skrasio se, hvala bogu, i našao neki mir. I penzijicu. I bon žur msje Danolic. I pročaja.
Je li to zadovoljilo msje Danojlica? Ne. Da li je neko, ovde u otadžbini, očekivao da Danojlic baca čifte na zemlju u kojoj se, konačno, skrasio – ne. Da li je zemlja prijema uvređena Danojlićevim otrovnim strelama uperenim u nju. Ama, ne. Plaća struju, vodu i msje Danojlic ima sva prava, pa neka ih koristi. Mi. Francuska, mislimo ozbiljno. Ono što smo napisali, znate, sloboda, bratstvo, jednakost. Bla, bla, bla. A sad, ako vi sedeći u – tamo gde u Francuskoj sedite – hoćete da kažete da je mati naša, La France, umešana u nepočinstva u mati vašoj, Serbiji, pa ste zdravo uzemireni, a pride vam ni drugovi iz akadamije i iz NSPM ne mogu da spavaju, e fuck it. I u Pariz je dolazio onaj bečki kaplar, pa nas ponizio, pa smo i mi imali muke i belaje i, uopšte, strašne poratne stvari. Naši, međutim, Sartrovi, Klod Levi Strosovi, Kamiji – da sad ne nabrajamo – nisu posle rata baljezgali o tome kako su nas kleti germani upropastili i kako su se zaverili da nas unište i gotovo uspeli u tom naumu. A, ne. Znate šta su napravili. Priznajemo, naše muke nisu ni prići vašim mukama, koje s teškom mukom podnosite u – upišite mesto boravka – umesto u Babajića Ljigu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.