Nije u pravu Miša Vasić: nije da nema drekavaca – slučajno sam ovih dana u Bajinoj Bašti, pa sam video nekoliko – a nije ni da je baš toliko dosadno. Evo, juče, prekjuče, kad li, u Nišu usred centra grada opljačkali ambasadorku Meksika. Vest je objavljena u politikinoj rubrici Hronika, uprkos tome što je, zbog prvorazrednosti skandala, trebalo da bude na naslovnoj strani. Osim toga što je skrajnuta, vest je i nepotpuna. Ni mukajet o okolnostima. Da li je njena ekselencija povređena? Je li istraga u toku? Zainteresovani se, je li, mogu obratiti OUP Niš, mada ja mislim da je takvima uputnije da kontaktiraju s upravom Gradskog vodovoda. Ako ih baš interesuje, saznaće više.

Ovo nikako ne sluti na dobro. Ambasadorka Meksika je u Nišu boravila zvaničnim poslom; nije, dakle, samoinicijativno krenula u obilazak naše zemlje ne bi li je više zavolela, nego je kao gost grada Naisusa otvorila neku izložbu. Nije li zemlja prijema bila u obavezi da brine o gošćinoj bezbednosti? Sve i da je njenoj ekselenciji ćeifnulo da se prošeta po jugoistočnoj Srbiji, država Srbija je dužna da brine o njenoj bezbednosti. Znam iz ličnog iskustva da to dobro uređene države rade. Jedne zgode dok sam bio bašelčija na Kipru, otišao sam na odmor u jedan hotel u Larnaki. Tokom svih deset dana koje sam tamo proveo, na pristojnoj udaljenosti nalazio se momak koji je upadao u oči zbog toga što je na plus četrdeset sve vreme bio u kožnoj jakni. Budući da je Srbija mnogo rizičnija zemlja za ambasade i ambasadore, živo me čudi kako se dogodilo da ambasadorka prijateljske nam zemlje sama baza niškim sokacima. Zar su u Udbi zaboravili zlatno pravilo – da neprijatelj nikada ne spava? Čudno, veoma čudno.

A možda i nije. Pljačkaški prepadi na ambasadore, učestala masakriranja životinja, prikrivena maloletnička prostitucija u Guči i mnoge druge ružne stvari – sve to ukazuje da naša stvarnost polako ali sigurno postaje nalik na one, do skora utopijske filmove, u kojima Rade Šerbedžija glumi raspomamljene ruske diktatore i poludele naučnike. Za razliku od producenata pomenutih filmova, mi od toga nećemo imati nikakav profit. Naprotiv. Biće štete. Toliko što se tiče umetnosti.

Politike, pak, što se tiče – nabrojana nepočinstva svedoče o stvari o kojoj je Kardelj toliko sanjao: o ubrzanom odumiranju države. Sada više zaista ne znam da li je to posledica potajne namere demokratskog „rukovodtstva“ da ostvari marksistički san, ili je u pitanju nesposobnost da se državni poslovi vode na zadovoljavajući način. Možda se ništa drugo i nije moglo očekivati od jedne zemlje u kojoj je do skora stadionska rulja vodila spoljnu politiku i – u duhu Karla Šmita – odvajala „prijatelje od neprijatelja“, a u kojoj politička elita tradicionalno ne predvodi masu, nego se – glasova radi – upodobljava svakom njenom hiru. Znamo šta sad sledi:

El presidente će zapucati u meksičku embahadu i bogzna kako se izviniti njenoj ekselenciji. Zna on kako se to radi. Kad god ispampulecaju nekog selebritija, eto njega sa izvinjenjem. Mada nešto mislim bolje bi bilo da malo ozbiljnije poradi na sprečavanju nepodopština.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari