Preksinoć, u svetu neđelju, u terminu ukinutog „Utiska nedelje“, pogledah jedan vrlo zanimljiv film. Reč je o filmu „Il Divo“ reditelja Paola Sorentina, autora kod nas mnogo poznatijeg ostvarenja „Velika lepota“, mada držim da bi za ovdašnji cenjeni publikum „Il Divo“ bio dušekorisniji, ako ni zbog čega drugog, a ono zato što mu je tema političko i političarsko pokvarenjaštvo.

E sad, nad filmovima na takve, da kažemo društveno škakljive teme obavezno se – još u toku snimanja – nadviju senke dosade i pristrasnosti, ali nemojte se obeshrabriti, pogledajte film, jer je maestro Sorentino (uglavnom) uspešno izbegao i pristrasnost i dosadu i – štaviše – uspeo da u skomračnu priču umeša i crnohumorne elemente.

Glavni junak Sorentinovog filma je Đulio Andreoti – u pogledu dužine trajanja na političkoj sceni neka vrsta italijanskog Ivice Dačića – s tom razlikom što Andreoti nije bio socijalista, nego njihov ljuti neprijatelj – demohrišćanin. Ali – kako ćemo u filmu videti – i Andreoti je znao da bude pomalo socijalista, u srpskom značenju te reči. Nego, da ne dužim! Nakon što sam odgledao „Il Divo“ na duši mi je istovremeno bilo i lakše i teže. Lakše zato što sam se uverio – tačnije podsetio – da mi, Srbi, nismo toliko usamljeni u svetu – ili bar ne u komšiluku – i da je italijanska politika (bar u vreme kada se film događa) rođena sestra srpske politike. Svje je u Italiji, čestnejši publikume, (bilo?) isto kao kod nas: i muljavine i skupštinski marifetluci i vaninstitucionalno mešetarenje i dilovi sa mafijašima i bankarsko-političarski marifetluci i mešanje crkve u državna i politička posla. I, da kažemo, pročaja.

Sada dolazimo do stvari zbog koje mi je nakon gledanja filma bilo teže. Ako je u italijanskoj politici maltene sve isto kao u srpskoj, zašto je italijansko društvo mnogo uspešnije od srpskog i zašto je u Italiji neuporedivo lakše (i lepše) živeti nego u Srbiji.

Biće da je to zato, dražajši đuturumi, što italijanska politika, ma koliko inače bila pokvarena i ma koliko to pokušavala, nijednog trenutka nije uspela da okupira čitavo italijansko društvo, da pacifikuje javnost i da uguši nezavisno novinarstvo. Vidi se to kao na dlanu u sceni u kojoj urednik jednih novina postavlja Andreotiju vrlo nezgodna pitanja, a Andreoti – nakon što strpljivo sasluša pitanja – ne nađe za shodno da kaže ništa drugo nego – eh, novindžijski sine Brute, ja sam, kad je bilo gusto, sprečio (nekog tamo X-a) da ti uguši novine, omogućio sam ti da budeš slobodan i nezavisan, a ti meni sad guraš prste u rane. Eto, zato sam ja onomad savetovao dezorijentisanoj opoziciji da – umesto što nariče nad medijskim terorom – pokrene jedne nezavisne novine i da za glodura postavi nekog sina Bruta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari