Šta ima novo u ćorsokaku? Cure vesti da je ionako krhka koaliciona harmonija ozbiljno narušena različitim pogledima na strategiju (preteške li reči) odbrane Kosova. Vuk se Jeremić, navodno, zalaže za nepopustljivost. Mlađan Dinkić, podržan od SPO, smatra da takav pristup vodi konfrontaciji sa Amerikom i EU i preti da će se o tom pitanju ubuduće konsultovati s Tadićem lično. Baš me nešto interesuje s kim li se Jeremić konsultuje? Iz raspoloživih bi se procurotina mogao izvući zaključak da spoljni ministar deluje inokosno. Mada, čisto sumnjam. Pre bih rekao da zastupa Tadićev stav do koga je prezident došao na konsultacijama sa Većem guslara i kovača neologizama. Otisak prsta sive plemenske zone je u ovoj raboti više nego očigledan.

Na čemu Jeremić zasniva svoju nepokolebivost? Na dva večita temelja srpske unutrašnje politike: inadžijskoj tvrdoglavosti i budalastoj nadi u raskol unutar EU. Zemlje koje nisu priznale kosovsku nezavisnost, ufa se Vuk, biće uzdržane prilikom glasanja o rezoluciji! Večito vraćanje istog! Ne znam zašto se ovde uporno smatra da bi (svakodnevno najavljivana) propast Amerike išta pripomogla usponu Srbije, a da bi eventualni raskol u EU pripomogao svitanju Velikog dana u kome će Koštunica trijumfalno, na Slobodanu Samardžiću, ujahati u Prištinu. Nejasno je zbog čega se misli da će, recimo, odustajanje od evrointegracija (sve svakodnevnije najavljivano) i famozna „destabilizacija regiona“ olakšati uspostavljanje izgubljenog suvereniteta na Kosovu. Teško mi je da poverujem u toliki diletantizam, ali sve se bojim da u vrhovima države preovladava mišljenje kako bi se u tom slučaju Amerika i Evropa pokajale, omekšale i dale sve od sebe da nas vrate na pravi put.

Zar nije blizu pameti pretpostaviti da bi stavljanje svega na kosovsku kocku zapravo olakšalo posao Americi i EU. Obziri prema Srbiji kao državi koja se nalazi u dvorištu EU u tom slučaju bi otpali, pa bi grupa moćnih zemalja koja podržava nezavisnost Kosova imala odrešene ruke da pribegne pritiscima efikasnijim od strogog, ali prijateljskog ubeđivanja. Kada se neko ponaša kao što se ponaša Jeremić, onda to znači – kad smo već kod sasvim primerene kockarske terminologije – da taj ima i nekog keca u rukavu. Isuviše je apsurdno, čak i za ovu garnituru, očekivanje da bi konfrontacija sa moćnim državama donela išta dobro Srbiji, sve i da nema kosovskog problema. Da li to u državnim vrhovima tinja nada da će nam ako se osamimo i počnemo da brljamo i „destabilizujemo region“ u pomoć priteći bratska slovenska velesila i neslovenska, ali bratska Kina? Lako moguće.

Možda se računa i na raspad geopolitičkog sistema i treći svetski rat, ko zna. U svakom slučaju, sve beogradske računice su pogrešne, što je neizbežno kada se školarci koji nisu baš najbolje savladali tablicu množenja opiju iracionalnim brojevima i upuste u misterije infinitezimalnog računa. Umesto da se prisete drevne mudrosti četvrtog stuba naše spoljne politike koja kaže: „Krute stvari se lome.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari