Kultura lopovluka

Ostavite komentar


  1. Kada pročitaš gornju kolumnu, stičeš utisak da u Srbiji jedini Basara ne krade. Valjda zato što nema fakultetsku diplomu?

  2. Ovo je bolno precizan (i tačan) opis našeg mentaliteta.
    Mi nepotizam, korupciju, „kombinacije“ selektujemo kao negativne isključivo u odnosu na sebe.
    Dakle, ukoliko komšija zaposli ženu preko veze, mi negativnost ne vidimo u samom postupku kao takvom, već u tome što mi nemamo vezu. Ukoliko je neko korumpiran, mi licemerno dižemo graju, ali ne zato što je korupcija sama po sebi loša, već zato što nama niko ništa ne nudi… Milion primera.
    Ali, najgore od svega je to licemerje… Pitam se ko bi od nas mogao da se sagne i baci kamen kao odgovor na Isusove reči: „Koji je među vama bez grijeha, neka prvi baci kamen…“ (Evanđelje po Jovanu)?!

  3. Bravo, bravo bravo… Bas, uvek napises ono sto meni padne na pamet…
    Bravo, bvravo, bravo !!!

  4. Nekada u vreme SFRJota, bila je u opticaju pošalica u stihu, u stvari uputstvo kako se treba ponašasti na poslu i u životu: „Malo radi, malo ukradi, malo će bog dati pa ćeš imati“.

  5. Ово је већ општа теорија крадуцкања.

  6. U mojoj biblioteci nema knjigu sa pečatom „Narodna biblioteka Mijailo Mrkonjić Cune“, verovatno opet izuzetak čini pravilo 🙂

  7. Na žalost, sve je to istina. Medjutim nije to nužnost srpskog, ili bolje reći balkanskog, mentaliteta, a nije ni subsaharskog niti bilo kojeg drugog. G. Basara je suviše iskusan da to ne bi znao ali ipak „gura“ tu svoju tezu već neko vreme. Naime, sve to opisano u tekstu je odlika razorenih društava i narušenih društvenih odnosa, ili kako je to danas moderno reći društava u tranziciji. I najprimitivnije zajedjice imaju mehanizme kojima sprečavaju i sankcionišu nepoželjne oblike ponašanja. U demokratskom društvu, kojem verujem većina normalnih ljudi ove zemlje teži, ti mehanizmi se sprovode kroz institucije države i društva. Institucije odredjuju pravila ponašanja i sankcionišu nepoželjno. Na žalost, jake institucije su u Srbiji uvek bile retka pojava i više izuzetak nego pravilo. Uvek je bilo onih koji su iznad institucija i zakona, nekad više nekad manje. U poslednjih 30tak godina, pak, institucije su potpuno uništene i obesmišljene. Nikakva pravila više ne važe već najveći majmun vlada džunglom.

  8. Dok se omladina vaspitavala na radnim akcijama a ne po pestanskim i beckim hotelima nije bilo problema sa postenjem.

  9. Pravo u metu Base, bravisimo!
    U firmi gde radim većina misli i govori da je normalno krasti ako svi okolo kradu ili „kraduckaju“. Naročito su mi ogavni kad hvale gazdu kako nikada ne bi imao ovako razvijenu firmu da je bio poštenjačina.
    Zemljo otvori se i progutaj nas.

  10. Srbija jeste Zemlja Dembelija za lopove. Zašto, to vi dobro znate. Ja sam za samo devet meseci provedenih u Beogradu dva puta bio masivno pokraden. Pre više od godinu dana sam kontejnerom prebacio stvari iz Australije Goran V. sa carine Makiš mi je uzeo 1200 evra za usluge carinjenja, a zatim prerezao moj katanac i sa svojom ekipom ukrao još oko 200 paketa (od ukupno oko 430) uvezene robe na osnovu toga što je falsifikovao ulazni dokument da ima samo 220 paketa. Tužba Drugom osnovnom tužilaštvu je na čekanju dok ne zastari.
    Sit svega, odlučio sam da što pre odem iz Srbije i angažovao firmu D.T.S. (Delta Transportni Sistem) misleći da je to ozbiljna firma, da mi prebace za 1650 evra u Nemačku ono što mi je ostalo od pokradenih stvari. Vladimir R. menadžer Delte je iskoristio svoju firmu kao paravan za lični biznis i pronašao nekog drugog izvoznika, a ovaj nekog divljeg kamiondžiju, Milutina Ć. iz Subotice. Njemu sam za utovar platio 2000 din i 50 dolara, a on mi je u znak zahvalnosti ukrao pet paketa posuđa, robe i sitne tehnike. Kada sam tu krađu prijavio Vladimiru R, menadžeru Delte, on se nije javio. Naknadno sam saznao da Vladimir nije platio ni PDV koji je bio uključen u tih 1650 evra. Krađa je postala legalni biznis u Srbiji jer se lopovi, iako im se zna i ime i prezime i vrsta kriminala koju su napravili, osećaju sigurni da neće biti kažnjeni.

  11. Kradja nema nikakve veze sa Srbima, Balkancima ili Podsaharskom Afrikom. Ona je svojstvena čoveku uopšte. Mislite da Nemac ne želi da mazne tudju ženu ili Englez da zakine na porezu? Razlika je u tome što Nemci, Englezi i drugi imaju uredjen pravni i društveni sistem kakav se vekovima gradi. Tu kasnimo, ali se necemo pokrenuti dokle god budemo za sadašnje stanje tražili ontološko opravdanje tipa „Srbin je ono što voli da krade“.

    1. Ма све то о „уређеним правним системима“ су митови и предрасуде.
      Објаснио мени брат из Немачке: „Код вас /у Србији/ корупција је демократска, код нас /у Немачкој/ је аристократска“.
      Шта је у питању? Истина је да код њих не може свако да подмити саобраћајца и сл., али се за печат и те како „подмазује“ надлежни бирократа. Њихов систем се заправо базира на корупцији, сви тамо, како они кажу, играју „танго Коруптико“. У тоталу, више пара по глави становника је ангажовано у корупцији тамо него код нас.

  12. “Sveti” Svetislave ako Ti nije jasno “otkuda saobraćajni znak zabrane preticanja na ogradi svinjca?” (sa)znaj već jednom da su srpski seljaci “ krezave, radikalske i primitivne Srbije” odavno prokužili demokratsku auto-utrku “(pre)pametnih”, što kakvih stranačkih “faca” – oko njegovih prasića, od vremena Obrenovića, Karađorđevića, Druga Tite itd. – do dana današnjeg. Pozdravljam Te sa Hi (na engleskom ili srpskom).

  13. Bravo, bravo, bravo, bravo, bravo, bravo…. Odlično. Pravo u metu. Bravisimo. Fenomenalno, fantastično, genijalno… Bravo, bravo, bravo, bravo…… Izvanredno. Pravo u metu. Bravisimo. E ovo ako NE objave, svaka im čast!!!

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 23. i 24. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Miloš Timotijević, glumac

Čitajte Danas, mislite svojom glavom.